Mercedes “lokma lokma verilerle” Verstappen’in aşınmasını hesaplamış

0

Mercedes’in stratejisti James Vowles, Cuma antrenmanlarından elde ettikleri “lokma lokma verilerle” Max Verstappen’in lastiklerinin Macaristan GP’de nasıl davranacağını öngördüklerini açıkladı.

Lewis Hamilton ikinci kez pite girdikten sonra lastikleri biten Verstappen’i geçerek kazanmıştı. Tüm takımlar Cuma günü kuru sürüş yapmakta zorlandılar, ancak Vowles, Mercedes’in Verstappen’in lastiklerinin nasıl çalışacağını öngördüğünü söyledi.

“Yarışa giderken normalden daha faz verimiz vardı, çünkü Cuma günü pist ıslaktı. Kimse sert lastikle uzun sürüş yapmadı, aşınmayı anlamak için yakıt yüküyle sürmedi.”

“Bu da çok fazla bilinmez oluşturdu. Biz dahil herkes yarışa tek pit stop yapma hedefiyle gitti.”

“Yarışa girdiğimizde Verstappen’i pit stoplarda geçemeyeceğimiz açıktı, sonraki planımız ise Verstappen’e göre daha yeni lastiklere sahip olarak onu sert lastiğini sonuna kadar kullanmaya zorlamaktı.”

“Verstappen ve Lewis önde uzaklaştıklarında diğer fırsatların da olduğu barizdi, bu da iki pit stop yapmaktı.”

“Perde arkasında yorulmaksızın çalışan bir takımımız var. Cuma gününde yapılmış lokma lokma verileri aldılar, elimizde çok az vardı ve bizim ve Verstappen’in lastiklerinin yarışta nasıl çalışacaklarının modellerini oluşturdular. Ve 12’den vurdular.”

“Bu modeller iki pit stop stratejisinin yarış sonunda harika bir şeye dönüşebileceğini anlamamızı sağladı, üzerinde yeterince baskı kurabilirsek Verstappen’in lastikleri bitebilirdi.”

“Yarış zamanı olarak 20 saniyemiz vardı ve Verstappen’i yarışın sonunda geçmek zorundaydık. Lewis haklı olarak bu konuda endişeliydi, ancak her bir tur ihtiyacımız olan tur zamanını yapmayı başardı.”

“Bu Verstappen’in yanı vermesine ve sıkı savaşarak elindeki lastiği kullanmasına yol açtı, ancak o kadar lastiği yoktu. Lastiği bitti ve takımın öngördüğü gibi kazandık.”

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]