Mercedes bu sezon yarışmasaydı?

4

Başarıları için Mercedes’i kutluyoruz, ancak onlar bu sezon yarışmıyor olsalardı şampiyonluk yarışının ne kadar yapın olduğunu hiç düşündünüz mü?

Alman üretici son üç sezon boyunca yedisi hariç tüm yarışları kazanmayı başardı ve üçü hariç tüm pole pozisyonlarını aldı.

Peki Mercedes olmasaydı? Supercar_Toons rumuzlu bir F1 taraftarı tüm F1 sezonunu Lewis Hamilton ve Nico Rosberg olmadan tekrar hesapladı ve sonuçları bize gösterdi.

omiLzP8

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi iki Red Bull ve iki Ferrari pilotunun dahil olduğu dört pilotluk bir şampiyonluk savaşı olacaktı. Daniel Ricciardo ise yaz tatiline oldukça iyi bir puan farkıyla gidecekti.

Peki böyle geçen yarışlar sonundaki haberler nasıl olacaktı? Arkadaşımız onu da hazırlamış, Romain Grosjean’ın Haas’taki ikinci yarışında podyuma çıktığını, Max Verstappen’in Red Bull’a geçtikten sonra çıktığı altı yarışın üçünü kazandığını görecektik.

e5c7jed

Kim bilir, belki Mercedes sürpriz bir kararla çekilmeye karar verir?

4 Yorum

 1. Açıkçası sürpriz bir şekilde spordan kovulsalar daha mutlu olurum.

  Bu kuralların değişmemesi için engel olmaları ve rakiplerinin gelişmesini engellemek için kırk takla atmaları kazandıkları başarılı gözümde değersiz kılıyor. O kadar yatırım yaptılar, ne yapmalarını bekliyorsun diyenler içinde umurumda değil. F1 ile alakası olmayıp tamamen yol otomobillerini pazarlamak için oluşan bu kurallara spor için değilde ticari açıdan yatırım yapmaları gram umurumda değil.

  İlk diğer takımlar istedi diyenlerde var ama Mercedes’in kuralları FIA ile birlikte yazdığını söyleyen Bernie’de var. Üstelik mantıksız gelmiyor da. Mercedes başında Brawn, FIA başında Todt. Brawn&Todt Ferrari’ye tarihinin en başarılı dönemlerini geçirten 2 adam. Günahları boyunlarına artık.

  2015 Monza ilk antrenmanlardan sonra TRF1’de bir yorum atmıştım bu motorlar varken Mercedes ortalıkta at koşturur o da yetmez Ferrari’nin atına biner öyle koşturur diye. Bu durum hala geçerli. Adamlar resmen diğer takımlarla oyun oynuyor gibi. 2017’de değişir mi bilmem.

  Seneye Aero açısından değişen kurallarla Newey farkını konuşturur diye düşünüyorum. 2014’ten beri ilk defa Mercedes her ne kadar istemese de kurallar değişecek. Ama Ferrari teknik ekibe adam gibi transferler yapmadığı sürece fazla niyetlenmesin çünkü Mercedes’i geçseler bile yeni kuralların heyecanlandırdığı Newey gibi bir adam varken, bu kadroyla 300-400 milyon değil 800 milyon harcasalar belki kurtarırlar.

  Aslında bu sene Allison’ın yaşadığı kötü durum olmasaydı belki Mercedes’e kafa tutabilirlerdi diye düşünmüyor değilim ama Mercedes rakipleri ne zaman yaklaşsa bir anda farkı açabiliyor. O yüzden böyle bi Mercedes varken varsayım yapmakla olmuyor.

  Redbull, Renault’un güç bulmasıyla beraber bu sene sonuna doğru Mercedes’i yarışlarda geçmeye başlayabilir. Renault’un fabrika takımının haline bakınca Newey’in kuralları beğenmemesine rağmen ne kadar sağlam bi araç yaptığı ortaya çıkıyor. 2017’de kurallar değişince birde Renault biraz daha Mercedes’e yaklaşırsa nası bir Redbull olacak merakla bekliyorum.

  Tek bu sezon değil 2014 ve 2015’te yarışmasalardı 2014 şampiyonu Ricciardo, 2015 şampiyonu Vettel olurdu. Bu tablo daha güzel geliyor gözüme.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]