Mercedes baskı altında mı?

0

Bu sene birçok pistte olduğu gibi Mugello pistine de Mercedes favori olarak geldi. Fakat ilk iki antrenman seansı sonuçlarına göre Mercedes Spa ve Monza’daki kadar rahat olmayabilir. Red Bull’dan Max Verstappen özellikle ilk antrenman seansında Mercedes pilotlarıyla hemen hemen aynı tempodaydı.

Bottas start düzlüğünde Verstappen’den 9.4, Hamilton’dan ise 12.1 km/h daha yavaştı. Bu da Mercedes’in özellikle Bottas ile daha yüksek downforce yarıyla piste çıktığını gösteriyor. Fakat buna rağmen Mercedes downforce seviyesini düşürmeye gerek görmedi. Bottas Verstappen’e oranla düzlüklerde kaybettiği tüm zamanı 2-3-4 ve 5. virajlar ile 10-11. virajlardaki hızlı yön değişimlerinde geri aldı. Bu durum yeni ön kanadın bir getirisi olarak gözüküyor. Tam gaz dönülen yerlerde ise Mercedes ve Red Bull hemen hemen aynı seviyedeydi.

Verstappen uzun seri halindeki turlarda Mercedes’ten az farkla geride olsa da özellikle tek turda Mercedes’in işini zorlaştırabilir ve sıralamalarda iki Mercedes’in arasına girebilir. Verstappen ”İlk andan itibaren güzel bir denge yakaladık ve haftasonuna Mercedes’e bu kadar yakın başlamak bizim için gayet iyi oldu.”

Red Bull’un daha düşük downforce ile piste çıkması Avusturyalı takıma özellikle yüksek hızlı virajlarda daha düşük lastik aşınması avantajı sağlıyor. Bu durum da pit stratejilerinde Red Bull’a esneklik sağlayabilir. Öte yandan, Alexander Albon bu mücadeleye dahil olamadı ve takım arkadaşının yaklaşık 0.7 sn gerisinde kaldı.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]