McLaren ve Honda ayrılma konusunda anlaştı!

5

Öğrenilenlere göre McLaren 2015’ten bu yana güç ünitesi tedarikçisi olan Honda ile yollarını ayırma konusunda anlaşmaya vardı.

İddiaya göre McLaren’ın Renault ile üç yıllık bir sözleşme imzaladı ve 2020 sonuna kadar Honda’ya geçen Toro Rosso’dan boşalan Renault motorlarını kullanacak.

McLaren fabrika Renault takımı ve Red Bull ile aynı motorları kullanacağı anlaşılırken, Toro Rosso’nun Honda’ya geçecek olması ise Renault için tedarik yolunu açıyor.

Bu anlaşmanın Fernando Alonso’nun da takımla olan anlaşmasını çok yıllı olarak uzatmasına imkan sağlayacağına inanılıyor.

5 Yorum

 1. Redbull corp. çok büyük bir hata yaptı!
  Buna pişman olacaklarını söyleriz rahatlıkla sonradan şöyle oldu böyle oldu diye hiç konuşmasınlar piyasaya.
  Toro Rosso gibi güzel giden bir takımı kendi elleriyle hiç ediyorlar malesef. Olayda parasaldır büyük ihtimalle.

  Bir süredir aklımdaydı bana öyle geliyor ki F1 idaresinden olanca büyük varlıklarına rağmen destek ve gelecek garantisi alamayan Redbull (belki de Bernie gibi akıllı oynayarak ve devasa maliyetlerden, geleceğe oturtulamamış motor belirsizliğinden) bu işten sıyrılıp kurtulmak istiyor. Porsche haberinde de benzeri yazılmış.
  Adrian artık daha fazla yaşlandı Valkyrie ile de biraz daha tat aldı. Daha fazla dinlenmek istiyor ve Redbull yerini dolduramayacağını biliyor olabilir. Az buz harcamıyor bu şirket ve 2-3 yıldır durum ortada. Niceleri gibi mesela Benetton’ı hatırlatıyor 2 yıllık şampiyonluğun ardından nerelere düşmüş ve sonunda çekilmişti.
  Redbull sanıyorum spec’ler yönüyle değil ama tedarikler yönüyle geleceğin daha aydınlık olmasını ve bence haklı olarakta desteklenmesini FIA vs den kopartmaya çalıştı ama başaramadı. McLaren ve Redbull gibi markaların üretim yönüyle artık birşey yapamayacağını kabul etmiş olabilir patronları…
  Velhasıl toro rosso yatırımını sattı sayılır Redbull’u da kakalayacak bir üretici bulup eskisi gibi içecekçilik üzerinden yarı sponsorlukla parayı kırmaya devam etmek istiyor olabilir yada ben öyle yapardım. 🙂

  Pistin dahi olsun koca yılların markaların üretemediği şeyleri üret, bunların tesislerini işlet yine yılların markalarını yıllarca madara et ama bir motor denilen yürüyüş sağlayıcı için dilen dur…
  Bu mantıklı bir durum değil.
  100 yıllık şirket üzerinden yıllarca prim yaptı.. halen elini kolunu bağlayıp duruyor, böyle seviye adama tükürdüğünü yalamak zorunda kalıyorsun… taş olsa çatlar.

  • Benetton’un mühendislerinin hypercar yapımına yardım ettiğini düşününce garip geliyor, ama Red Bull’un bunu yapabilmesine alıştık. Ne vizyon ama…

   Bence Red Bull’un bir bildiği vardır. Kazan-kazan yapmışlardır.

   • Garip gelecek birşey yok marka bazlı düşünülmeyecek. İnsanlığın klasik odağı bu haline geldi malesef. Mühendisliğin markası yoktur. Bugün Mercedes’tesindir yarın BMW’de (rakip) öbür gün Nissan da olmadı Procar diye bir yerde hatta daha mutlu…

    Redbull güzel yönetilen ve örnek bir şirket ancak kontrol edemeyeceği, bağımlı olacağı şeyler var o yüzden doğal beklenti kazan-kazan dan daha fazla kaybetmeden-kazan formülüne odaklanıyor olabilirler.

    • O da mümkün.

     O gariplik F1’in neler yapabilecek mühendisler üretebildiğinin tam olarak anlaşılamamasından kaynaklanıyor. Geçenlerde Williams’ın elektrikli araç platformunu yayınladık, grupta da F1 dışı görülerek kaldırıldı. İnsanlar F1 mühendislerinin ne kapasitede olduğunu göremiyor, anlayamıyor.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]