McLaren: Rakiplerimiz lastiklerin etkisini abartıyor

1

McLaren’dan Andrea Stella, takımların araçlarının pist üzerindeki performanslarını değerlendirirken Pirelli lastiklerinin etkisini abartma eğiliminde olduklarına inanıyor.

Pirelli’nin bu sezon daha ince hamurlu lastiklere geçmesi sezonun genel tartışma konusu oldu ve geçen seneki hamura dönme çabaları da başarısızlıkla sonuçlandı.

Ferrari ve Red Bull bu çabayı destekleyen taraftı ve yeni lastiklerin Mercedes’in W10 paketine yarar sağladığına inanıyorlardı. Haas ise aracındaki istikrarsızlığı yeni lastiklere bağlamıştı.

McLaren ise eski lastiklere dönülmesini istemeyen takımlardan birisi ve F1’in yöneticilerinin takımların bu işi abarttığını anladığını söylüyor.

“Lastiklerin tamamen farklı olduğunu söylemek zorundayım, ancak bir eğilim de var, bir şeyler olduğunda, bir şey başardığınızda bunu lastiklerdeki değişime bağlamaya meyilli olursunuz.”

“Bence bu fazla basitçi bir yaklaşım ve insanlar daha adil sorgulamalar yaparak neye ulaştıklarını anlamalı ve ‘ulaşmak istediğim şey bu, ulaştığım yer bu, farkını al, işte bu da lastikler’ gibi basit matematiklere boğulmamalılar.”

“Bu iş kolunda bir şeyi anlamıyorsanız, birkaç yıl şanslı olabilirsiniz, ancak baskınlık kuramazsınız.”

“Bu işin önemli bir bölümü lastikleri anlamak ve bu bizim için de bu böyle. Bu soruyu bu yüzden bu kadar sık alıyoruz.”

“Yaşadığımız sorunların diğer takımların yaşadıklarına göre ne kadar büyük olduğunu tam olarak bilmiyoruz, ancak bazı takımlar bunun hakkında daha fazla konuşuyor.”

1 YORUM

  1. Değişken ne? Şasi, Motor, Lastik, Pilot.

    Motoru suçlamak zor, Red Bull ve Alonso bunu yaşadı. Şasi ve Pilot da sizin işiniz, suçlayamazsınız.

    Lastik kalıyor.

    “Bu lastikleri çalıştırmayı başaramadım” demek zor.

    “Bu lastikler şu takıma avantaj için getirildi” demek bedava.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]