McLaren: F1’de harcamalar tamamen kontrolden çıktı

1

McLaren’dan Zak Brown Formula 1’deki mevcut ticari stratejiyi eleştirdi ve Liberty Media ve FIA’nın acilen bir plan ortaya koymasını istedi.

Liberty, sporu devraldığından bu yana daha adil ödül dağıtımı ve daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir spor istediğini söylemişti.

Mercedes ve Ferrari, tahmin edilen harcama sınırı olan 150 milyon sterlin’den çok daha fazlasını harcıyor ve Force India, Williams ve Sauber gibi takımlar bu rakama ulaşmakta zorlanıyor.

McLaren’dan Brown, F1’in artık bir harcama savaşına döndüğünü düşünüyor.

“Formula 1, tüm büyük sporlar içinde birinci ve sonuncu arasında en fazla fark olan yer. Harcamalar tamamen kontrolden çıktı, muhtemelen dünyada bunu yapan tek endüstriyiz. Harcamaların sınırlandırılması artık olmalı, bence bu en yüksek öncelikle olmalı.”

“Bence Liberty takımlara yön olarak nereye gitmek istediğini söylemeli. Motor, harcama sınırı, ödül dağıyımı, bunlar bilinen üç şey. Ödül dağıtımının ne şekilde olacağını masaya henüz koymadılar.”

“Birilerinin diğerlerinden daha fazla para almasına şikayetim olmaz, yeter ki bunu yükselmek için harcayamasınlar. FIA’nın harcama sınırı konusundaki pozisyonunu bilmiyorum, ancak bence harcama sınırı doğru çözüm. Şu sıralar paranız varsa işi yapıyorsunuz.”

“Motorlar da elbette çok karmaşık ve pahalılar, muhtemelen de takımlara iyi bir seçim sağlayacak bağımsız bir üretici olmalı. FIA daha basit bir motor yönünü açıkladı ve biz de bunu destekliyoruz.”

1 YORUM

  1. Söylediklerinin her kelimesi doğru.

    Ama söyleme sebebi başka. Honda’dan gelen devasa paralar artık yok. Üç senedir rahat rahat takılıyorlardı, her ne kadar sonuncu olsalar da. Şimdi sıkıştılar tabi.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]