Masi: F1’in ‘sarı kartı’ amacına göre hizmet ediyor

2

FIA yarış direktörü Michael Masi siyah beyaz bayrağın Ferrari pilotu Charles Leclerc ile Mercedes pilotu Lewis Hamilton arasındaki mücadelede amacına göre hizmet ettiğini söylüyor.

Masi siyah beyaz bayrağın pilotu sportmenlik dışı hareket etmesi halinde uyarmak için kullandığını söylüyor.

Leclerc 24. turda Roggia şikanına gelirken Hamilton’a yeterli kadar yer bırakmadığı için siyah beyaz bayrağı görmüştü.

Leclerc’in agresifliği ile ilgili sorulan sorulara Masi: “Agresifin doğru kelime olduğunu düşünmüyorum. Belki sert yarış diyebiliriz? O zaman evet.”

“Bu açıdan bakıldığı zaman olayları karşılaştırma şansımızın olduğunu düşünmüyorum. Hakemler duruma göre ceza verebilir ya da sportmenlik dışı bayrağını gösterebilir. Eğer hakemler bu durumun daha fazlasına sebep olabileceğini görseydi ceza verebilirlerdi.”

“Bence zor bir durum. Siyah beyaz bayrak orada olan durumun ardından kullanıldı. Bu durum Spa’da Gasly’in yaptığıyla eşdeğer bir durum. Amacına uygun kullanıldığını düşünüyorum.”

Masi mücadelenin sonucuna bakarak Ferrari pilotuna verilen uyarının yeterli olduğunu düşünüyor. Masi ayrıca pilotların mücadelelerde daha kötü sonuçlar doğuracak şekilde zorlamaları halinde sonuçların değişebileceğini söyledi.

“Ortada bir temas olması halinde daha farklı bir şekilde bakardık. Ancak takımların ‘bırakın yarışsınlar’ felsefesi ve pilotlar F1 grubu ve FIA yıl boyunca birlikte çalışıyor. Spa’da bazı durumlar için siyah beyaz bayrağı kullanabileceklerini söylediler. Bu onların önerisi.”

“Kimsenin yarış dışı kalmadığı bir olaydı. Siyah beyaz bayrak bir nevi motor sporlarının sarı bayrağı.”

2 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]