Maserati Haas ile birlikte Formula 1’e dönebilir!

8

Maserati markası, önümüzdeki sezon 60 yıl aradan sonra ilk kez Formula 1’e geri dönebilir.

Ferrari’nin Sauber ile birlikteliğini büyütmesi, Alfa Romeo markasının İsviçreli takım aracılığıyla spora dönmesini sağlamıştı. Ferrari başkanı Sergio Marchionne, aynı şeyi Maserati için, Haas ile birlikte yapabilir.

Haas ile yapılacak anlaşmanın takıma yıllık 20 milyon avro getireceği ve araç üstünde Maserati logolarının bulunabileceği düşünülüyor.

Aynı zamanda, Haas’ın şasilerini üreten Dallara da Maserati ile daha önce yakından çalışma tecrübesine sahip.

Marchionne, Haas ve Maserati arasında bir anlaşma olacağının sinyallerini verdi.

“Haas anlaşmasının bugün olduğundan farklı bir şeye dönüşmesi mümkün mü? Cevap ise potansiyel olarak ‘evet’.”

“Ancak bu konuda sonuca ulaşmaktan çok, çok uzağız, anca kbu mümkün. Göreceğiz, zaman söyleyecek.”

Maserati’nin Formula 1’de zengin bir tarihi var ve Juan Manuel Fangio 1954 ve 1957’de bir Maserati ile dünya şampiyonu olmuştu.

8 Yorum

 1. Marchionne, ”F1, Ferrari’siz de yaşar” diyen ruh hastalarına iyi bir ders vermek niyetinde gibi gözüküyor.

  Alfa Romeo, Maseratt, Ferrari derken spora bütün markalarını yerleştirip sporu terk ettiklerinde de F1’i iyice sudan çıkmış balığa döndürmek.

  • Bundan birşey çıkmaz firmaların kendilerini bağlar finansal raporları haricinde… Redbull da motora Infiniti etiketi basıp istatistik kastılar neye yaradı? işi bilen herkes bilmiyor muydu o motorun Renault olduğunu.

   Olayın teknik uygulama şeklinde hiçbir farkı yok ben Liberty yöneticisi olacam sen masa da bana laga luga yapacaksın ve gözüne sokmayacam demi o takımların Ferrari müşterisi olduğunu…
   Alfa ve Maserati bu denmesinin mevcuttan hiçbir farkı yok Alfa’nın F1 üretim birimi felan olamayacak.. Ferrari şuan ayrılsa da tedarikçiliğin müşterisi olan Sauber ve HAAS yani 2 takım ünitesiz, çözüm ortaksız kalıyor.
   Stratejik kavga da değişen birşey olmayacak….

   Bıktım hep aynı örneği vermekten ama izah etmek için tekrar söyleyelim. Yıllardır diyorum ki Ferrari, Maserati MC12 diye bir GT1 makine ortaya koydu bu kurallara uymuyordu insanlar isyan ettiler ama FIA ve IMSA o işin Ferrari’i kazanmak ve avantajlı tutmak demek olduğu için ellerinden geleni yaptılar yoksa Maserati ismi adına yapalım demediler. 🙂

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]