Marko MotoGP’nin patronunu F1’i yönetmeye davet etmiş

0

Helmut Marko, MotoGP patronu Carmelo Ezpeleta’yı Formula 1’i yönetmeye ve CEO Chase Carey’in yerine adaylığını koymaya davet etmiş.

73 yaşındaki Expeleta MotoGP’nin sahibi Dorna Sports’un CEO’su konumunda ve Marko Ezpeleta’nın şu sıralar F1’in en büyük sorunu olan lastikleri çözebileceğine inanıyor.

“MotoGP’de bu sorun şimdiden çözüldü. Formula 1’de bir takıma avantaj vermemiz gerekmiyor. Taraftarlara olabilecek en iyi yarışlar sunmaya adanmış durumdayız.”

“Haklısınız. Ondan bunu istedim. Sorun kurallar. Carmelo bu kurallara asla izin vermezdi.”

Marko, MotoGP kurallarının küçük takımların yakalamalarına izin vermek için özel olarak hazırlandığını ve F1’deki sistemin Mercedes’i yakalamak için “çılgınca bir maddi çaba” anlamına geldiğini söyledi.

“Lastiklerle ilgili sorunu gösterirken neden kendimi savunmak zorunda olduğumu anlamıyorum.”

“Elbete Red Bull Vettel ile dört yıl boyuna baskın oldu, ancak asla Mercedes’in şu an olduğu kadar olmadı. Ve biz baskın olduğumuz zaman da sezon içinde çeşitli kural değişiklikleriyle yavaşlatıldık.”

“Öncelikle kanadın sertliği vardı, sonra difüzör, sezon içinde yapılan değişiklikler… Bugün bu yok.”

“Bunun umutsuz bir durum olup olmadığını bilmiyorum. Pirelli öncesinde sezon içinde lastikleri değiştirmişti, 2013’te Silverstone’da lastikler patladıktan sonra bunu yaptı. Dediğim gibi, ben sadece sorunu işaret ediyorum.”

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]