Marko: Kadın doğasında Formula 1’e katılacak vahşilik yok

4

Kadınlara özel yarış serisi W Series önümüzdeki ay Hockenheim’da başlayacakken, Red Bull’un motorsporları danışmanı Helmut Marko kadınların Formula 1’e giremeyeceğine inanıyor.

Gelecekte Formula 1’de bir kadın pilot görme ihtimali sorulduğunda Marko: “Devasa fiziksel gereksinimler var bunlar belki kadınlar için çok zor ve yorucu olabilir.”

“300 km/saat hızda sürüyorsanız ve tekerlek tekerleğe savaş veriyorsanız, bunun bir parçası da vahşiliktir. Kadın doğasında bunun olup olmadığını bilmiyorum.”

Marko, artık destekli direksiyon ve frenler olmasına rağmen, kadınların erkeklere karşı büyük fiziksel dezavantajı olduğunu düşünüyor.

“Şimdi destekli frenler var, ancak yine de çok fazla çaba gerektiriyor. Sıkışmış bir durumdasınız, kokpitte sıcaklıklar 40-50 derecelerde. Etrafınızdan sıcak kablolar geçiyor.”

“Singapur’da üst düzey sürücülerin bayılma derecesine geldiklerini gördük, bence fiziksel zorluklar kadın sürücüler için fazla büyük.”

“Formula 1’de çok antrenmanlı olmalısınız, omuzlarınızda çılgınca güçler olmasına ihtiyacınız var.”

4 Yorum

  1. Bir varsayıma göre Kadınların birçok yönden erkeklerden üstün olmasına rağmen birçok toplumun ataerkil olmasının sebebi erkek doğasındaki vahşilikten kaynaklı derler yinede kadınlarında yarışabileceğine düşünüyorum en azından denenir

    • Demek istediğini az çok anlayabiliyorum, vahşilik filan. Fakat fiziksel güç konusunda F1’in pek de bir şey istemediğini biliyoruz. Hatta açık teker serilerin günümüzde fiziksel bir beklentisi olmadığı da bariz. Bu araçların daha hızlı yapılmamasının nedeni de bence g kuvveti. Kas gücü gerektirdiği için değil, baş dönmesi yaptığı için. İndy araçlarının bu sebeple yavaş olduklarını okumuştum. F1’in avantajı virajların yatay açısının olmaması, oval pistlerde bu hızdaki arabalar kullanılamaz.
      Fren, direksiyon yumuşacık artık. Pilotlar çok cılız görünüyor zaten.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]