Malumun İlanı: Mercedes ve Hamilton Bir Yıl Daha Beraber

4

Michael Schumacher ile birlikte yedi dünya şampiyonluğu bulunan iki pilottan biri olan Britanyalı pilot Lewis Hamilton, Mercedes-AMG Petronas ile bir senelik yeni anlaşmaya sonunda imzayı attı.
Takım ve Britanyalı pilot, sezon sonuna kadar anlaşma müzakeresi yapmayıp “şampiyonluğa odaklanma” kararı almıştı. Sezon sonunda da Lewis Hamilton’un Koronavirüs’e yakalanması sürecin aksamasına sebep olmuştu. Bir de Lewis Hamilton’un olmadığı yarışta George Russell’ın bir şampiyon performansı sergilemesi Mercedes’in de pazarlıklarda elini güçlendirmişti.
Lewis Hamilton ve takım patronu Toto Wolff, uzayan süreci bugün noktalayarak Gümüş Oklar’ın 2021 aracını tanıtmadan önce anlaşmaya vardıklarını duyurdu.
Britanyalı pilot, “Mercedes’ten takım arkadaşlarımla 9. sezonum için heyecanlıyım. Takımımız inanılmaz şeyler başardı ve şimdi daha da fazlasını başarmayı umuyoruz. Hem pistte, hem de pistin dışında kendimizi geliştirmek istiyoruz” dedi. Hamilton, Mercedes-AMG Petronas ile geçirdiği sekiz sezonun altısında şampiyonluk ipini göğüslemeyi başarmıştı ve geçen sene de Michael Schumacher’in rekor şampiyonluk sayısı olan yedi şampiyonluğa ulaşmıştı. Hamilton, bu sezon rekoru kırmaya çalışarak; Michael Schumacher’i geçmeye çalışacak. Yeni sezonda Mercedes’in ikinci pilotu yine Valtteri Bottas olacak.
Lewis Hamilton’un Russell’ın performansı sonrasında sözleşmesine ‘’takım arkadaşımı seçerim’’ maddesi koydurma isteği kulislerde konuşuluyordu. Bottas sonrası Verstappen’in Mercedes koltuğuna oturacağı haberleri bile çıktı. Michael Schumacher’i emekliliğe iten ‘’takım arkadaşı seçme’’ daha önce Schumacher-Ferrari arasında yaşanmış ve 2006 yılında Alman Pilot şok bir kararla pistlere veda etmişti. Bu ayrılıkta Ferrari’nin geri adım atmaması da önemli bir etkendi ancak Mercedes bunca şampiyonluk yaşamışken –ki dominasyon olarak Ferrari’nin o döneminin çok önünde olmasına rağmen- ve Russell’ın performansı da henüz sıcak iken böyle bir karar al(a)madı.
Bunlar bir etken olsa da aslında kariyerinin son sözleşmelerini yapan biri için maddi pazarlık da bu süreci uzatmış olabilirdi.
Mercedes ile bu sezonda da şampiyonluk yaşar ise eğer Michael Schumacher’i geçecek olan Lewis Hamilton belki de kariyerinin sonunda başka bir takıma geçmeyi düşünüyor olabilir. Bildiğiniz üzere 2022’de yeni kurallar ile birlikte en azından üst sıra takımları birbirlerine biraz daha yaklaşacak gibi görünüyor. Kim bilir belki de Lewis Hamilton’un son kontratı Ferrari ile olur, ne dersiniz?

4 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]