Macaristan GP öncesinde telsiz kurallarında değişiklik yapıldı

0

Silverstone’da Nico Rosberg’in aldığı telsiz mesajı yüzünden ceza almasının ardından FIA Macaristan GP öncesinde telsiz kurallarında değişiklik yaptı.

Rosberg’e 10 saniye ceza verilmesi telsiz sınırlamalarının delinmesinin doğal cezası olarak kabul gördü ve artık takımlar gereken ayar değişikliğinin 10 saniyeden fazla kaybettireceğini hesapladığı anda yasağı delmekten çekinmeyeceklerdir.

Yeni kurallara göre telsizden araçla ilgili bir sorun iletildiğinde bu mesajın içerisinde pilotun onarım için pite yönelmesini zorunlu kılacak bir emir de olması gerekiyor. Böylece pilot pite gelecek ve doğal olarak zaman kaybedecek.

Bir diğer yeni açıklama da pilota bir sensörün çalışmaması halinde ayar değişikliği yapması yönünde mesaj verildiğinde bunun aracın arıza yapmadan önceki hızını artırmadığı yönünde FIA teknik delegesini ikna etmek zorunda olmaları. Böylece pilotun unuttuğu ayar değişiklikleri teknik arıza bahanesiyle iletilemeyecek.

Araç hasarı ile ilgili bilgi verme kısıtlamaları da artırıldı, artık pilotlara sadece gövde parçalarındaki hasar bilgileri verilebilecek.

FIA bir alanda ise yumuşatmaya gitti; telsiz yasakları artık araç pit alanındayken geçerli olmayacak. İlk kurala göre araç garajdan çıktığı andan itibaren telsiz kısıtlamaları geçerli oluyordu. Yardıma ihtiyacı olan pilot pitten geçerek telsizden bilgi alabilecek.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]