Lorenzo: F1 aracını sürmek çok kolaydı!

0

MotoGP şampiyonu Jorge Lorenzo Mercedes ile yaptığı testin ardından F1 aracı sürmenin kolay olmasına şaşırdığını söyledi.

“Sürmesinin çok daha zor olduğunu düşünüyordum, çünkü iki gün önce F2 aracı denedim ve sürmesi çok zordu. Motor çok sinirliydi ve direksiyon çok sertti.”

“Ancak Mercedes fabrikasında simülatörü denediğimde bunun çok daha kolay olduğunu gördüm ve ‘belki gerçekte daha zordur’ diye düşündüm. Ancak öyle olmadı.”

“Gerçek hayatta aracı denediğimde aracın virajlarda çok kolay spin atabileceğini, kontrolü kaybedebileceğimi düşündüm, ancak çok fazla tutunma vardı ve hızlı olabilmek çok kolaydı.”

cd4d0ab7be0d2c6f4c3fef7c48956bac

“Yeni lastiklerle tek bir hızlı tur atmak görece kolaydı, ancak en zorlayıcı olan aynı performansla bir buçuk saat sürebilmekti. Bu profesyoneller, çaylaklar ve profesyonel olmayan sürücüleri ayıran şey.”

Lorenzo araçtaki kontrollerin MotoGP pilotu için ne kadar karmaşık olduğunu söyledi.

“MotoGP’de iki düğmeye sahibiz, birisi çekiş kontrol, öteki ise motor freni. Ancak Formula 1’de 30-40 buton var. İki veya üç tanesini kullandım, ancak uzun bir yarışta geri kalanını kullanmak 20-30 yıl önceki eski F1 araçlarına göre çok daha karmaşık.”

“Bu, eskiye nazaran bir F1 pilotu olmanın en zor yanı.”

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]