Leclerc: Avusturya’daki karar adildi ama tutarlı değildi

0

Charles Leclerc Avusturya’da hakemlerin yarışın galibini belirleyen kararı kabullendiğini söyledi. Leclerc bundan sonra FIA’nın gelecek yarışlarda yaşanacak benzer olaylarda aynı tutuma sahip olması gerektiğini söyledi.

Leclerc bitime iki tur kala Max Verstappen ile galibiyet mücadelesi vermekteydi. İkinci virajın çıkışında Max tarafından sıkıştırılmış ve virajın dışına doğru itilmişti. İkilinin tekerlekleri birbirine temas etmiş ve Ferrari pilotu “Buda neydi böyle?” şeklinde telsizden takıma sormuştu. Yarışın bitişinin ardından üç saatlik bir hakem kararı süreci geçirilmiş ancak hakemler yarışın sonucunu etkileyecek bir karar vermemişti.

“Olayla ilgili olarak bir problemim yok. Atlatmam kolay oldu. Sadece bundan sonra daha tutarlı olmalarını istiyorum. Sadece geçmişte daha küçük olan olayların bile ceza aldığını hatırlıyorum.”

“Eğer bu şekilde yarışabilirsek daha mutlu olurum. Bence bu Formula 1 için daha iyi. Bence bizim, pilotların istediği bu. Sadece diğer tarafın ne istediğini bilmemiz gerekiyor. Ben bu nedenle bu konuda daha tutarlı cezalar verilmesi gerektiğini düşünüyorum.”

“Tamamen dürüst olmam gerekirse Max lastiklerinin de etkisiyle büyük bir tempo avantajına sahipti ve onu arkada tutmak oldukça zordu. Fakat yaptığı atağa gelirsek ve geçmişteki ataklara bakarsak, verilen cezalara göre cezalandırılması gerektiğini düşünüyorum. Fakat sonuç olarak bu şekilde tutarlı kararlar verilecek ise böyle yarışlar geçirmekten oldukça mutlu olacağım.”

Leclerc gelen kararın ardından tekerlek tekerleğe olan mücadelelerde yaklaşımını değiştireceğini söyledi.

“Pilot olarak her zaman kuralları sonuna kadar zorlarız. Bu nedenle yaklaşımımı değiştireceğim ve agresifliğimi buna göre ayarlayacağım.”

Avusturya yarışının ardından Leclerc ve Verstappen’in 2012 senesinde yaşadıkları karting kazasının ardından söyledikleri sosyal medyada paylaşılmıştı. Ferrari pilotu o günden beri Verstappen ile olan ilişkisinin ilerlediğini söyledi.

“Evet, oldukça eğlenceli. Bunu sosyal medyada her yerde gördüm. Bu durum tamamen farklı bir olay. O benim onu pist dışına ittiğimi söylerken ben sadece bir yarış olayıydı diyorum. Üzerinden 7 8 yıl geçmiş ancak şimdi Formula 1’de ikimizde tepedeki takımlar için yarışıyoruz. Bu bana buralara gelmek ve Formula 1’de birlikte mücadele etmemiz gereken günleri düşündüğümüz günleri hatırlatıyor.”

“Karting zamanlarında yakın arkadaş değildik. Fakat sonuçta sürekli olarak birbirimizin rakibi olduk. 2012, 2013 senelerinde oldukça gençtik.”

“Hala oldukça genciz ancak bir taraflarımız olgunlaştı. İşler şimdi değişti ve pilotlar olarak insanların söylediklerine göre olan şeyleri daha iyi ayırt edip yönetebiliriz. Bu daha iyi.”

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]