Lauda Liberty Media ile F1’in geleceği konusunda endişeli

6

Niki Lauda, sporun yeni sahipleri Liberty Media ile birlikte Formula 1’in geleceği hakkında endişeli olduğunu söyledi ve şampiyonayı daha heyecan verici yapma planlarına şüpheyle yaklaştı.

Liberty ve üreticiler arasında motor kuralları taslağından itibaren bir gerginlik var ve öte yandan ticari hak gelirlerinde de düşme bekleniyor. Lauda ise F1’in gittiği yönün doğru olduğuna inanmıyor.

“Endişeliyim. Amerikalı sahiplerin F1’in ne odluğunu anlamak için zamana ihtiyaçları olduğu doğru, ancak bu zaman dolmak üzere. Gelecek hakkında düşündükleri beni endişelendiriyor.”

“FIA, Chase Carey ve Ross Brawn, sürekli performansı dengeleme sözünü tekrar ediyorlar, ancak F1’in DNA’sı tam tersi.”

“Her yarış başka birisinin kazanması halinde yarışların daha çekici olacağını düşünüyorsanız aptalsınız. F1 rekabet üzerine kuruludur. Araçları geliştirmek sürücülerin cesareti kadar önemli temellerdir.”

“Aksine en iyi takımları cezalandırmak istiyor ve sürücüleri Halo gibi şeylerle bebekler gibi korumak istiyorsunuz.”

“Sean Bratches’ın sürücülerin yanında grid çocukları görmek istediğini duydum, Futbolu kopyalamak yeni fikirlere sahip olmak demek mi?”

Lauda, F1’in daha geniş çaplı bi gelecek planına ihtiyaç duyduğuna inanıyor.

“Daha açık bir proje olmalı. Örneğin bütçe sınırı. Bu mantıklı ve doğru, ancak gerçekleştirmek için üç yıllık bir plana ihtiyaç var.”

“Çalışanlarımız var, onlarla ne yapacağız? Onları işten çıkarıp sokağa mı atacağız?”

“Şu an Liberty sadece ne yapacaklarını söyledi, bunu nasıl yapacaklarını açıklamadı.”

6 Yorum

 1. Eleştirilerinde haksız sayılmaz. Zaten ticari konular dışında Niki’nin pek boş konuştuğunu duymuyorum. Eskiden daha isabetsiz cümleler kuruyordu.

  Başta halo konusunda yapabilecekken Liberty hiçbirşey yapmadı. Geleceği kurtarmaya… bugünü kurtarmayla başlamalısınız. Geldikleri günden bu yana vakit akıp geçiyor. Düzelmesi vakit isteyen büyük çözümler yerine gününde müdahale edilmesi gerekenlere edeceksiniz. Motorlar gibi sizi ilgilendirmeyen şeylere karışıyorsanız madem… bünyenizde ki insanlar aero planlarıyla uğraşıyorsa… başta T kanat gibi ucubelere müdahale edecektiniz..

  Diğer cümlesi de mantıklı… İnsanlarda F1’in sosyal hesaplarının aktifleştiğine dair sevincini gördüğümde güldüm Liberty’i bu yüzden çok başarılı buluyorlar. 🙂 Eh haksızda sayılmazlar F1’den o kadar ümitsizler ki bunu bile büyük başarı olarak görüyorlar.

  Liberty’nin koyduğu hedef neydi NHL, Futbol… Bu komik değil mi yahu. 🙂

  Niki Lauda’da sonuçta bir Avrupalı. Çoklarının temel odağı olan Avrupalı gibi düşünerek konuşuyor… Fakat Liberty’nin amerikalı gibi düşündüğünden şüpheliyim. Amerikalı gibi düşünmenin kurtarım yapabileceğinden de şüpheliyim…

  Eşitleme, dengeleme…
  Şimdi oturup bir düşünelim bakalım. Bunun adına getirilen herşey işleri çok daha kötü, berbat bir hale getirmedi mi?
  Geniş ön, dar arka kanatlar,
  Hareketli ön kanatlar,
  DRS,
  KERS,
  Boynuzlar ve temizliği,
  F/S Duct…,
  Aerodinamik temizlik > katlı difüzörler,
  Motorlarda Downsizing,
  Motorlarda sabitleştirme, basitlik,
  Lastikler… çeşitleri,
  …….

  Yani düşündüğümüzde yapılan her müdahale F1’i bugün ki rezil haline yaklaştırmış, bir adım daha sürüklemiş.

  Düşünelim.. 2005’den bugüne kaç tane önlerde mücadele edebilen yeni takım geldi… Kaç farklı şampiyonluk gördük. Büyük köklü dediğimiz takımların kaç kaybı yaşandı… ?
  Peki 1990 dan 2005 e kadar bunlar ne kadar yaşandı?

  Tabi birde 1950 den 1989’a veya 1999’a kadar ki 39 veya 49 yıllık dönemi alacak oranlayacağız…

  Velhasıl durum ortada ki Liberty neyi nasıl yapacağını bildiği henüz görünmüyor…

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]