Lauda: F1 fazla güvenli olursa taraftarlar ilgilerini kaybeder

5

Niki Lauda, FIA’nın güvenlik için çalışması devam etmesi halinde, taraftarların spora olan ilgisinin kaybolacağını söyledi ve taraftarların tehlike bileşenini sevdiğinin altını çizdi.

1976 Almanya GP’de neredeyse ölümcül bir kaza geçirmiş olan Lauda, Halo kokpit koruma cihazını en çok eleştirenlerden birisi olmuştu ve bunu aşırı bulmuştu.

“Formula 1’i tamamen güvenli yapmaya çalışmaya devam etmeyin, çünkü insanlar sonunda ilgilerini kaybedecekler.”

“Bu Formula 1 pilotları dünyadaki en iyi sürücüler olmalı. İnsanlar bunu hedefler… İnsanlar bazen kazaları görerek limitlerin nerede olduğunu görmek ister…. Eğer çok ileriye gidersek, bence Formula 1 kendisini bitirir.”

“Bugünün sürücüleri eşleri ve çocuklarıyla, köpekleri ile geliyorlar ve yarışı izliyorlar. Çünkü artık bu tehlike yok.”

“Biz her zaman yalnızdık, çünkü eşimizin bizi pistten eve tabutla götürmesini istemezdik. Bu farklı bir çağ ve tanrıya şükür Formula 1 çok daha güvenli oldu, bu sorun hiç azalmadı ve bence spor için iyi.”

“Bugün kulağım yanmazdı, kendime zarar gelmezdi ve 50 kat daha fazla param olurdu. Seçeneğim olsaydı bugün yarışmayı tercih ederdim, ancak böyle bir şey yok.”

5 Yorum

  1. Anlayana ağır konuşmuş… Zamane pilotlarına çapınız yetmez diyor…

    Bu genel insanlığın hali herkes çapsız olsun ama çok yaşama derdine düşmüş. Çok yaşayıp kazık çakacağını sanıyor o yüzden bu ölüm güvenlik vs lere bu kadar savunma çeken insan türüyor etrafta. Öz yaşa tam yaşa çürümeden defol git yapabiliyorsan namın yürüsü yaşamış desinler. Dünyaya moruk haliyle kazık çakacağını sananlar değil 40’ına kadar mihenk vuranlar imza atar Fatih gibi Senna gibi… Nerde bunu anlayacak toplumlar. Ha çok şükür bir miktar insan var yine bu kafada total çürümüşlüğün kokusunu o bastırıyor yine…

    Para için ve parayla pilot olmak… saçmalığa bak…
    görebilene..

  2. Pilotları sarıp sarmalamayın. 2014’teki görüntülere bakın, pilotların kafalarının fazlasıyla dışarıda olduğunu görürsünüz.

    Fotodaki Helmut Marko’nun da bir F1 yarışında gözüne taş gelmesi nedeniyle kör olduğunu da hatırlatalım.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]