Kubica’nın gelişi Williams’ı etkilemeye başlamış

0

Robert Kubica’nın geri dönüş performansı ile ilgili herhangi bir şey bilinmezken Paddy Lowe’a göre Kubica’nın Williams’a dönüşü şimdiden pozitif bir etki yaratmış.

“Bizimle birlikte çalışması müthiş, o çok iyi bir takım üyesi. Robert’i ofisten garaja herkes seviyor. Bir mekanikerin ‘Evet, bu gerçek pilot’ dediğini hatırlıyorum.”

“Eski tür pilot ve bu işlerin nasıl ilerleyeceğini biliyor. Garajın diğer tarafında George Russell gibi çaylak bir pilotla harika bir kombinasyon oluşturacaklarını düşünüyorum.”

Avustralya GP’si Kubica’nın 2010 Abu Dabi’nin ardından çıkacağı ilk Formula 1 yarışı olacak. Kubica Şubat 2011’de geçirdiği büyük ralli kazasının ardından ilk kez 2017’de F1 koltuğuna oturmuş ve geçtiğimiz sezon Williams’ın yedek pilotluğunu yapmıştı.

Lowe Kubica’nın potansiyelini önceden keşfettiğini ve bu eforların onu McLaren’e geçmesine yardımcı olabileceğini söyledi.

“Uzun yıllardır Kubica’nın büyük bir hayranıyım. McLaren’de çalıştığım zamanlar onu takıma katmaya çalışıyordum. Hangi yıl olduğunu tam olarak hatırlayamıyorum ancak 2008 ya da 2009 olması lazım.”

“McLaren’de Fernando Alonso’yu 2007’de kaybettik. Bu durum bize bir boşluk oluşturdu. Biz ya Heikki Kovalainen’i elimizde tutacaktık ya da yeni birisini takıma katmayı düşünecektik.”

“Ne zaman olduğunu hatırlamıyorum ama onun gösterdiği üstün performanstan ötürü takıma katılması için çok çabalıyordum. Maalesef ki bunu yapamadık.”

Lowe Kubica’nın sürekli yarışarak ne kadar ilerleyeceğini bilmenin bir yolu olmadığını söyledi.

“Performansı nereye gider, sanırım bunu Kubica bile bilmiyorum diye cevaplar. O çok azimli ve geri dönüşüyle dikkatleri üzerine çekti. Bunun nedenini herkes biliyor, geri dönmek için takdire değer bir çaba gösterdi. Geri dönüşünün nasıl olacağını görmek için sabırsızlanıyoruz. Ama Polonyalı pilottan beklediğimiz ilginç ve heyecanlı olduğumuz yanı da bu geri dönüş.”

“Daha sürüş yapmamasına rağmen fanların pistlere gelip bayraklarla yağmur altında bile destek verdiğini gördük. Her yarışta bir grup Polonyalı var ve onlarla bir sefer buluştum. İmza ve her şeyi istiyorlar.”

Bununla birlikte Lowe, Williams’ın halihazırda Kubica’nın araç içerisinde göstereceği yeterli performans seviyesine sahip olmasından dolayı geri dönüşünden bir endişe duymadığını belirtti.

“Sanırım bunu daha önce yaptık ve tüm bağlılığımız ile etrafındayken %1000 olacak şekilde zorlayacağız. Aramızdan hiç kimsenin gergin olduğunu düşünmüyorum. Robert bizim yarış pilotumuz ve %100 olarak hazır. Onunla birlikte hiç şüphemiz olmadan çalışacağız.”

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]