Kanada kafa karıştırıcı F1 lastiklerinin anlaşılmasına yardım edebilir

0

Williams’ın mühendislik şefi Dave Robson’a göre Kanada GP yarışı bu sezon kafa karıştırıcı olduğu söylenen ve araçların yere basma farklarından etkilendiği iddia edilen lastik performansı konusunda bazı yanıtlar verebilir.

Ferrari ve Haas’ın da aralarında olduğu pek çok takım Pirelli’nin 2019 lastiklerini doğru çalışma aralığına getirmekte zorlanıyorlar ve giderek artan düşünceye göre lastiklere daha fazla enerji verebilmek adına daha yüksek yere basma seviyeleri gerekiyor.

Ferrari özellikle bu konu üzerinde duruyor, çünkü aerodinamik olarak verimli olan aracı lastikler üzerinde yeterince iyi değil.

Robson, takımların geleneksel olarak Kanada’da sürüklenmeyi azaltmak için yere basmayı düşürdüklerini söylerken, bunun tüm takımları etkileyeceğini ve duruma bir ışık tutacağını söyledi.

“Bence yere basma ve sürüklenme her zaman yapması gerekenleri yapamıyor, çünkü lastiklerle de bir etkileşim oluyor.”

“İnsanlar normalde Kanada için yere basma azaltımına gitmeyi düşünecektir. Ancak lastikleri çalıştıramazsanız, belki de normal şekilde çalışmayacaklardır, işte o zaman ilginç veriler ortaya çıkacak.”

Renault’dan Daniel Ricciardo ekliyor: “Hiç kolay bir şey değil. Bu yıl çoğu sıralama turlarında, ki kendimizden emin olmadığımızı söylemek istemiyorum, ancak çıkış turunda ne yapmamız gerektiği ve lastiklerin nasıl olacağı konusunda yüzde yüz emin olduğumuzu söyleyemem.”

“Şu an için bunu yüzde yüz bir şekilde bilebileceğimiz bir trend yakalayamadık. Elbette hala öğrenecek şeyler var, ancak bu iyi, çünkü bu alanda gelişebileceğiniz alanlar oluyor.”

Robson takımların bu yıl lastikler hakkında çok fazla şeyi tekrar öğrenmek zorunda kaldığını söylüyor. Çünkü lastik davranışları farklı pistler ve yüzeyler üzerinde tamamen farklı.

“Hamurdan hamura, pistten piste bunu bulmaya başlıyoruz. Bence Monako’da diğer takımların telsizlerini dinlemek ilginçti, çünkü Q3’teki ikinci turda bile pek çok sürücü ne yapacağını bilmiyordu. Ve biz de tam olarak aynısını görüyoruz. Bu kafa karıştırıcı, zorlayıcı, ancak sporun bir parçası.”

“Ön lastikleri ısıtmak temel sorun, bu çok zor. Ayrıca Cumartesi günü tek tur için buna ulaşmak istiyorsunuz, Pazar günü ise farklı bir şey istiyorsunuz. Sürücülerin sürüş şekillerinden başka bir şeyi de değiştirmenize izin verilmiyor.”

“Bu sinir bozucu. Ancak herkes için aynı, bu yüzden bu durumdan azamiyi çıkarmaya çalışmak gerekiyor.”

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]