Kanada hakemi Vettel’e neden ek ceza verilmediğini açıkladı

0

Kanada GP’deki hakemleri, yarış sonrasında yaptıklarından dolayı Sebastian Vettel’e neden ceza vermediklerini açıkladı.

Ferrari’nin zaferine mal olan zaman cezasını verdikleri için büyük eleştiri alan hakemlerden biri olan Hans-Gerd Ennser, Alman pilota mümkün olan en küçük cezayı verdiklerini söyledi.

“10 veya 20 saniye veya dur-kalk cezası olabilirdi. Beş saniye cezası böylesi bir ihlal için verilebilecek en küçük ceza.”

Ennser Vettel’in yarış sonrasında yaptığı parc ferme boykotu ve 1 ve 2 numaralı işaret tabelalarını değiştirmesi olayları için neden ceza vermediklerini de açıkladı.

“Bize bu olaylar söylendi, ancak bunun yüksek duygular ve Vettel’in içinde bulunduğu büyük baskı nedeniyle olduğunu düşündük ve daha fazla ceza vermemeye karar verdik.”

Bir diğer Kanada GP hakemi Mathieu Remmerie ise Vettel’in zaman cezasını savundu.

“Kurallar olduğu gibi orada ve biz de kuralları uygulamak için buradayız. Elbette kurallarda değişiklikler yapılması tartışılabilir.”

“Bir motorsporu meraklısı olarak harika bir yarış görmek isterim. Belirli durumlarda aşırıya kaçanlara ceza verecek bir kural oluşturmak? Belki olabilir.”

“Yarışları 10 veya 20 sene öncesiyle karşılaştırırsanız çok fazla geliştiğini görürsünüz, ancak bu da aynı zamanda takımların kendilerinin de girişimleri ile oldu.”

Remmerie bu ceza hakkındaki büyük basın ilgisine karşı şaşırdığını kabul etti.

“Ancak belirli kararlar hakkında her zaman tartışmalar olur.”

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]