Kadınlara özel yarış serisi: W Series

0

Kadınlar için uluslararası tek koltuklı yarış serisi W Series önümüzdeki başlıyor.

Tatuus F3 sınıfı eşit araçlarla düzenlenecek şampiyonayı eski F1 pilotu David Coulthard destekliyor ve toplam 1.5 milyon dolar ödül dağıtılacak.

Kategori şampiyonu 500 bin dolar ödül alırken, F1 için bir sonraki adımı için destek sahibi olmuş olacak.

Altı yarışlık seri 2019 Mayıs’ında başlayacak ve Avrupa’daki pistlerde yapılacak ve uzun vadede Avustralya, Asya ve Amerika’ya da genişlemesi bekleniyor.

W Series’e katılan kadınların sponsor getirmesi gerekmeyecek, ancak gridi yeteneklerle doldurmak için seçim sürecinde yeteneklerini kanıtlamaları gerekecek.

Seçim ekibi içinde Coulthard, eski F1 takım menajeri Dave Ryan ve F1’in teknik adamı Adrian Newey de bulunuyor.

Seri hakkında konuşan Coulthard: “W Series’le kadın ve erkek yarış pilotlarının eşit fırsatlarla ve eşit şartlarda yarışabileceğini gösterebileceğimize inanıyoruz.”

“Şu an kadın yarış pilotları GP3/Formula 3 seviyesine kadar yükselebiliyor, bundan sonra ise yetenek eksikliğinden değil, para eksikliğinden yükselemiyorlar.”

“Bu yüzden tamamen kadınlardan oluşan tek koltuklu yarış serisi gerekiyordu ki sürücülerimiz kendilerini gerekli yeteneklerle donatabilsin.”

Newey, F1’de bir kadının başarılı olamaması için hiçbir sebep olmadığını düşünüyor.

“En yüksek seviyede yarışan çok fazla kadın olmamasının sebebinin yetenek eksikliğinden ziyade fırsat eksikliği olduğuna inanıyorum.”

“Bu yüzden W Series’e dahil olduğum için mutluyum, kadın sürücülerin birbirleriyle yarışırken gelişebileceği bir şeye katkıda bulunabiliyorum. Böylece kariyerlerini ilerletebilecek ve sonunda erkek rakiplerini yenebilecekler.”

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]