Hülkenberg yeni MGU-K’da da sorun yaşamış

1

Nico Hülkenberg’in Çin GP’de yarış dışı kalma sebebinin yeni seri MGU-K olduğu açıklandı.

Takım, Alman pilotun sorununun yazılımla ilgili olduğunu ve donanım değiştirmeden çözülebileceğine inanıyor.

Renault’dan Cyril Abiteboul: “Tam olarak ne olduğunu söylemek için çok erken. ancak Melbourne’de bir sorunumuz oldu, sonra Bahreyn’de sadece Carlos için çok hızlı bir tepki oldu.”

“Daha fazla parça bulmak için üretimi zorlamamız gerekti, bu da bazı süreçleri ve kontrolleri atlamamız anlamına geldi ve temelde tam olarak kontrol etmediğimiz bir şey sorunu tetikledi. Bu bir bahane değil, gerçekler.”

“Tüm diğer araçlar aynı parçayı kullanarak sorunsuzca çalıştı. Bu parçayı tezgahta 5000 km test ettik. Yazılımda bir şeyin tetiklediği sebeple farklı bir moda girdik.”

Abiteboul, Bakü’den önce üçüncü bir seri MGU-K üretmelerine gerek olmadığına inanıyor.

“Buna gerek olmadığını düşünüyoruz. Sorunun parçanın haricinde bir şey olduğunu düşünüyoruz. Bizce bu bir yazılım sorunu, yazılımda bir şeyi değiştirerek baş edebiliriz.”

“Bu yüzden bunu yarış içinde çözmeyi umuyorduk. Belki yayınlanmadı, ancak Nico’nun yapmaya çalıştığı birkaç şey vardı. Tüm aracı yeniden başlatmak kadar ileri gidemedi.”

“Bu neredeyse gerekli olan şeydi. Tipik bir yazılım sorunuydu, donarsa yeniden başlatırsınız. Pistte onu yapmaya çalışıyorduk, ancak işe yaramadı.”

Abiteboul Renault’nun dayanıklılık sorunlarının üstesinden gelmesi gerektiğinin farkında.

“Soruşturmamız gerekiyor, kendimizi böylesi karmaşık bir duruma sokmaktan kurtarmalıyız. F1’de sürekli acil durum modunda olamazsınız.”

“Bu konuda diğerlerinden gerideyiz, mümkün olan en kısa zamanda bitmesi gerekiyor.”

1 YORUM

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]