Horner: Verstappen’i eleştirenler göz doktoruna gitsin

57

Red Bull’un takım patronu Christian Horner starttaki büyük kazada Verstappen’i suçlu bulanların göz doktoruna gitmesi gerektiğini söyledi.

“Sebastian’ın soldan oldukça agresif şekilde geldiğini görebilirsiniz, sağda da Raikkonen var ve Max sadece… Bir anda ortadan kaybolamaz, sadece çizgisini korudu. Bu şekilde yarış dışı kalmak son derece şanssızlık.”

“Seb muhtemelen Max’in yanındaki Kimi’yi görmedi. Oldukça agresifçe Max’e doğru geldi ve diğer taraftan da Raikkonen benzer bir şey yapıyordu. Sonuç olarak da gördüğümüz şey oldu. Burada kim Max’i suçlu buluyorsa kesinlikle göz doktoruna görünmeli.”

57 Yorum

 1. herkes suçlu, hatalı aramış nedense. bana kalırsa çok güzel bir olaydı. sporun güzelliği de burada değil mi. herkes kafasında oluşturduğu kusursuz hata yapmayan pilota, pistteki pilotları eşleştirme peşinde. bırakın hatasız pilot aramayı 🙂 vettel güzel agresif bir savunma ile verstappene yerine bırakmadı kolayca. savaş varsa savaş yapılacak.zaten kaza olmasaydı vettel müthiş hareket yaptı yerini savundu süper pilot vs diye konuşulacaktı. ama başka etkenlerle birlikte sonuç kaza oldu. ne güzel de oldu 🙂

  neyse, eğlenmeyi bile beceremeyen insanlarız 🙂

 2. Şöyle usturuklu bir yorum okuyayım dedim ama olmadı bir türlü zaten kaç kişiyiz ki. 🙂 Yada beni kesmedi herhal yazılanlar çizilenler. Kastırmaya da gerek yok aslında bu olağan bir kazadan başka birşey değil. Düşünülmesi gereken öncelikler, öncesi ve sonrası sadece…
  Oluş şekli gram önemli değil olması, olmasına izin vermek, mümkün kılmak mesele.
  Bu “yarış kazası” dedikleri cezayı gerekli görmedik dedikleri şeyi kurul da, telemetri verileri ile değerlendirilmediğini sanan varsa yanılır…

  Direksiyona bakan mı dersin, çizgi çeken, metraj cm ölçen mi.. Bir kişi de demiyor ki arkadaş bu pist aşırı ıslak… nasıl kalkar nasıl ivmelenir düz halde dahi nasıl tutar pilotlar bunları… Başka zaman da direksiyondan sürüş, performans okuyanlar çıkıyor güya.:) Karar verin la ya hep ya hiç. 🙂
  Ben mi yanlış görüyorum diye açtım tekrar baktım videoları neredeyse düzeltmesiz sarmadan kalkabilen yok. Bir tek Seb’in onboard’unu göremedim. İleri atakla en fazla saran da Kimi’ymiş gibi görünüyor.
  Büyüklerin her kazasında çizgi çeken, denildiği gibi işine geldiği an içerisinden shot alan zihniyet bunları da görse ya. Bu durumlar bizim için çok zaman tespiti güç veya imkansız konudur. Yarış kontrol hakemlerin önüne elbet bu dökümleri de vermiştir ki politik baskı ihtimalleriyle de değerlendirilmemiş olsun.:)

  Bu önlenebilir bir kaza zaten binlerce kaza önlenilebilir durumdadır lakin gerçekleşir. Zaten eleştirilen nokta da bu topyekün sonucun kafasızlığı…
  Hadi diyelim öyle olsun hiç yoksa 2 araç itibariyle kalabilirdi. Kaldı ki ister hızlandır ister yavaşlat 2 kişinin arasında ki olaya bulaşma yaklaşma ki bir birlerini tolere edebilsinler. zik dağıtıyorlarmış gibi koşarak kaybettiğini tolere etmeye kalkarsan 3 ncüsü olursun, milletin de elinden olacağını alırsın.
  İşi barizlik psikolojisi haline sokan, dönüştüren de koşturduğun yerin ne yarış nede viraj çizgisi olmasında. Gözlere batan sadece bu olmuş olabilir. Kaybettiklerin, kaybettirdiklerin karşısında hiçbiri önemli değil. 1 dk da kaybettiklerini telafi için bazen bir sonra ki saati gözlersin. Hele ki bu tip olağanüstü şartlarda.
  İşte bu lider, kral, şampiyon meziyetidir.
  Boş yere demiyorlar eu rouge’u herkesle yan yana dönemezsin…
  Hata yapmak kulun özelliği lakin
  bazı yer ve zamanlarda başkalarının hatalarını gözleyerek şampiyon olunuyor.

  • Böyle bir kazaya Kvyat sebebiyet verse muhtemelen F1 hayatı bitmişti adamın. Sadece Vettel adına konuşmuyorum, Hamilton’ın da öyle salakça kazaları oldu ki en çömez adamı getir oturt koltuğa yaptıramazsın o kazaları. İşte diyoruz ya eski şampiyonlarla yeni yetme şampiyonların arasındaki fark bu diye. 4-5 dünya şampiyonluğu da kazansalar o acemilikten kurtulamıyorlar. Zaten dünya şampiyonluklarıda artık pist üstünde değil strateji ile kazanılmaya başladı bu yeni nesil araçlar sayesinde. Schumi’ler Sennalar öncelikle şampiyonadaki rakiplerine odaklanırlardı. Gidipte böyle alakasız adamları kollayacağına asıl rakibini arkanda tutmaya çalışsa zaten sorun olmayacak ama bütün ganimeti ilk virajda almak isteyince sonu böyle oluyor işte. Amatörce yapılmış bir kaza giden puanlar ve belki de şampiyonluk.

   • Hamiltonun ben Webber ile temasından başka böyle salakça yarış dışı kaldığını görmedim. Hamilton kendini geliştiriyor fakat Vettel hala yerinde sekiyor.. Burada kaza olmasını engellemek için yeteneğe gerek yok bu arada.. Hamiltonun böyle kaza ile yarış dışı kalmayacağına eminim bn fakat Vettelden değilim. Baskıyı kaldıramıyor. Verstapprn gibi aynı. Yetenek var ama toslama potansiyelleri çok yüksek. Şampiyon olsa bile bu salaklıkları yüzüne hep vurulacak.

    • Hamilton’ında onlarca kazası vardır salakça. Bana sor yıllardır adamı destekledik:) Aslında ben yorumumu pilot bazında yapmadım. Hamilton ve Vettel günümüzün iki dünya şampiyonu diye örnek gösterdim. @m1chael neden F1 izlemiyor artık diye düşünmeye de fazla gerek yok. Nedeni zaten ortada. 2000’li yılların başlarını herkes öve öve bitiremez tabi çoğunluk o dönemlerde F1 izlemeye başladığı için onlarıda anlayışla karşılıyorum ama 80’li yılların sonu ve 90’lı yılların başını izleme şansı olanlar için günümüz F1’i çop olmaktan öteye geçemez.

   • Bence de. 🙂 Yukarıya da bencede…
    Sık sık yaz emi 😛 Uzaktan sormayalım Onur Gentaş nerlerde burlarda mı diye 🙂
    Hamilton da bir türlü pişemedi garip bir inişli çıkışlı grafiği var ama galiba onun derdi halen kendinle tek tabanca olayları seviyor rekabette boyut değiştiriyor galiba 😛
    amma Vettel gibi hah pişmiş dememiz gereken bir adama hiç yakışmıyor yahu bu sezon ki performansları, hani 2010 dan onlarca sene geçmiş insan biraz fazla üzerine koyar yahu değilmi.
    Herkes saçma sapan görüntüler ortaya koyabilir ancak ne kaybettiklerin önemlidir.
    Olayların doğallığı, güzelliği, gereklilikleri de başka. Aldığın anlık kararlarda bazı şeylere sonradan çok pişman olursun. İnsanlarda bunu kullanır. Bahanen ne olursa olsun çeker bırakırsan o viraja insanlar acımaz küfreder. Olayların namı farklı yürüyor.:)
    Singapurun hortumuna ahh keşke çok denildi zamanında. Bilmem kaç tur birini geçemiyorsan da şampiyon olamazsın, böyle karar verirsen de şampiyon olamazsın.

    Benim hep demeye çalıştığım bu adamlar bu kadar fazla kalas hata doğallıkla yapıyor olamaz adını koyamıyoruz ama birçok şeyler yanlış bunların başında da araçlar geliyor. Biri yolu tutturamaz diğer ayar yapacam derken ortalığı karıştırır (Nico-Lew kazası)…
    Michael’ın saçmaladığını gördük. Özelden yazıyorum arkadaşlara ihtiyarda olsa o biçim adamları oturtuyorsun istisnasız her biri saçmalıyor bu tip araçlarla yıllardır. Demek ki hangi kralı getirirsen getir saçmalayacak. Hal böyleyken bir de karar hataları gündem yaparken bir de işi çirkinleştiriyor. Neremizle vaay F1 pilotu diyeceğiz ki biz bu adamlara.

    Valla bir tane dal bırakmadılar tutunacak küçücük bir dal bulabilsek uyuklasakta vazcayamıyorduk. Benim en nefret ettiğim zamanlardan biri çoklarının aksine 2000’lerin ilk çeyreğinde yer alıyor hani o yarışlık lastikler (ona da bayılan var nasıl oluyorsa:) ) ancak tutunacak dalımız çoktu ortamın bu kadar mumla aratacağını kim öngörebilirdi ki.
    Yine de ucunda, kenarında durmaktan alamıyoruz kendimizi vidaya, yaya tutunduk en son.
    Ne diyorlar “Güzelliğin on para etmez bu bendeki aşk olmasa…”

    • Bizim çocuktan sonra biraz uzaklaştık yarışlardan da, buralardan da, bu haftada yalnızımda izleyebildim yarışı:) Ama yorumlarını hala keyifle okuyorum kendim yazamasam da. Sen bol bol yaz okuyacak biri her zaman var bundan emin ol.

     Şimdi hepimiz motor seslerine, araçların tiplerine takıldık memnun değiliz. Yalnız bu son kazadan sonra Vettel onu göremedi bunu göremedi laflarıda fazlasıyla dolaşıyor ortalarda. Eski araçları biliyoruz, pilotlar neredeyse göbeklerine kadar ortada kelle koltukta gidiyorlardı. Günümüz F1’inde pilotları gömdükçe gömüyorlar araçların içine, yetmedi seneye halo denen müthiş icadı kullanmaya başlayıp bana göre herşeyden önce pilotların görüşlerini iyice kısıtlayacaklar. Hani diyorsun ya tutulacak dal arıyoruz bulamıyoruz diye zorla bulduğumuz dalları da hızla elimizden alıyorlar. Eskiden yarış kaçırmayalım derdik şimdi kaçırsak ne olacak demeye başladık.

     Son olarak Mercedes Hyper car diye bir araba yapmış. Eski McLaren’lerden birine ne kadar benziyor dimi:) Çalıntı arabada son nokta.

     Sevgiler,

     • Sen de arada yaz, senin yazdıkların da okunuyor, aranıyor.

      Geçen arkadaşlara 2014 Monza’da Ricciardo’nun Vettel’i geçiş videosunu atmıştım, pilotların kafalarının ne kadar dışarda olduğunu fark ettim. Hepi topu 3 sene öncesi. Şimdi Halo diyorlar 🙁

      Bugünkü Geyikliyoruz’un başında Mercedes’in hypercar’ını konuştuk biraz.

     • Dediği gibi aranıyor hem de çok bilesiniz…
      Burası yazmak için değil ki muhabbet, yazılması, yazsınlar diye var. Yoksa Günay blog tutardı ben onu da yapamazdım ya neyse. 🙂

      Bende şu göremediye ayar oldum nasıl göremiyor çözemedim 🙂 Lewis görüyor, Fernando bile görüyor da birileri kör mü oluyor (görmek başka okumak, yorumlamak başka.) Gören de arkadan SSC Thrust koptu geliyor sanır.:)

      Bu dediğinin de belki biraz etkisi var hatta bence çoook araçların elektronik tenekeler haline gelmesi kadar…
      İnsanları radyasyonla kısırlaştırırsan çocuk yapamazlar. İşi yapıyormuş gibi görünürler ama çocuk olmaz… 🙂
      Kabin olmayıpta neredeyse çakma kabin haline gelmiş bu güya open makinelerde pilotları da meziyetlerini, becerilerini unutuyor galiba. Şartlar evriltir insanları ama maymuna dönüşte nerede itibar kazanmış hani.:) Sürüşlerini geçtik görüşleri dahi bir acayip hale geliyor çoklarının bunlar F1 pilotu olduklarını unutuyor testi 200 ile dönüşü 6G ile yapıldığını çok çabuk unuttular. Birşey ya iyidir ya kötüdür bakıyorsun anketlere, görüşlerine ortasını bile bulamıyorsun yarış tarihinin bir kısmına şahit olduk yahu biz böyle olmuyordu bu işler.
      Köreliyorlar mı para içinde yüzüp körelmek hoşlarına mı gidiyor meçhul yapılan çılgınlıkları, geçişleri al belki de yarısı ya saçmalıkla, kazma psikolojisiyle, ya kazayla yada birinin elini kolunu bağlayıp kesmeyle cereyen ediyor geri kalanı da aman aracı kırmayalım…
      Ulen zaten birbirinizle kırıp duruyorsunuz.:)

      Sorma gitsin zamanın geldiği hale bak güya büyükler küçüklere imrenir olmuş Ferrari, Lambo’u hayal ediyor, kocaman olduğunu sanan tarihi eser McLaren’e imrenmiş. 🙂
      Daha burundan ilk resme bakınca aklıma düşen dedim herhal eski model design aşkıyla ben fazlaca benzetiyorum.. ama hangi siteye baksam bilen bilmeyen herkes aynı şeyi görmüş.
      Diğeri de tablet faciası. 🙂

      İşte herşey basit ve ortada aslında. F1’in halini anlamak için otomotiv’in haline bakacaksın [sürünüyor]… Pistte Kral benim diyenin haline bakıp F1’in haline ağlayacaksın…

      • Aslına bakarsan bu makinalaşma hemen hemen her sektörde göze çarpıyor. En basitinden artık çalışmadığım turizm sektöründe 10 sene önce insan gibi çalışırken daha sonra internet ile beraber makineleşmeye başlayan insanlar haline geldik, getirildik. Nerden, ne kadar daha fazla kazanabilirize dönmeye başladı olay.

       Hadi bizim ki turizm sektörü diyelim ama F1’in de bu hale gelmesi yaklaşık 30 senedir bu sporu izleyen, diğer spor dallarına göre her zaman farklı yere koyan bizleri çok fazla üzüyor. Sadece F1’mi diyoruz ama hyper car olarak ortaya çıkarılan araçlara bakınca gelenin eskiyi gene arattığını görüyoruz. Dün bizim sitenin kapalı otoparkına indiğimde inanılmaz güzel bir motor sesi kulağıma geldi. Çıkıp baktığımda 60’lı yıllardan kalma bir mustang çıktı karşıma. Uzun uzun baktım arabaya. Herşey ne kadar güzelmiş eskiden dedim içten içe. Birde şimdi ki mustanglara bak, tamamıyla ticari ve hiçbir özelliği olmayan arabalar. Bunu hemen hemen her araçta görebiliyoruz.

       Kısaca F1 ne eski F1 ne otomotiv sektörü eski otomotiv sektörü. Her şeyin para olduğu bir dünyadayız, daha kötülerinide göreceğiz mutlaka.

       • Biz ara nesil olma dışında bazı şeylere doyabildik veya şahit olabildik sayılır.
        Bu kadar rahatsız oluşumuzun da asli nedeni olabilir ki otomotiv yani racing sanayii’nin yerleşik hale geçen çok şeyi geç farketmesi veya ihtiyaç duymamasıyla bize yakınlığa “benim azim, cesaret ve zanaat ile” kavuşmasıydı derim.

        Geçmişinde hiç olmamak üzere mesela turbocharger’ların insanlığın hayatına yeni birşey gibi sokulmaya çalışılması öyle çok erken değil 2005’ler gibidir.

        – Ampüllerin planlı bozunmaları, eskitmeleri 70-80 yıllıktır. TV vs gibi beyaz eşyanın ise 30 veya biraz daha fazla yıl. Elektronik devrelerin ise çok genç bir kardeşimiz olmasına rağmen neredeyse yarı yaşına yakın….

        Otomotiv ise 90’ların sonunda halen zirveler peşindeydi. Birşeyler oynamak üzereydi ancak 2000’lerin başlangıcına rahatlıkla taşıdı. Şuan halen o ürünler ve yarış makineleri piyasada deli gibi yürüyebildiği için akılsız insanlık mevcut ve yakında geleceklerin de öyle olacağını sanıyor malesef.
        Yani 60’lara gitmeye bile gerek yok VTEC ‘ler fingirdeşirken biz bebek değildik…
        Ben F1 kafasının bozum tarihini biraz da fazla zorlayarak 95 olarak alırım her zaman. 2. bozum yıl dönümü 2004-2006 arasıdır. Sonrasını zaten dile getirmeye gerek yok.
        Bunlardan önce herşey çok farklıydı.
        99’da halen Toyota dünya dayanıklılık ürünüydü, Mercedes halen efsane segmentlerinin tadını çıkarmakla meşguldü, Ferrari halen makine yapabiliyordu… ve halk arabası henüz fakirlerin cebini soymaya başlayamamıştı…

        Ve o kadar hızlı planladılar ki kendilerine göre geç kaldıklarını farkettikleri şeyleri biz daha yaşarken size artık V12, V8 yok ICE haram diyebildiler. Bunu da çok güzel yiyor insanlık mal ortada olduğu üzere…

        Velhasıl F1 kendi idadi planına çok güzel gidiyor biz gelecek… yazıları yazmayla oyalaşıp dursak bile.
        Planlı bozum birileri için kurtuluş yolu,
        lakin bizim için değil bunu da anlayacak 500 milyon adam yok anlaşıldığı üzere.
        Sonra İbrahim yarış izlemiyor nasıl olur… 🙂
        İzlemez tabi. Gençlere şöyle diyorum siz bizim kadar doyabilmiş olsaydınız bu açlıkla, taşı kaynatarak avunmuyor olurdunuz. 😀

  • Liderliği vermek istemedi. Açıktan dönse kazadan sonra Vettel ve Hamilton yan yana giriyor hatta Ham biraz daha iyi ama Vettel çizgi avantajını alıyor. Yani pistin o noktasında soldaki araç hızlıysa yarış çizgisini alır. Hatası liderliği vermek istememesi oldu tabi. Tabi bunu istemek bir hataysa?

   • Gerçek olan tek şey Vettelin büyük aptallık yaptığı.. Hem Ferrari’yi hem kendini ateşe attı. Şampiyonluk mutlak yarış galibiyetleri ile değil, mümkün olan en yüksek puanları toplayarak kazanılıyor.

    Bu yüzden kazada kimin ne kadar hatalı olduğunun şu noktada ehemmiyeti yok. Raikkonen ve Verstappen dün gece deliksiz uyumuştur. Ama Vettelin gözüne uyku girmediğine eminim..
    Çünkü en çok zararı kendisi gördü. Kendisi kaybetti. Bu Bakü’deki gibi kolay telafi edilecek bir şey de değil… Kariyerinin en büyük buhranı bile olabilir. Şampiyon olamasa dahi buradan ayağa kalkıp toparlanması ve yarışlar kazanması gerekli. Ben onun yüreğine inanıyorum. Pek ümit yok ama umarım şans da bizim yanımızda olur son 7 yarışta..

    • Gerçek olan tek şey Vettelin büyük aptallık yaptığı

     Yine hatalı bence, Vettel’in suçu yok. Yaptığı normal değil ama yine de hatalı değil. Sadece tetikleyeni olduğu düşünülebilir. İşte bu yüzden yarış kazası diyoruz ya buna.

 3. Yarış kazasından başka birşey değilmiş lakin ahmaklık! ortada. O yağmur start’a 2 dk kala bastırsa hadi anlarız… Vettel’in hali neresinden tutsan elinde kalıyor.
  Millet yine metrelere, santimlere odaklanmış koca devrilmiş çınarı görmek varken.
  Bakıyorum 3 pilota en nokta tespiti kendisinden hiç beklenmeyecek çocuk yapmış..
  Alıntılıyorum;
  “Dünya şampiyonluğu için savaştığınızda bunu yapmamalısınız. Pek akıllıca değil.”
  “Kimi’nin harika bir start aldığını gördüm ve savunmaya çalışmadım çünkü oldukça uzun bir yarışın bizi beklediğini biliyordum”

  Bir de buna acemi diyoruz. 4 şampiyonluğu olan adamlar strateji de, şampiyonluk savaşında bu kadar acemilik ortaya koyuyorken.
  Yazık yani bu kadar kasan Ferrari’nin böyle malların eline düşmesine…
  Birçok şampiyona da olduğu gibi singapur yine geleceği belirleyen haline gelmiş ve listenin içlerinden bu sefer de acziyeti yapan takım değil…

  Halo’nun hayatını kurtaracağına inanacağı yerde kimsenin üstüne abanarak hayatına kastetmese ve Montaya’a belki 10 defa söylenmiş yarış denilen şeyin 10 tur da bitmediğini artık anlasa böyle kalaslıklara imza atmazdı…

  O yüzden hali anlamayanların sadece göz doktoruna değil marangoz’a da görünmesi lazım. 🙂

   • Niye acayip?
    Başka gerçek bir dünya da sim’lerde hiçbir pro lig de böyle şeyler yapıp duranları tutmazlar bir daha o lige almazlar adamı. Ucuz Cup’larda da seri lisansı elinden alırlar bir daha çıkamazsın (alınanlar olduğundan biliyorum) paranla yarıştığın halde…
    ama burası F1 burası göz önünde sahne burada öyle şeyler yapamazsın. 🙂
    2 tur da tüm galaksiyi hatmettiğini düşünen adamlarıyla doludur.:) Napalım onu da öyle kabul ediyoruz. Galiba bu lige gelinceye kadar “yarış kazası” olarak görmedikleriyle… buraya geldiklerinde muamelede bulunuyorlar. 🙂

 4. Yarıştan önce Horner, bizim çocuklar bu yarışı kazanmak için agresif olacaklar çünkü kaybedecek birşeyimiz yok, Vettelinse kaybedecek çok şeyi var ona göre start alsın demişti.
  Ricciardo (dün) bugün yenildim ama yarın kazanacağımı düşünüyorum, belki Max startta Seb’i yarış dışı bırakır demişti..
  Bunlar cepte kalsın.

  Vettel sola yatarak olacakları tetikledi çünkü yanında her risk alışta kaza yapacak bir kazma ve bütün refleksleri körelmiş bir pilot eskisi vardı.. Vettel daha yanlarına gelmeden kaza yaptılar var mı daha ötesi???

   • Verstappen’in olduğu yerde kasıta gerek yok ki. O varsa kaza olur. Bunu Ric de Horner da genel f1 kamuoyu da biliyor. Sayabilir misin son iki sezonki vukuatlarını? Ben sayamadım. Neredeyse boş yarışı yok… Macaristan’da Ricciardoya sidepodtan vurunca “yine mi o s.kik çocuk” demedi mi? Daha geçen yarış Monza’da Massa ile vuruşmadı mı? Red Bull da biliyor malını..
    Vettelin salaklığı bu malın tekerlek tekerleğe mücadele edecek kalibrede olmadığını, yapacağı ilk şeyin kaza yapmak olacağını bilmeyip o riski almasıydı.. Bak fotoda Vettel ne kadar önde, arada bir buçuk metre fark var ama direksiyondan da görüldüğü üzere Verstappen sola kırıyor… Öküz çünkü..

    https://twitter.com/PinarHan/status/909436954667835393

    Bu arada yarışı izlerken, Vers suçsuz demiştim ama şu anki suç dağılımım şu şekilde
    %25 Vet
    %30 Rai
    %45 Ves

     • Hocam tarafımız belli zaten.. Tarafsız olsaydık F1 izlemezdik 😊 Ben kazanın başladığı noktaya bakıyorum ve bu şekilde düşünüyorum. Hadi 30-30-40 diyelim ya da %100 Vettel hatalı diyelim ne olacak ki.. Horner’ın dediği gibi Sebastianın kaybedecek çok şeyi vardı. Kaybetti. Sonuç bu. Keşke almasaydı o riski.

      • “Tarafsız olsaydık F1 izlemezdik”
       “Kaç yarış izledin”
       Bu mudur yani alt argümanın.:) Söyliyim hiç izlemedim geçen yılda net hatırlamıyorum bile 4 veya 5’tir. Belki de birkaç yıl daha izlemeyeceğim bilemem bu benle değil F1 ile ilgili… 🙂
       Hadi şakasını geçtim böyle ise şayet düşünce altyapınız ne kadar basit, sığ düşünüyorsunuz yahu. Bırak yavandan izlemeyi F1 için çalışırken dahi tarafsız olunamaz mı?
       Kırıcı olacak belki ama hakaret olarak algılamayın global tespiti söyliyim sadece boş insanlar kendilerini birşeye ait hissetmek ister. Bunun ileri derecesine de fanatizm deniyor.
       Hadi laf koyarız olur, koyuyorsunuz da bari karşınızdakilerin nisabını iyi yapın. Peki sorayım benim yahut Serhan’ın veya Günay’ın izlediği kadar yarış izlemiş misinizdir. 🙂

       • Ovv 🙂

        Sadece kendi boş vakitlerimi nasıl değerlendireceğimi anlatmak istediğim ve kimseye saldırı içermeyen Tarafsız olsaydık F1 izlemezdik lafını sığlığa basitliğe ve boş insanlığa getirecek kadar ne yaşıyorsun bilmiyorum ama inan ki gerek yok. Ben aslında orada kendi özeleştirimi yapmıştım. Tarafım var, objektif olamam demek istedim.

        Benim aldığım keyfi maksimize eden şey taraf olmak. Futbolda G.saray maçlarını seçerek izliyorsam bu benim boş insan olduğum anlamına gelmez ki. Hayatta önceliklerim var. Heyecanlandığım, duygusal hezeyan ya da tatmin yaşadığım müsabakaları önceliğime alabiliyorum ama tarafsız izleyeceğim şeyler sadece onlara ayıracak ekstra zamanım varsa beni meşgul ediyor. Çünkü vakit ayırmam gereken başka önceliklerim de var. Örneğin Oğlum…

        Bu sene kaç yarış izledin sorusunu sormamdaki amaç, samimiyetine sığınarak yazılarından bir süredir yarış izlemenin ilgini çekmediğini farketmiş olmamdı. (bu noktada haddi aştıysam özür dilerim) Demek ki önceliklerin var. Belki nickine adını veren adamın yarışları olsaydı izlerdin.
        Ancak tekrar söylüyorum ithamların hoş olmadı. Evet yaşça benden büyüksün, belki benden daha ”dolu” uğraşıların ya da fikirlerin de olabilir, benden daha çok yarış da izlemiş olabilir ve F1 kültürünü özümsemiş de olabilirsin ama sen de karşındakinin nisabını kibirinden arınıp da yapmalısın. Naçizane…

        • Onur Tezoğlu keşke sendeki sağ duyu bendede olsa. Bendeki atışmaların dahil bütün yazılarını takdir ediyorum. Sen gerçek F1 izleyicisin taraflı olsanda 🙂

        • Hepimiz F1’i izliyoruz seviyoruz, M1CHAEL’ın yazdıkları ayrı, o kendi düşünceleridir, harbi konuşur, ağır konuşur yerinde.

         Ben ne halt olduğumu hep söyledim, ama F1 izlemeyi taraftarlıktan ayırmadığın yorumuna takıldık o kadar.

         Ben taraf tutmuyor muyum? Ferrari’den Vettel’i, McLaren’dan Alonso’yu destekliyorum dersem kafalar karışır, değil mi? Takip etmekle taraftarı olup lehinde mücadele vermek ayrı şeyler.

        • Teşekkür ederim Çağrı. 🙂 Duygulandım yeminle..
         Haddi aşıyoruz zaman zaman “beşer şaşar” mantığından hareketle.. Arada bir dilimiz sürçerse affola, tutmasını biliriz de kemiği yok bunun. 🙂

        • Kusura bakma özür dilerim. Daha önce de sana biraz fazla yüklendiğimi hisetmiştim karıştırıyorda olabilirim.
         Lakin sende kastın farklıysa açmalısın, kısa cümlelerden çok küçük kelimeler gerçek maksadı ifade eder. Günayın alıntısı da ortada… En hafif haliyle izlemiyorsan taraf olmaya da gerek yoktur demeye kalkarsan yine olmaz. Taraf hatta fanatik olduğu için izleyiciliği bırakan insanlarda var malum.
         İlgimi çekmediği ortada den denli yazmaktan sıkılıyorum bazen 🙂 öncelik meselesi değil öyle olsa burada olmazdım. Uzun uzun genelliğe dair birşeyler karalıyor zaten olmazdım.
         Yüksek ihtimal izlemezdim, işte size öyle bir bağımlılık varmış gibi geliyor. Zira 1. kariyerinde bağımlı hisetmediğim gibi 2. kariyerinde de küfür kıyametten vazgeçmedim 🙂 o devrin V8’lerini beğenmediğimi de ifade edip duruyorduk.

       • Önemli değil.
        Haqolas nickli arkadaşın ‘taraflı bakıyorsun’ lafına söylediğim ve kendi küçük dünyamı ilgilendiren bir cevaptı sadece. İçinde ‘demirden korksak, trene binmezdik’ şakasının imasını barındırıyordu. Sizin bu önemsiz cümleye bu kadar hassasiyetle yaklaşmanız şaşırttı beni. Geçti gitti..

      • Bence yarış hakemlerinin verdiği karara göre muhtemelen Rai için o hareketi hatalı gösterildi.
       Velhasıl bende o yüzden temasta olan iki aracın yani Verstappen ve Kimi iken Vettel’in onların çarpışmasını tetikleyen hareketiyle ilgilenmiyorum. Vettel’in tek suçu aşırı ötesi agresifçe daldı oraya ve bu da bir hatadır, zaten cezasınıda çekti. Ama öyle dalıyorsan sonuçlarına katlanacağını bilerek dalman lazım. Verstappen ve Rai belki bu kazayı önleyebilirdi. Çünkü sağdan gelecek adam oraya dalış kesin yapacak heleki biraz yavaş kalktıysa. Keza Raiyide tahmin etmemistir. Rai hafif açılmak isteyince, Verstappen sola kapanınca, Vettelde ordan oraya dalınca, bom. Velhasıl yarış kazası tabi ama ben Verstappen iğreniyorum her boka burnunu sokuyor olduğu her yerde kaza var o yüzden tek suçlu o sütsüz.

      • O foto da diğer gönderdiğiniz fotolar gibi algı yönetimi yapmak ve bu kez Verstappen’i savunmak için kare kare alınmış ve temastan sonrasını gösteriyor. O üçlüde dümdüz giden birisi varsa o da Raikkonen’di. Fotoda temastan sonra Vettel’in üstüne uçuşunun başlangıcı gösteriliyor.

       • Buradaki birkaç kişiyi ikna etmek değil ki amaç. Neden algı yönetimi yapalım. Ben fikrimi söylüyorum. Kazaya karışan 3 pilotun da belli noktalarda hatası ya da kazada sorumluluğu olduğunu düşünüyorum. Bu da bu kazayı bir yarış kazası olarak niteliyor zaten. Kaldı ki mabada giren umbrella açılmıyor.
        Not : Fotoyu Max’in babası Jos paylaşmış.

        • Ben hala Vettelin suçlu olduğunu düşünmüyorum. Adamın orayı tehtid etmesi hiç bir şeyi ilgilendirmiyor. Öyle gelip çaksa suçlu olurdu. Temastaki iki araç Rai ve Verstappen. Slowda gördüğüm Rainin sağ a bir eylemi var. Rai bence açılmak istemese devam etse bu kazayı yırtardık diye düşünüyorum. Tabi bunları o an düşünmek çok çok çok zor.

         O üçlüde dümdüz giden birisi varsa o da Raikkonen’di.

         bu söylemde boşa çıktı. Verstappenin Rainin o hareketinden sonra kaçamamasının sebebide Vettelin aşırı agresif sıkıştırması olmuş. Yani bu kazayı Vettel değil Rai engelleyebilirmiş. Ferrari eğer birini suçlu gösterecekse iki pilotu olmalı kanımca. Ama o Verstappene gıcığım o suçlu 🙂 Kısaca tespitim,
         Kazayı tetikleyen Vettel
         Sonuca ulaştıran Rai
         Verstappen… yırttı galiba.

  • Hep kirmizilar suclu oluo zate. Adam varligiyla kirmizi gorunce boga gibi bilinmez seyler yapiyor. Iki yilda bizden bska kimleri cokca bictiler hayret konusu. Bodozlama iki tane kamikazeye sahipler birisi bos birisi dolu ama bos

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]