Horner: Suzuka Renault motorunun ‘sihirli’ güç modunun eksikliğini ortaya çıkardı

0

Red Bull’un takım patronu Christian Horner’a göre Renault’un ‘sihirli’ motor modu eksikliği Suzuka’da diğer pistlere oranla daha çok sırıttı ve takım sıralama turlarında bu yüzden çok fazla zaman kaybetti.

“Sıralama ve yarışta aynı motor modunu kullanıyoruz ve bence bu da büyük fark yaratıyor.”

“130R gibi bir viraja bakalım. Rakiplerimize oranla virajdan tam gaz çıksak bile kaybettiğimiz zamanı asla telafi edemiyoruz.”

“Tek bir virajda saniyenin iki ondalığını kaybediyoruz. Özellikle de Barselona 3. viraj veya Rusya 3. viraj gibileri oldukça acı verici oluyor.”

“Japonya’ya baktığımızda turun çoğu tam gaz geçiliyor. Özellikle ilk sektörün sonundaki bölüm, Degner’ler sonrası hızlanış, hairpin çıkışı, son sektör… Buralar bizim için oldukça acı verici.”

“Sıralama turlarında en iyi ihtimalle 1 saniye kaybettik. Şasimiz bütün hafta sonu boyunca iyiydi, bunu şasinin üzerinde bulunan GPS’den görebiliyoruz.”

“Mercedes ve Ferrari sıralama turlarında kullandıkları yüksek güç modunu yarışta kullanamıyorlar.”

Horner ayrıca Suzuka virajlarının doğası gereği performans eksikliğini daha fazla cezalandırdığını söylüyor.

“Sonuç olarak güç, çünkü küçük bir miktar geri kaldığınızda motor artık çekemiyor. O noktada hızlanmasına karşı çok hassas.”

“Ancak yeterince güce sahipseniz işler sizin için çok daha kolay oluyor. Ferrari ve Mercedes bizden daha fazla yere basma gücü ile yarışabiliyor. Maymun koltuğu, daha derin arka kanat kullanıyorlar ve bunlara rağmen sahip oldukları hız inanılmaz şekilde etkileyici.”

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]