Horner: 2019 büyük oranda Mercedes şampiyonası

0

Red Bull’un takım patronu Christian Horner, yaptıkları baskın başlangıcın ardından 2019’da Mercedes’in şampiyon olamaması halinde şampiyonluğu elinden kaçıran taraf olacağını hissediyor.

Mercedes sezona beklenmedik şekilde başladı ve ilk beş yarışın tamamında ilk iki sırada finiş gördüler. Bu ayrıca Formula 1 tarihinde görülmemiş bir başarı.

Lewis Hamilton şampiyona lideri konumunda ve Mercedes haricindeki sıralama zirvede olan isim 46 puan farkla Max Verstappen. Alman takım ayrıca markalar şampiyonasında Ferrari’nin neredeyse 100 puan önünde.

“Bence durum açık ve sezon Mercedes’in gibi görünüyor. İlk beş yarışa bakın, toplanabilecek maksimum puandan sadece üçünü alamadılar.”

“Sezon oldukça uzun ve yarış yarış değerlendirmeye devam ediyoruz. Çok baskın bir performansa sahipler. Barselona’da her zaman şampiyon oldular, ancak ilk beş yarışın tamamını ilk iki sırada bitirmek fazlasıyla baskın olduklarını gösteriyor.”

Mercedes’in 21 yarışın tamamını kazanıp kazanamayacağı sorulduğunda Horner: “Bundan şüpheliyim. 21 yarışta 21 zafer, asla asla diyemezsiniz ancak bu akıl almayacak bir başarı olur.”

“Herkes yenilebilirdir. Formula 1 tamamen takım çalışmasıyla ilgili, dünyadaki en büyük takımlarla.”

“Mercedes şu an dalgayı yakalamış durumda ve onun üstündeler, ancak bu sonsuza kadar devam edemez ve bizim işimiz elimizdeki her şeyi en iyi şekilde kullanarak gelecek yıllarda işlerini zorlaştırmak.”

2010-2013 arasındaki Red Bull baskınlığında takımın başında bulunan Horner, Mercedes’in takım patronu Toto Wolff’ün aldığı eleştiriler konusunda empati kuralbildiğini söylüyor.

“Formula 1’in sıkıcı bir hal alması hakkında endişelenmek bizim işimiz değil. Bizim işimiz başında olduğumuz takım ve araçların hızı.”

“Tabiki durum heyecanlanmak isteyen taraftarlar için biraz karmaşık. Kazandığımız en heyecan verici şampiyonluk 2010’da gelendi. Fernando Alonso, Lewis Hamilton ve sürücülerimiz arasında geçmişti.”

“Başarımdan sonra gelek his çok özel, ancak bir takım çalıştırıyorsanız sizin sorumluluğunuz takıma karşıdır.”

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]