Honda’nın 2017 hedefi podyum

17

Honda’nın F1 şefi Yusuke Hasegawa firmanın 2017 için hedefinin podyum olduğunu söyledi.

McLaren ve Honda 2015’e şampiyonluk parolasıyla çıkmıştı, ancak motorun ciddi sorunları olması sebebiyle son sıralardan öteye gidememişti. Takım bu sezon düzenli puanlar almayı başardı.

“Bu yıl McLaren ve Honda’da herkes çok fazla gelişti. Bazı iyi sonuçlar aldık, ancak sonuç olarak elde ettiklerimizden tatmin olmadım.”

“Bir podyum iyi bir sonuç olabilirdi. Ve gerçekçi olarak, o kadar bilinmeyene ve yapılması gereken işe rağmen 2017’de hedefimiz bu.”

“Örneğin, performans olarak diğer takımların nerede olacaklarını bilmiyoruz. Zaman en anahtar faktör. Başarı için zamana ihtiyacımız var.”

Hasegawa çaylak Stoffel Vandoorne’dan memnun olduğunu söyledi.

“Stoffel savaşabileceğini gösterdi. Normal olarak, yeni bir sürücü bir risktir. Ancak Stoffel yetenekli ve sakin. Yeteneğini hali hazırda kanıtladı ve performansı konusunda endişemiz yok.”

“En büyük sorun sürücülerin bir şeyi kanıtlamak istemesidir, ancak Stoffel’in işini yapması ve şov yapmamasını isterim. İyi hissetmeleri gerekiyor. Bu çok önemli olacak.”

17 Yorum

   • Aslında tam tersini söylüyorlar. Enerji dönüşümümüz tüm takımlardan iyi, içten yanmalı motor geride diyorlardı. Enerji olayını çözdülerse iyi durumdalar demektir ama motoru ne kadar güçlü yapabilecekler onu bilmiyoruz.

      • F1 motorlarinin yapisi gereği turbo etkisiyle enerji sesi ön plana çıkıyormuş.Yani içten yanmali motorun sesini bu enerji ile alakli motorun sesi,motorun mekanik sesini bastiriyor.Yani türbinler enerjiyi basiyormuş.
       Haliyle depolama yapan yani enerjiyi daha iyi üreten saklayan ve basan motorun sesi daha net pürüssüz geliyor.

       Galiba Hondan iyi demesinin sebebi aerodinamik sürtünmeden elde ettiği enerji iyi. Ama motoru hala pürüssüz enerji sesi çikarmiyor. Turbo sisteminimi farkli kullaniyorlar acaba. Çünkü cikardigi ses mekanik seste degil hastalikli motor gibi böğürüyo .s

     • Gözle aerodinami, onboard video ile setup anlamadan sonra kulakla enerji geri dönüşümü anlamayı da gördük ya gam yenmez 😉
      Aşağıdaki yorumlar üzerine edinilen fikri değerlendirmeden hiçbirşey anlamadım mesela. Sesten verimi, gücü anlayamazsınız tofaş şahin, harley hesabı buna biraz yaklaşabilmek için çok üst düzey ses labaratuarlarda kaynak veriler de elde olarak defalarca analiz yapmak gerekir bazen tutarsız olarak yorumlar yapılabilir ancak bunun sallamasyon olmaması için mekanik tüm varlıkların biliniyor olması gerekli öyle bir ortam da malum yok. Aynı motor typelerinden farklılaşan sesler alınabilir. Aklınıza eski Lotus’u getirin aynı motor da ne kadar garip sesler çıkarıyordu bunun nedenlerini de az çok biliyorsunuz. Sadece farklı ek güç üniteleri kullanmadan yada kullansanız bile çok farklı volumetrik dB düzeyleri elde edemezsiniz çünkü sesin temeli motorun temel blok içi yapısı ve çalışma sistematiğinden gelir örnek vtec, dohc.. Motora sadece 150+ shot üzeri NOS bassanız dahi sesi değişir çünkü manifolt tarafında ki akışkanlık dinamiği, blok içi-dışı patlama dengesi değişir. Ancak bunu anlamak bile tecübe, iyi kulaklar ister aynı hifi gibi aynı 2,5 cm çapında kablo kullanan adamların işi gibi.
      Dünyanın çoğu yarış makinelerinin seslerinin altyapılarını dahi bilmiyor. Yol makinesinden homologe edilen aletin sesinin nasıl o kadar farklılaştığından bi haber denilebilir. Çünkü intake tarafında ki çaplar, açılar dahi sesin karakteristiğini değiştirir.
      ers, enerji dönüşümü ile ilgili de porsche den teslaya fiskerdan bmw e koenig e elektriklilileri alın önünüze açın bu işin sabit formüllerinin olmadığını göreceksiniz biraz fikir vermiş olur. V10 ların seslerini getirin aklınıza çoğunlukla uç noktalarda birbirleriyle ince alakasızlıkları vardı. Basitçe ağırlıkları aynı değildi farklı enjeksiyonlar kullanabiliyorlardı öyle olunca throttle telemetrileri, devir ağaçları da birebir aynı olmaz. Onun dışında ki ses dünyası gayet kalın çizgilerle ayrılıyor diyebiliriz.
      Hondanın daha yağ kaçırmayan, pistonu termal verimlilikte kalabilen motor yapamadığını eski haberlerinden hatırlamak iyi olur. 🙂

      Bu arada sizleri malesef ki buralarda yalnız bıraktık 🙁 cepten bi dolanayım derken gördüm bunları akşam. birşeyler atıştırırken tekrar aklıma geldi. Hayat bu günlerde bize malesef f1 motorları gibi tatsız tuzsuz verimsiz takatsiz dayanıksız maalesef. f1 gibi neler hayal ederken nelerle karşılaştık herşeye eyvallah denir malum… zaman içinde aranıza dönebiliriz inş. kopmuş değiliz ama var da sayılmayız kendinize sevdiklerinize iyi bakının.

       • Yoksa bizde çok iyi biliyoruz yani motoru açıp bakmadan,çıplak sesle duymadan,mekanik bileşenlerini bilmeden yorumların belki doğru yere değilde , yanlış yere gidebileceğini.

        Birde hayrola ne sorun var, bayadırda görüşemiyoruz. Mesaj atıyorum,galiba iletilmiyor.

        • ımmm eyw. biryerlerden okumuşsundur akılda yer etmiştir dedim.

         evt, sosyal dünyayı kapattım bir süreliğine ailevi sağlık sorunlarıyla cebelleşiyoruz güzümüz gecemiz hastanelerde geçiyor diyeyim.

       • Buradan toplu olsun yazan yazamayan herbiriniz var olun sağ olun arkadaşlar.
        İnsanların bazen ağır imtihanları olur tam o derece olmasa bile schuminin çocuklarının çektiği gibi işte keyf mecal pek yok o yüzden..
        Arkadaşların haberi var halden zaten bir faydamız dokunmuyordu ekibi iyice belirsiz olmak üzere yalnız bırakmış olduk istemeden haklarını ödeyemem şahsım adına.. Günay a iyi sahip çıkın ha

        • Sen gönlünü rahat tut, burayı düşünme. Biz idare ediyoruz. Bir gün geleceksin, biliyoruz 😉

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]