HANS’ın mucidi hayatını kaybetti

1

Motorsporlarında pek çok yarışçının hayatını kurtaran HANS cihazının arkasındaki mühendis Dr Robert Hubbard 75 yaşında hayatını kaybetti.

2006’daki emekliliğine kadar Michigan Eyalet Üniversitesi’nde materyal bilimi ve mekanik profesörü olan Hubbard, kayınbiraderi ve IMSA SportsCar Şampiyonası yarışçısı Jim Downing ile birlikte HANS cihazını geliştirmişti.

Öncü çalışmasının yarışlarda kabul görmesi zaman almış olsa da, HANS pek çok kategoride zorunlu hale getirildi.

Hubbard aynı zamanda HANS’ı geliştirmeden uzun zaman önce yol güvenliği ile de yakından ilgilenmişti. Michigan Üniversitesi’nin Otoyol Güvenliği Araştırma Enstitüsü’nde çalışırken kafatası kemiğinin mekanik özellikleri üzerine doktora yaptı.

1970’lerde General Motors adına çalışarak yaralanmaları araştırırken kaza testi mankenlerini geliştirdi.

HANS cihazı ise Downing ve Hubbard’ın yarış kazalarında sürücülerin kafaları sabitlenmediği için öldüklerini fark etmeleriyle ortaya çıktı. Bu da baziler kafatası kırıklarına yol açıyordu.

Downing’in arkadaşı Patrick Jacquemart’ın 1981’de Mid-Ohio’da Renault 5 Turbo’suyla test yaparken kaza yaparak hayatını kaybetmesi bir çözüm bulmalarının arkasındaki itici güç oldu.

Araştırmaları kısıtlı ödeneklerle devam etti ve sadece Michigan eyaletinden küçük bir ticari ödenek ayrılmıştı.

İlk denemelerin ardından Hubbard 1985’te bir patent başvurusunda bulunurken Downing 1986 Kasım’ında Daytona’daki IMSA sezon finalinde ilk kez prototip bir Model 1 HANS ile yarıştı.

Hubbard ve Downing muhalefet ile karşılaştı, ancak ısrar ettiler ve icatlarını adım adım daha pratik bir hale getirdiler.

Detroit’teki Wayne State Üniversitesi’ndeki akademik mühendislerin yaptıkları kızak testlerinde elde edilen araştırma belgelerini derleyen Hubbard HANS cihazının önemini resmi olarak ortaya koyabildi.

İlk üretim örneği 1991’de satılırken, potansiyeli görülünce General Motors ve sonrasında da Ford devam eden araştırmaya katıldı.

Ayrton Senna ve Roland Ratzenberger’in 1994 San Marino GP’deki ölümleri F1’de güvenliğe tekrar odaklanmasına yol açtı ve FIA ile birlikte Profesör Sid Watkins HANS cihazı ile ilgilenmeye başladı.

Gerhard Berger 1995 kadar erken bir zamanda Ferrari’de bir versiyonu test etti.

Daha önce FIA ile birlikte yürüttüğü hava yastığı araştırmasını sonlandıran Mercedes mühendisi Hubert Gramling tarafından detaylı testlere tabi tutulan HANS cihazı 2003’te resmi olarak F1’de kullanılmaya başlandı.

HANC cihazı çoktan IndyCar’da zorunlu hale getirilmiş ve o zamanlarda da Amerikan motorsporlarının diğer formlarında muhalefetle karşılaşmıştı.

2001 Daytona 500’de Dale Earnhardt Sr’ün ölümü ise bunu değiştirecekti.

HANS cihazı NASCAR’daki kazaların ardından pek çok kişi tarafından kullanılıyordu, ancak serideki en büyük yıldızın ölümü kullanım kararının önemli olduğunu gösterdi.

Downing sonrasında daha önce 250 adet satılan HANS cihazının yıl sonuna kadar 3000 adet satıldığını açıklamıştı.

Hubbard’ın çalışmalarıyla ortaya konulan teknolojinin dünyanın dört bir yanında kaç tane pilotun hayatını kurtardığını bilmek imkansız.

Şüphesiz önümüzdeki yıllarda bu sayılar artmaya devam edecek ve hayatta kalmaları Hubbard’ın çabalarının bir sonucu olacak.

1 YORUM

 1. Yarışayım ama ölmeyeyim… Denk mi bilemem her türlü pozisyon olsun amma kıkırdak kırılmasın…
  İnsanoğlunun garip mantıklarından bazıları…
  Çoklu orgazmları olması yine de mevcut canlılıkta pek örneği olan birşey değil kalas evrimcilere ithafen. 🙂
  Çok zaman milyarları harcamayı göze alan amerikalılara bile kabul ettirmede zorlanmış. Harb gibi de değil tabi bu da devletler ve bazı şirketler insana çok para harcar çünkü matrix’in lafta pilleri gibi kaynak insan, populer yada değil populasyon ve en pahalı şey… Çünkü zaman en pahalı şey. Geleceği belirliyor. Dün gece güzel bir programda geçen birşey vardı. (https://www.youtube.com/watch?v=r8Q6-yqxo4o)
  2050’lerde kafanıza göre biriyle evlenemeyeceksiniz muhtemelen (Gen testi ve DNA doğrulama gerekecek)… Çünkü pahalısınız, keyfi maliyetiniz yüksek, söylenmeyen önemliliktesiniz. Biz bize bırakılamayacak kadar değerli kimi akıllılar için… 😀 Kimi içinde ataç, kalem, sopa, kerpeten, keser gibi sadece bir araç.
  Velhasıl adam büyük iş yapmış ve göçmüş gitmiş. Sanatçının büyüğü.. eserinin üzerine imza atmayanıdır denir başta bizim kültürümüzde…
  Boyun önemli, insanın en zayıf noktalarından birisi. Eh çoğu bu tip canlılık için geçerli. Tarihin ve cehaletin müdahalede halen en kolayı olarak gördüğü nokta. Yılda bir kere takatimizin, kütlemizin yetmeyeceği canlıları ancak boyunlarından devirebiliyoruz.:) Önemliliği ve nezaketi de oradan da bir kere daha anlamalıyız. HANS icat edip takabilselerdi nece olurdu halimiz 😛

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]