Hakkinen: Formula 1 lastik savaşlarını geri döndürmeli

1

Çifte dünya şampiyonu Mika Hakkinen, Formula 1’in spora daha fazla rekabet kazandırabilmek adına birden fazla lastik tedarikçisine sahip olması gerektiğine inanıyor.

Hakkinen ilk şampiyonluğunu Bridgestone lastik kullanan McLaren ile Goodyear lastikli Ferrari’ye karşı kazanmıştı.

Goodyear 1998’in ardından spordan ayrılmış ve yerine Michelin Formula 1’e katılmıştı. Michelin ise 2006’nın sonuna kadar sporda yer aldı.

Hakkinen: “Kişisel olarak lastikler üzerinde düşünüyorum, bence daha fazla rekabet olmalı.”

“Şu an rekabet yok. Formula 1’de yer alan başka lastik üreticileri de olmalı. Bu sadeyede rekabeti geri getirebilirsiniz.”

“Sürücülerle konuştuğumda lastiklerin durumunu anlıyorum. Eğer biraz bile zorlarsanız aşırı ısınıyorlar. Bunları söyleyerek Pirelli’nin yaptığı işi eleştirmiyorum.”

“Bu bir gerçek ve ortada rekabet olmalı. Sürüş yapan sadece bir sürücü var, aynı şey, gerçek rekabet bu değil. Rekabete ihtiyacımız var. İlgi çekici olan şey bu.”

Hakkinen’in yarıştığı dönemde pilotlar GP haftaları haricinde test yapabiliyorlardı. Ancak şu an testler sezonluk 14 gün ile sınırlandırılmış durumda.

“Formula 1’e gelmeye çalışan genç sürücülerin işleri hiç kolay değil çünkü test yapamıyorlar. Bana göre genç sürücülerin test yapıp kendilerini geliştirmesi oldukça kullanışlı olur. Çünkü hangi sporu yaparsanız yapın eğer antrenman yapamıyorsanız nasıl kendinizi geliştirebilirsiniz ki?”

“Tabiki araçların teknik tarafı da var. Eğer test yapamıyorsanız motorunuzu ve şasinizi nasıl geliştireceksiniz?  Bu iş için bilgisayarları ve simülasyonları kullanabilirsiniz, ancak tüm bunlar gerçek hayattaki deneyimin yerini tutamaz.”

1 YORUM

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]