Grosjean mavi bayrak kuralının değiştirilmesinden yana

0

Romain Grosjean, takım arkadaşı Esteban Gutierrez’in tur bindirmelerde yaşadıklarının ardından mavi bayrak kuralında düzenleme yapılmasını gerektiğini söyledi.

Meksikalı sürücü Hungaroring’de Lewis Hamilton’ı engellediği gerekçesiyle ceza almıştı ve Hockenheim’da da Red Bull’dan Daniel Ricciardo tarafından ağdalı bir dille eleştirilmişti.

Grosjean: “Hızlı pilotlar yeni lastiklerle arkada çok daha hızlı olunca yol vermek kolay değil. Yarışta günü Vettel arkamdaydı ve benden sadece 0.2 sn civarı hızlıydı. Eski lastiklerle olduğu için 2 saniyelik farkı kapatması 10 tur sürdü.”

“Bir kaç tur önde kaldım ve ardından Charlie bizi uyardı. Bu da bize düzlükte 2.6 sn kaybettirdi. Çok fazla zaman kaybettim. Bu durumda mutlu olmuyorsunuz, çünkü siz de puan mücadelesi içindesiniz. Ancak liderlere öncelik veriliyor.”

“Araçlar arasındaki hız farkına göre çalışan bir mavi bayrak sistemi olmasını tercih ederim. Tur bindirecek araçlar 1 sn hızlıysa ve arada 2 sn fark kalmışsa uyarı verilir.”

“2 sn uzaktaysa ve tur başına 0.2 sn hızlıysa o zaman bu olmamalı. Sizi yakalayamıyorlarsa niçin yol verelim? Bunun için iyi bir yazılıma ihtiyaç var.”

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]