Grosjean: Kazanabilirim, ancak gerekli araca ihtiyacım var

0

Haas’ın tecrübeli pilotu Romain Grosjean, Formula 1’de yarış kazanabilecek kabiliyetinin olduğunu ancak bunun için gerekli araca sahip olmadığı görüşünde.

2012 yılında Lotus ile tam zamanlı olarak yarışmaya başlayan Fransız pilot ilk iki sezonunda podyum başarısı gösterse de 2012’de yaptığı kazalarla ön plana çıkmıştı.

Bir çok kez podyum başarısı gösteren Grosjean, galibiyet başarısı gösteremedi. Son podyumunu da 2015 sezonunda Mercedes motoru kullanan Lotus ile aldı.

32 yaşındaki pilot, F1’de başarılı olmak için iyi bir aracın gerektiğinin farkında.

 

“Bir yarış kazanabilmek için en iyi iki araçtan birisine ihtiyacınız vardır, bunun farkındayım, o aracı bana verirseniz o zaman kazanabilirim. Bir gün dünya şampiyonu olmamam için hiçbir sebep göremiyorum.”

“Kazanabileceğim iki büyük yarış vardı ama şans benimle olmadı. Almanya 2013’ü kazanabilirdim ancak Marussia motor patlattı ve yanda durdu, araç geri geri piste gidince güvenlik aracı piste girdi ve Vettel kazandı.”

“Sonrasında Valencia 2012 yarışını kazanabilirdim ancak alternatör problemi ortaya çıkmıştı.”

2012 Belçika GP’sinin başlangıcında oluşan büyük kazayı tetikleyen isim olan Grosjean, bir yarıştan men edilmişti.

“Formula 1’e geldiğimde sadece hızlı gitmeyi düşünüyordum ama Formula 1, diğer kategorilerden çok daha karmaşık bir seri. Evet, hızlı gitmeniz gerekiyor ama aynı zamanda aracı geliştirmeli, doğru ayarları bulmalı ve her şeyi doğru yapmalısınız.”

“Yeni gelen genç yetenekler gerçekten çok hızlılar ama onlar bir aracı geliştirmeleri gerektiğini bilmiyorlar, o durumda değiller.”

“Formula 1’de gelişmek için çok az zamanınız oluyor. Zayıf elinizi geliştirmek için her gün oynamaya gittiğiniz bir tenis gibi değil. Formula 1’de ne kadar deneyimliyseniz o kadar iyi oluyorsunuz.”

2012-2015 arası Lotus’ta yarışan Grosjean, 2016’da Haas’a geçmişti.

“Bu projeye katıldığımda Ferrari bize süspansiyon, vites kutusu, motor ve hidrolik veriyor ve o zaman ‘eğer bunlara sahipsek ki muhtemelen dünyanın en iyi partnerine sahibiz, o zaman kendi şasimizi ve kendi aerodinamik parçalarımızı yapmaya odaklanmalıyız.’ diye düşündüm. Bazı aerodinamistlerle tanıştım ve sürücülerin ne istediğini ve takımın neye ihtiyaç duyduğunu çok iyi anladılar.”

“Her zaman en iyisini elde edemeyeceğimiz zamanlar olacağını biliyordum, ama harika zaman olacağını da biliyordum.”

“Bu büyük bir mücadeleydi ve büyük bir bilinmeyendi. Ama Haas’ın geride kalan 3 yıl içinde başardığı şeyler inanılmazdı. Formula 1’de daha önce hiç görülmedi, gelişim miktarımız çok fazla.”

Haas sezon başında en iyi dördüncü takım gibi gözükse de yaşadıkları şanssızlıklardan dolayı sezonu Renault’un arkasında beşinci sırada tamamladılar.

“Bu takımlar çok büyük kaynaklara ve 500 ya da 600 çalışana sahipler. Biz onlarla mücadele edebiliyoruz. Bu zaten başlı başına bir başarı. Eğer gelişim seviyemizi koruyabilirsek ve bu adamların performansına ayak uydurursak bu etkileyici olacak.”

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]