Grosjean: Karting artık fiziksel olarak F1’den daha zor

6

Romain Grosjean artık karting araçlarının bile Formula 1’de yarışmaktan daha zorlayıcı olduğunu söyledi.

Lewis Hamilton geçen hafta F1’in eskiden “erkeklerin sporu” olduğunu söylemişti.

“Bazen bu yarışlardan çıktığınızda muhtemelen iki veya üç yarış daha yapabilecek durumda oluyorsunuz. Formula 1 böyle olmamalı.”

Grosjean da aynı fikirde.

“Yakın zamanda arkadaşlarımla bir karting yarışı yaptım. Vitesli bir 125 cc’ydi. Ve bir GP yarışından daha fazla yoruldum.”

“Neden? Çünkü her zaman zorluyorsunuz. Ancak F1’de yakıt ve aynı zamanda lastik koruyoruz. Barselona’da aracın kapasitesinin %50’sinde sürüyor gibi hissetmiştim.”

“Eğer yarış sıralamalar gibi olsaydı boyunlarımız sonlarda tamamen giderdi. Yorulmuş olurduk ve odağımız kaybolurdu. Ancak sürekli yakıt ve lastik korumak bunu bizim için o kadar önemli yapmıyor.”

“Aynı zamanda, yakıt ikmalinin geri gelmesi de kalkışta 100 kg yerine 30-40 kg yakıta sahip olmamızı sağlayabilirdi. Böylece birkaç saniye daha hızlı olurduk ve daha zor olurdu.”

6 Yorum

 1. lastikleri ön plana çıkaran aslında bu olay
  “Aynı zamanda, yakıt ikmalinin geri gelmesi de kalkışta 100 kg yerine 30-40 kg yakıta sahip olmamızı sağlayabilirdi. Böylece birkaç saniye daha hızlı olurduk ve daha zor olurdu.”

  • araç hafiflemesi lazımken dahada ağırlaştırıyorlar.firmalar maliyet olarak zorlanmasın diye üç motora indirdiler. aslında maliyet burada artı.
   aracı asıl ağırlaştıran akü sistemi? acaba akü kaç kilo ağırlık yapıyor araçlara kablosuyla beraber

   • Akü ağırlık yapmaz.Ama Fiadaki davarlar ağırlık merkezine ve motor ağırlığına alt limit koydular
    145 kilodan hafif olamıyor.Sadece içten yanmalı motor mu yoksa tüm sistem mi hatırlamıyorum.Seksen kilonun altında V10 vardı.Her.yıl azaltıyorlardı.140-150 kilolardan inmişlerdi.V8ler 95 ile sınırlanmıştı
    Önceki kerstede ağırlığı azaltıyorlardı.
    Motorun en büyük maliyeti araştırma geliştirme kısmıdır.
    Yedi yarış yerine bir yarışlık motor üretseler maliyet bu kadar artmazdı.

   • Lityum bataryalar 25 kg kadar ağırlık yapıyor. Kontrol elektronikleri, MGU-H ve MGU-K, bunları birbirine bağlayan kalın bakır kablolar ve üst düzey izolasyonları. Daha da fenası hepsini soğutmak için yağ veya su radyatörleri, hortumları ve pompaları.

    Bu sadee hibrid sistemin katkısı.

    Motor turbo olunca silindir içi basıncı yükseliyor, mecburen motor bloğunun daha kalın yapılması gerekiyor. Turbonun ağırlığı da var tabi. Bir de bu yüksek basınç altında çalışan motoru soğutabilmek için daha büyük radyatörler ve emme dalgası için intercooler radyatörü ihtiyacı.

    Motordaki tork artışı ister istemez vites kutusu ve diferansiyelin, hatta aksların da daha kalın/dayanıklı malzemeden yapılmasını gerektirdi.

    Daha ağır motoru taşıyacak daha ağır şasi, bunu kaldırabilecek daha sağlam süspansiyon kolları ve amortisörler…

    Daha sayayım mı…

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]