GPDA toplantısına takımlar, FIA ve Pirelli de katılmış

1

Grand Prix Pilotlar Birliği’nin Brezilya’daki büyük toplantısına Formula 1 Grubu, FIA ve Pirelli’den delegeler de katılmış.

Temel tartışma konusu sürücülerin mevcut Pirelli lastikleri hakkındaki görüşleri ve nasıl lastikler istedikleriydi.

Hamurların hassaslığı lastik yönetimi gerektiren yarışlara neden oluyor ve bu da sürücülerin istediklerinden çok daha yavaş sürmeyi tercih etmesiyle sonuçlanıyor.

Toplantıya Ross Brawn, Charlie Whiting ve Pirelli’den Mario Isola katıldı.

Pek çok kural kararı Strateji Grubu tarafından verilirken, sürücülere neredeyse hiç danışılmıyor.

Gasly: “İlginç ve oldukça uzundu. Çok fazla şey hakkında konuştuk.”

“Şu an Formula 1’in geleceği ile ilgili gidilecek en iyi yönleri bulmaya çalışıyoruz ve onlar [F1 grubu ve FIA] sürücülerin bakış açısını dinliyorlar ve bence bu gerçekten önemli.”

“Takımlar her zaman kendi güçlü oldukları yönde avantaj elde etmeye çalışıyorlar ve FIA’yı çeşitli yollarla etkiliyorlar. Biz sürücüler ise belki daha objektif olabiliriz ve araçlardan daha fazla zevk almaya çalışıyoruz.”

“Hepimiz aynı fikirde değildik, ancak görüşlerimiz ve gelişmemiz gerektiği yönündeki bakışlarımız aynı yöndeydi. Daha yakın takip edebilmeliyiz ve şovu iyileştirebilecek şeyler yapabiliriz.”

“Lastikler hakkında konuştuk ve o [Isola] kendilerinin [Pirelli] durumunu açıklamaya çalıştı.”

Şu an önümüzdeki yılın lastiklerinde değişiklik yapmak için çok geç, ancak Pirelli çoktan lastiklerdeki yapıyı değiştirerek, daha ısıya dayanıklı malzemeler ile birlikte daha geniş çalışma aralığına sahip hamurlar yapmaya adanmış durumda.

Ancak pilotların istekleri yarışlara götürülecek lastik hamurlarının değiştirilmesinde önemli olabilir.

1 YORUM

  1. Oy ve yaptırım gücü olmadıkça toplaşmalar hiçbir işe yaramaz. Hakeza değiştirebilmek, devrim cesaret işidir.
    Yada sistemi oyalamak, dolanmak yani dolandırmak bir yol olarak çıkar. 🙂 Doğru olmasa da doğruları yapmazsan bunu dos doğru olarak uygulayanlar çıkar.

    Dünyanın her yerinde bir çok alanda meclisler, komisyonlar kurulur birçok şeyler değerlendirilir, öneriler getirilir ancak sonucunda oy çokluğu ve güç dağılım kazanır. Eh bunu da baştan çıkarlara göre güzel kurguluyorlar çoğu yerde. İstediğin kadar kalabalık topla düşündüklerinin arkasında duracak kadar sağlam duruşun yoksa tarumar eder yoluna bakar birileri.
    Güçler dengesi önemli. O yüzden GPDA, Pistler, belki ana sponsorlar ve seyirciyi temsil edebilecek bir kulübün varlığı ve güç dengesi önemli. Yayıncı ve FIA karşısında… Gerekirse karmaşık ile sistem uygulama yapmada kilitlensin ancak en azından birileri çıkarına salt kullanamamış olur. Eh söğüşlenenleri geri almak, insanların akli düzeyi ile denge oluşturup kilitlenenleri açmaktan daha zor oluyor yada hiç.. 🙂

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]