Formula 1’in yeni motoru: V6 çift turbo ve KERS

2

Otomobil üreticileri 2021’deki Formula 1 motoru için önerilerini yaptı ve Formula 1’in yeni motoru çift turbolu V6 ve geleneksel KERS sistemi olabilir. Yeni motorda MGU-H olmayacak. Ancak standart bileşenler konusunda anlaşmazlık devam ediyor.

31 Mayıs, üreticiler için FIA’ya öneriler sunmaları için son tarihti. Yeni motorlar 2021’den itibaren kullanılmaya başlanacak ve en az beş yıl boyunca sporda kalacak.

Yeni motorun 1.6 litre çift turbo V6 olması bekleniyor ve iki turbonun gücü 1000 beygirin üzerine çıkarabilmesi hedefleniyor. Hibrid sistem ise basitleştiriliyor ve geleneksel KERS sistemi kalırken, MGU-H gidiyor.

Aston Martin tarafından temsil edilen Red Bull ise KERS, batarya ve turboşarjın standartlaştırılması gerektiğini savunuyor. Mercedes ön aks üzerinde de ikinci bir KERS sisteminin olmasını önerirken bunun, araçları şu an ulaştıkları 728 kg’dan tekrar hafifletilmesi planlandığı için mümkün olmayacağı anlaşılıyor.

2 Yorum

 1. FIA nin kararından farklı birşey yok…
  İşlerine gelmeyenlerle ders almayı bilmiyorlar eeeh uslanmayanin hakkı kotektir.
  2025-27 gibi f1 denilen şeyin bittiginin garantisini edinebilirsiniz.
  Bernie’nin dediği gibi yeni nesil ile hiçbir halt beceremezsiniz.
  Gün gelecek motogp ve indynin %20 si kadar dahi izleyici bulamayacaklar o zaman öpüp de başlarına koyarlar binek yarış makinelerini…
  Bunu da bir abimiz söylemişti dersiniz.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]