Formula 1’in yakıt sınırı 2019’da kaldırılabilir

3

Takımlar ve F1 yönetimi 2019’da toplam yakıt kullanım sınırını kaldırmak için adım atmaya hazırlanıyor olabilir.

17 Nisan’da Formula 1’in strateji grubu Paris’te toplanıyor ve görüşülecek teknik konulardan en ilginç olanı 2019’da yakıt sınırının kaldırılması.

Şu an yarış mesafesinde 105 kg yakıt kullanım sınırı bulunuyor ve sürücüler bu sınırda kalabilmek için düzlük sonlarında erken gaz keserek yakıt tasarrufu yapmaya çalışıyor. Bu yakıt tasarrufu hareketi, DRS ile birlikte taraftarlar için en sevilmeyen şeylerden birisi.

Bu yıl bu durum daha da kötüye gitti. Yeni araçlar önceki yılın araçlarına göre %5 daha fazla yere basma üretiyor ve bu da daha fazla rüzgar direnci demek. Motor üreticileri de azalan motor sayısına rağmen motor güçlerini sabit tutmaya çalışıyorlar ve bu ikisi de yakıt tüketimini artırıyor.

Nico Hülkenberg, Melbourne’deki güvenlik aracı periyodunda yakıt korumuş olmasına rağmen yarışta da bunu yapmaya devam ettiğini kabul ederken, Sebastian Vettel de Bahreyn’de bunu yapmak zorunda kalmıştı. Bir Mercedes mühendisi şöyle diyor: “Sınır çok aşağıda kaldı. Tüm yarış normal sürerseniz 4 kg daha fazla yakıta ihtiyacınız olur.”

Aero kuralları da görüşülecek

İzin verilen azami yakıt miktarı Formula 1’in ‘verimli’ imajını biraz çizebilir. Ancak çoğu seyirci için 105 kg demek kulağa saçma geliyor. Litre veya galonlarla ölçülen bir şey böyle sınırlanırken pazarlama yapamazsınız.

Ancak saatte 100 kg’lık yakıt akış sınırı kalacak, bu yakıt tüketiminin devasa artmaması için gerekli. Verimli motorlar ödüllendirilmeye devam edecek, daha az yakıt tüketiyorsanız başından bu yana daha az ağırlığa sahip olmanız demek, bu da tur zamanı açısından bir avantaj.

Bu önerinin çoğu takım tarafından kabul edileceği düşünülüyor. 2019’da ek olarak sürücü ve koltuk için bir sabit ağırlık belirlendi ve bu 80 kg olacak. Böylece daha ağır sürücülerin yaşadığı dezavantajın önüne geçilecek.

Arka kanat kenar plakalarının basitleştirilmesi ve ön teker ve sidepod arasındaki aero parçaların yüksekliğinin azaltılması da tartışılacak.

FIA’nın daha az hassas ön ve arka kanatlar olması isteği ise kabul edilmesi pek mümkün olmayan şey olacak. Takımlar sadece 2 yıl için yeni kanatlar tasarlamak istemiyorlar. 2021’de araçlar zaten çok farklı görünecekler. Bahreyn’deki yarış da halen geçiş yapılabileceğini bize gösterdi.

Pek çok takım ise sorunun aktif süspansiyon ile çözüleceğine inanıyor. Mercedes, trafikte kalan sürücünün süspansiyonu ayarlayarak türbülansta çok fazla zaman kaybetmeyebileceğini savunuyor. Bu konu da tartışılacaklar arasında yer alıyor.

3 Yorum

  1. Şu saatlik 100 kg muhabbeti kalksın ve benzin ikmali gelsin.Çok sağlam seyir zevki olur.Verim diye diye içine ettiniz tüm zevkin.Hayır maddi verim de alsalar gam yemem ama ünitelerin yarattığı miktarlar da çok yüksek.
    Hep devede kulakla uğraşın siz.

    • Yakıt akış sınırı motorların daha da güçlenmesini engelleyen şey. Kaldırılması iyi gibi görünüyor da, harcamalar ve dayanıklılık ne hale gelir bilemem. Bir de turbo motorlarda limitin yok gibi, anlık performans farkları çok fazla olabilir, bu da aşırı tehlike demek.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]