Formula 1’in geleceği belirsiz olabilir mi?

1

Paddock Magazine’e yazan George Woods Baker’ın Formula 1’in geleceği hakkında ilginç bir fikir ortaya attı ve dünyanın elektrikli otomobillere yöneldiğinin altını çizerek sporun önünde az zaman kaldığını iddia etti.

“Alejandro Agag 2014’te Formula E’yi, ilk elektrikli şampiyonayı kurduğunda bunu ağır yaralı olarak gördüğü bir spora, Formula 1’e alternatif olarak görmüştü. Formula 1 padoku onu görmezden geldi, ona gülündü. Araçlar yavaştı ve yarışın ortasında araçları değiştirmek için uzun süren bir pit stop vardı.”

“Daha da kötüsü, çok kötü bir sesleri vardı. Pistler şehir merkezlerinde karting pistlerini andırıyordu. Alejandro kısa sürede gelip gidiyordu, başkalar gibi haftalarca kalmıyordu. Formula E farklı bir kalabalığın ilgisini çekti. Geleceğin yarışlarıydı, üreticilere, sürücülere, pistlere, sponsorlara ve yayıncılara bunu söyledi.”

“İlerleme konusunda azimliydiler ve herkes bunu biliyordu. Yavaş, ancak emin adımlarla büyüdüler. Hala çoğu kişi tarafından ciddi yarış serilerine göre daha endişe uyandırsa da, Agag bu trol dalgasını görmezden geliyor. FIA ve kalın cüzdanlı partnerleri ile birlikte bilimi ve tarihi kendi yanına çekiyor.”

“Eğer Liberty Media Formula 1’in başındaysa karşısında duran şeylere de yabancı olmamaları gerekiyor. Değiller de. Greg Maffei Liberty Media’yı yönetirken, Michael Fries’ın işlettiği kardeş şirket Liberty Global ise Formula E’de büyük bir hisseye sahip. İki şirket de John Malone’ye ait.”

“F1 padokundaki herkes Concorde anlaşması için ellerini ovuştururken, Malone ve adamları gelecekte iki seriyi nasıl birleştireceklerini düşünüyor. İçten yanmalı motor öldü.”

“Formula 1’e girmesi beklenen Porsche şimdi tam aksine Formula E’ye katılıyor. Yakın gelecekte tamamen elektrikli araçlar üretecek bir şirket olacaklarını açıklamaları da şaşırtıcı değil. Tüm bunlar 911’in dışında olacak, ancak elektrikli araçlarının geleneksel 911 müşterilerini de çekeceğini söylüyorlar.”

“Sonucu şu olacak: Agag ve Formula E’si elektrikli açık teker yarışların 25 yıllık haklarına sahip ve geride 21 yılları kaldı.”

“Formula 1’in bir geleceği varsa, bu gelecek iki adam ve hissedarlarının ellerinde yatıyor: Jean Todt ve John Malone. Concorde Anlaşmasını yeniden mi yazacaklar, yoksa yeni bir model için yırtıp atacaklar mı?”

Baker tutkulu bir Formula 1 taraftarı, ve bu fikirlerinde önümüzdeki onyıl için bir resim çiziyor ve bir süreç ortaya koyuyor.

Formula E, Formula 1’i ele geçirebilir.

1 YORUM

 1. İyi sıkmış. Sipariş yazı olduğu o kadar belli oluyor ki… Basında böyle tipler vardır sipariş yazı hazırlar insanları hazırlamaya çalışırlar. 🙂

  F1’in geleceği belirsiz de diğerleri belirli mi sanki 🙂 Madem birşey söylüyorsun adam gibi koyarsın mukayeseli tablolarını millette olayı anlar.
  Ortada büyük bir manipülasyon var ancak bu bizim adımıza değil yapmaları da normal çünkü ön ve arka planında aktif ticaret var işler bu kadar kötüye giderken başka türlü idare edemez, finans dengesini kuramazdın.
  F1 yıllardır kötüye gidiyor bu yeni birşey değil neredeyse diğer tüm motorsporlarına göre çizgisel halini almış durumda bu zaman algıları ile ilgili birşey değil. Yaptıklarının sonuçları sadece…
  Son dönemde küçük bir atılım yaptı ancak sürekliliği belirsiz bir durum, gelişim olarak kabul edenler sadece finansörler ve işletmeciler…
  Peki sadece F1 mi kötüye gidiyor? Hayır tüm motorsporları gerilemekte ve tekraren bu sadece zamanın algı ve yaşam değişimi ile açıklanamaz. Evet beklenti kaynaklı değişimi söz konusudur çünkü zaten motorsporları artık beklentileri karşılamıyor. Peki bunu bilmiyorlar mı? Pek tabi ki biliyorlar ancak motorsporları sadece sporting konusu değil malum kaynakların baskısıyla baş etmek zorundalar bu artık böyle bir sanayii ve istemsiz doğal karşılıyorum. Tüm dallar içerisinde birçok spor organizasyonu beklenti ve değişimlerin karşılığını oluşturabildikleri için çok daha yüksek oranlı büyüyebiliyor ve gelirlerini gerçek rapor değerleriyle arttırabiliyor. Çünkü zaten kendileri bağımsız sanayiler halinde değerlendirilebilir arkalarında otomotiv sanayii gibi bir kavram, güç unsuru mevcut değil.
  İşte yukarıda ki çok şey anlatmaya çalışan ama içi boş yazı da bu nedenler üzere kasıtlar içeriyor. Yani derdi F1’in ve F-e’nin geleceğini göstermek değil…

  https://talkingtorque.com.au/wp-content/uploads/2018/01/f1-view.jpg
  https://talkingtorque.com.au/f1-weekly-roundup-possible-nurburgring-return-tv-viewership-details/
  https://www.forbes.com/sites/mitsubishiheavyindustries/2018/10/31/the-market-for-turbochargers-is-growing-heres-why/#14fb1b3f6944

  https://f1broadcasting.co/2018/07/30/formula-1-shines-as-uk-tv-viewing-figures-increase-at-half-way-stage-of-2018/
  https://f1broadcasting.co/2017/07/31/a-detailed-analysis-of-formula-es-uk-viewing-figures-so-far/
  https://www.forbes.com/sites/setheverett/2018/07/30/formula-e-ratings-impressive-as-fourth-season-concludes/#1d33b1ce753f

  http://businessnc.com/can-brian-france-reverse-nascars-slowdown/
  https://www.forbes.com/sites/davecaldwell/2018/05/02/stock-car-fans-continue-racing-away-from-nascar/#3a637bfb1df5

  https://f1broadcasting.co/2018/01/06/mclaren-continues-social-media-gains-despite-honda-relationship/
  https://f1broadcasting.co/category/social-media/
  https://wearesocial.com/uk/blog/2018/01/global-digital-report-2018

  Asıl rapor bunlar ama açık değil.
  https://www.prnewswire.com/news-releases/global-motorsports-market-2015-2018–2027-market-trends-leading-players-supply-chain-trends-technological-innovations-key-developments-and-future-strategies-300758959.html

  Aralarda ki boşluklar yaklaşım ve konu farklarını göstermekte…

  Kimi zaman pek çaktırmadan dahil etmek zorunda oldukları sosyal ortam kullanımları var pek tabi ki biliyorlar = eşittir izleyici geliri değil.
  Diğer hiçbir spor olmadığı gibi motorsporları geçmişine göre çok daha fazla bağımsızlığını kaybetmiş bir ortam. Her zaman dediğimiz üzere Dünyanın elektrikli otomobillere felan yönlendiği yok zira dizele de bizler yada tümü yönlenmemişti… Dünyanın akışını Porsche, Ferrari, Tesla gibiler belirleyemez Lemans ve F1 ile hiçbir zaman belirlenemediği gibi belirlenemeyecektir fakat şimdi buna ihtiyaçları var. Önümüzde ki dönemde yeni ön duyuruları yapıldığı üzere WEC platformlarının karşılığı devam eden kayıpları arayüz raporların arkasına bakmayı bilenler tekrar görecektir.
  Fakat seyirci bilet gelirlerinden daha önemli şeyler var bir süredir. Dizel akımından bir fayda ve yönelim elde ediemedi ancak Hybrid’den edilmeye çalışılıyor ihtiyaçları var çünkü Dünyaları ekonomik buhranların ön korkularını halen yaşıyor.
  Birşeyler yapmak zorundalar ve ortaya koydukları tercihleri bu…
  Bunun karşılık durumunu bazı yönleriyle önceki yazıda ortaya koymaya çalıştık.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]