Formula 1 takımları, 2019’daki değişikliklerin geçişler üzerindeki etkisine ihtiyatlı yaklaşıyor

1

Önde gelen Formula 1 personelleri, geçişleri arttırmak için tasarlanan 2019 kural değişikliklerinin etkilerinin kısıtlı olabileceği konusunda uyarılarda bulundular.

Basitleştirilmiş ön ve arka kanat tasarımları ile araçların yarattığı türbülans etkisinin azaltılması ve bu sayede araçların birbirlerini takip etmesinin kolaylaştırılması hedefleniyor.

Formula 1’in sportif direktörü Ross Brawn, yapılan değişikliklerin denendiği simülasyon çalışmalarında elle tutulur sonuçlar elde ettiklerini daha önce söylemişti.

Bu değişikliklerle birlikte takımların kaybettikleri performansı geri kazanabilmek adına daha karmaşık fren kanalları ve bargeboard tasarımlarına geçiş yapmaları bekleniyor.

Görünüşe göre takımlar kaybettikleri performansı geri kazanabilmek adına bir yarış içerisine girecekmiş gibi görünüyor. Williams’ın performans şefi Rob Smedley ise bunun uzun vadede herhangi bir kazanç sağlamayacağı konusunda uyarılarda bulunuyor.

“FIA’nın tek koltuklu yarış otomobillerinin başı Nikolas Tombazis durumu çok iyi özetledi. Aerodinamik bir formül ile touring araçlarınınkine benzer şekilde birbirlerini takip edecek Formula 1 araçlarına sahip olamayacağımızı söyledi.”

“Bu yapılabilir değil, fizik kuralları bunun gerçekleşmesine engel oluyor.”

“Bu yüzden bu araçların birbirlerini takip etmelerinin zor olduğunu kabul etmelisiniz. Özellikle de bu jenerasyon araçların ürettikleri yere basma gücü göz önüne alındığında birbirlerini takip etmeleri gerçekten çok, çok zor.”

“Doğru yöne gidebilir ve durum biraz daha iyileşebilir, ancak hepimiz kaybettiğimiz performansı kazanabilmek için çalışacağız.”

Kıdemli Ferrari mühendisi Jock Clear, kural değişikliklerinin etkilerinin keşfedilebilmesi için insanların sabırlı olmaları gerektiğini söyledi. Clear, Formula 1’in doğru bölgeler üzerinde çalıştığı konusuna olan inancını tekrar belirtti.

“Tabiki 10 takım 10 farklı çözümle birlikte gelecektir. Bazı çözümler diğerlerimizin aklının ucundan bile geçmemiş olabilir ve durumla bizden daha iyi başa çıkmış da olabilirler.”

“Yakın geçen yarışlar kolay geçiş yapılabileceği anlamını taşımıyor. Ancak araçların birbirlerini takip edip birbirleri üzerinde baskı kurması anlamına gelebilir.”

Renault’un şasi teknik direktörü Nick Chester, FIA’nın doğru şeyleri denediğini ancak önümüzdeki seneki kazancın çok düşük seviyede olabileceğini söylüyor. Chester, 2021’deki değişikliklerle hedeflenen asıl büyük kazancın sağlanabileceğini düşünüyor.

“2021 için planlanan değişikliklerin hepsini sadece bir senede yapamazsınız. Bence çok ufak farklar olacak. Doğru yöne gidiyorlar, bunu takip ederek az da olsa gelişebiliriz.”

“Ancak muhtemelen 2021 için planlanan değişikliklerin tamamını gördüğümüzde asıl gelişim ortaya çıkacak.”

Değişiklikler gelişim savaşını başlatıyor

Ekstra karmaşık ön kanat ve bargeboard tasarımlarının bulunduğu dönemin ardından takımlar artık daha farklı yönlere gitme fırsatına sahip olacaklar.

Bu durum, önümüzdeki birkaç ay içerisinde 2019 gelişimi için takımların farklı çözümler üretmeleri anlamına geliyor.

Chester: “Yeni kurallarla birlikte biraz geriledik. Asıl soru ne kadar hızlı geliştiğimizle ilgili olacak.”

Brezilya GP’den önce yayınlanan bir raporda, şimdiden bir takımın yeni kurallar yüzünden aerodinamik anlamda performans kaybettiği belirtildi.

Clear: “Bence hepimiz bir adım geri düşeceğiz ve sonrasında kaybettiğimiz performansı geri kazanmak için çalışacağız.”

“Elimizden gelenin en iyisini yapacağız, en iyi şekilde gelişeceğiz, ancak herhangi birisi daha iyi bir iş ortaya koyarsa yaptıklarımız yeterli olmayacaktır. Basitçe neler olacağını bilmiyoruz.”

Smedley: “Sezon başında farklı konseptleri görmek çok, çok ilginç olacak.”

“Sonrasında muhtemelen alışıldık ve  çabuk şekilde herkesin birbirine yaklaştığını göreceğiz. En iyi konseptleri alıp bunları karıştıracak ve Formula 1 aracı gibi görünmelerini sağlayacağız.”

1 YORUM

 1. “Aerodinamik bir formül ile touring araçlarınınkine benzer şekilde birbirlerini takip edecek Formula 1 araçlarına sahip olamayacağımızı söyledi.”
  “Bu yapılabilir değil, fizik kuralları bunun gerçekleşmesine engel oluyor.”

  İşte bu kadar basit. Bunun devam edeceği F1 de hiçbirşeye yaramaz önce ki gibi. Ancak şöyle ileriyiz böyle büyüğüz diye kendini avutur.
  F1, 20 yıldır yanlış yolda… Bu 7-10 yıllık mesele değil. İnsanlar koşulsuz destek sunduğu için bu yanlışta devam edilebiliyor yoksa bu kadar soruna hiçbir yarış serisi, show dayanamaz.
  Sonradan başlayanlar için 2000-2005 arası mükemmel gibi gelebilir ancak değildi. Milenyum yılları ilerledikçe küçük bütçeli takımların birşey yapamadığını, araçların bir birlerinden uzaklaştığını, harcamaların hep daha fazla katlandığını, daha uzun dominasyonlara kapı aralandığını gördünüz. Bunlar her zaman böyle değildi. Orda burda yarış kayıtları da ortada.
  F1 tarihi, kabulleri sayesinde Williams, Sauber, Tyrrell, Brabham, Benetton gibi şampiyon dahi olabilen markalar oluştu. [McLaren, Lotus ve Ferrari’i sadece F1 itibariyle gelişmedikleri için saymıyorum].
  Brawn ve Redbull gibi örnekler çıktığı için hep birileri avuntuyu kolay seçebiliyor.
  Velhasıl F1 hep bunak denilen ancak ürünü beğenilen Bernie sayesinde yayıncı kaabiliyetleri ile bu kadar kolay kötüleşebildi.
  Birşeyleri yanlış olmasından, biriktire biriktire herşeyi yanlış olana hapsoldu.
  Kanat her yerde var ancak F1 dekilerin baktığı gibi değil. Beceriksizlikler avuntuları artttırdı. Yarış sanayiinin işi bilim yapmakmış gibi bir algı oluşturdular. Ne güzel değil mi. 🙂
  Mücadele, tarafsız rekabet, adım adım savaş, kovalamaca, kaçmacanın olmadığı birşeye yarış diyorlar nasıl oluyorsa. Ve çok okumuş akıllı ahmaklarda ömrünü, bunları daha nasıl yok edebilirize harcıyor.
  Çok şükür ki dünyada bunlardan çok fazla yok.
  Hatalar yapsalar da biz napıyoruz deyip kendine çeki düzen vermeye çalışıyor başkaları. Kimileri de çok geçmeden yanlış yaptığını görüyor.

  Neymiş touring araçları gibi olamazmış 40 kere söyleyip yalanı doğrulatmaya çalıştıkları gibi buranın olayı başkaymışmış. 🙂 Ulan onlar yarışıyor sen yarışamıyorsan öğrenmesi gereken, altta olan sensin farkında değilsin. Zamanında nasıl olabiliyordu soran eden yok. Lafa gelince neymiş eskiye dönemezlermiş.
  Buna gericilik dendiğinin bile farkında değil çoğu. Gericilik geride kalmakla ilgili birşey değil…
  Modernleşme algılarını yediğimin aptalları. Dişe dokunur bir halt üretiyorlarmış gibi geziniyorlar. Üstelik milyar $’ların çöpe atılmasını sağlatarak.

  Bunlar yüzünden çok uzun zamandır seyir zevkimi de sim keyfimi de sürüş hayalimi de kapalı şasi araçlar işgal ediyordu. Bir oyun düşünün aerodynamics motoru yazılmış olsun extreme şartlar oluşmadan başladığın pozisyondan bir adım öteye gidemiyorsun… Kim oynar bunu, seriler boyunca kime satabilirsin. Ama işte F1 satıyor bizde afiyetle satın alıyoruz.
  Böyle dandik bir oyunu düzeltme gereğine ise yooo geriye gidemeyiz gözüyle bakıyorlar. 🙂

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]