Formula 1: 2021’de yeni takımlar için “gerçek” bir ilgi var

0

Formula 1, 2021 kurallarının yarışları daha çekici yapması halinde gride katılmak isteyen takımlar olduğunu açıkladı.

Şasi ve motor kuralı değişiklikleri yanında, F1 ve FIA takımlar arasındaki ödül parası dağılımını da adil bir hale getirmeye çalışıyor.

İlk hedeflerden biri olan yeni motor üreticilerini çekmek gerçekleşmeyecek gibi görünüyor.

Ancak 2021 değişiklikleri hakkında konuşan F1 CEO’su Chase Carey, “F1’in rekabetçi bir hale gelmesi ve çekici bir iş modeline kavuşması halinde” yeni takımlardan “gerçek bir ilgi” olacağını söylüyor.

“Stratejik hedeflerimizden birisi, sporu yeni takımlar için daha çekici yapmak. Bu kesinlikle 2021 kurallarının bir hedefi. Bunun için de bu kuralları gerçekleştirmeliyiz.”

“Takımlar tarafında, motor tarafına göre daha fazla potansiyel yeni ilgiler var, eğer düşündükleri yapıyı kurabilirsek kesinlikle ilgileniyorlar.”

FIA başkanı Jean Todt, gridde yeni takımları görmek istediğini söylemişti.

“F1 12 takıma sahip olmalı, elbette bu bir sorun olacak, çünkü 12 takım olduğunda diğerleri daha az ödeme almış olacak. Mutlu olmayacaklar. Ancak F1 böyle olmalı. Ancak 10 güçlü takıma sahip olmak daha iyidir.”

Motor üreticileri katılmak istemiyor

Todt, geçen yaz yeni bir motor üreticisi bulmak konusunda yapılan çalışmaların 2021 için başarılı olmasının olası olmadığını kabul etti.

Carey, F1’in dört güçlü motor üreticisi ile mutlu olduğunu ve daha fazlasına da açık olduklarını söylerken, kısa vadede bunun gerçekleşmeyeceğini de söyledi.

Motorlarda yapılacak büyük değişiklikler, Mercedes, Ferrari, Renault ve Honda’ya sorun çıkaracağı için iptal edilmişti.

Todt, 2021’de yeni bir motor üreticisi bulmanın zor olacağını söyledi.

“Çok fazla motor üreticisi ile konuşuyorduk, hiçbirinin kısa ve orta vadede katılmak istemediklerini anladık.”

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]