Force India: 2017 araçları harika görünecek

1

Force India’nın teknik patronu Andy Green 2017 araçlarının estetik olarak daha iyi ve çok daha hızlı olmasını bekliyor.

Formula 1 dünyası, 2009’dan bu yana araçların çok hızlı olmadığı ve eskiler gibi güzel görünmediklerinden yakınıyordu.

Araçları daha çekici ve agresif yapabilmek adına F1, devasa aerodinamik değişikliklerin olduğu bir paketi kabul etti ve hızın da artması için değişiklikler yaptı. Sporun tek lastik tedarikçisi Pirelli de çok daha geniş lastikler hazırlıyor.

Andy Green yeni araçların 80’ler ve 90’ların araçlarını andıracağını ve agresif görüneceklerini söyledi.

Yere basma seviyesindeki değişiklikten bahseden Green: “Sezon başlangıcında yüzde 20-25 kadar bir artma bekliyoruz. Bu 2017’nin sonunda çok daha fazla olacaktır. Tahminimce yüzde 30-35 fazla olacak. Bu şimdiye kadar şahit olduğum en büyük adım.”

Araçların sürüklenmesinin (rüzgar direnci) de daha fazla olması bekleniyor ancak bunun yere basmadaki artıştan değil, daha geniş olan lastiklerden kaynaklanacağı söyleniyor.

“Sürüklenme de artacak ancak daha çok geniş lastikler yüzünden olacak. Tahminimce sürüklenme yüzde 5-10 arası artış gösterecek.”

Daha yüksek sürüklenme azami hızın düşmesi demek. Green uzun düzlüklerde eskiye göre 20 km/saat’e varan azalmalar beklediğini söyledi.

2017 araçları virajlarda kör edecek derecede hızlı olacaklar. Tam gaz geçilen virajlardaki hız daha da artacak ve önümüzdeki sezon tam gaz dönülecek virajlar artacak. Daha geniş lastiklerin sağladığı mekanik tutunma yavaş virajlarda da daha yüksek hız olarak geri dönecekler.

“Eau Rouge zaten tam gazdı. Daha yüksek sürüklenme sebebiyle oraya daha yavaş geleceğiz ve tabi yine tam gaz olacak. Ancak Eau Rouge şu an bile tam gaz geçildiği için biraz daha yavaş olacak. Başka bir örnek de Barselona’daki 3. viraj. Orası neredeyse tam gaz geçiliyor, önümüzdeki sezon ise kolayca tam gaz dönülecek.”

“Hungaroring’in ikinci sektöründeki peşpeşe virajlar da gözle görülür derecede hızlı dönülecek. Daha geniş lastikler ve izler sebebiyle daha fazla mekanik tutunma olacak ve ağırlık transferi azalacak. Tahminimce Hungaroring’de tur zamanları 3-4 saniye kadar düşecek.”

1 YORUM

  1. Ben bu adamların dediklerine inanmıyorum. 2014 motorlarının seslerinin iyi olacaklarını söylemişlerdi, kurallarla hazırlanmış burunların güzel görüneceklerini söylemişlerdi, 2014 araçlarının eskilere göre daha zor kullanılacaklarını, eski F1’i geri getireceğini söylemişlerdi…

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]