FIA sıralamalardaki olaylarda kırmızı bayrak kullanacak

0

FIA yarış direktörü Charlie Whiting, Hungaroring sıralamalarında Nico Rosberg’in içinde olduğu tartışmaların bir daha yaşanmaması için çift sarı bayrak durumlarında kırmızı bayrak kullanacaklarını açıkladı.

Macaristan’da Fernando Alonso’nun spini bir çok pilotun turunu bırakmasına yol açmış ancak Rosberg çok az kayıpla polü almayı başarmıştı.

Whiting: “Bir daha böyle bir durum olduğunda yapılacak şey bu. Böylece tartışmaları engelleyeceğiz.”

“Sarı bayrak kuralını takip etmek kolay değil. Önde gidenlere haksızlık olacak belki ancak kırmızı bayrak çıktığında tüm turlar iptal edilir, kural bu.”

“Pascal Wehrlein ilk sıralama seansında bitiş çizgisine 1 saniyeden daha az yakınken kırmızı bayraklar sallandı ve turu iptal oldu. Yapacak hiçbir şey yok.”

Whiting pilotların avantaj elde edebileceği durumlarda kırmızı bayrak çıkartmaya çalışacabileceklerinin farkında.

“Eğer bir pilotun bilerek kırmızı bayrak çıkartmaya çalıştığından şüphelenirsek, bunun sonuçları çok ciddi olacaktır.”

“Fernando’nun aracının yarısı pistteydi ve geri dönüp dönemeyeceğini bilmiyorduk. Çift sarı bayrak doğru olandı. Aracı stop etmiş olsaydı kırmızı bayrak çıkarırdık. Pist görevlileri piste indiği zaman da çift sarı bayraklar sallanmak zorunda”

“Gelecekte böyle bir durumla karşılaşırsak doğrudan kırmızı bayrak çıkarıp pilotu ve aracı güvenli bir şekilde pistten çekeceğiz.”

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]