FIA savunmada çifte yön değişimi kuralına açıklık getirdi

5

FIA, Formula 1 takımlarına gönderdiği bir direktifte gelecekte aynı yöne yapılan iki ayrı savunma hareketinin cezalandırılacağını söyledi.

Sebastian Vettel’in Rusya GP’de Lewis Hamilton’ı iki kez engellemesi Japonya’daki sürücüler toplantısında tartışılmıştı.

Hamilton sürücülerin aynı yöne iki kez hareket etmemesi gerektiğini ve Vettel’in hareketlerinin kabul edilemez olduğunu söylemişti.

FIA uzun süredir bir sürücünün pozisyonunu savunmak için birden fazla kez yön değiştirmesinin hakemler tarafından inceleneceğini açıklıyordu.

Rusya’da Hamilton Vettel’in iki kez hareket ettiğini söylerken, F1 yarış direktörü Charlie Whiting ise bu hareketi iki ayrı hareket olarak tanımlamadıklarını söylemişti.

Ancak şimdi ve gelecekte aynı yöne birden fazla kez hareket etmek kabul edilmeyecek.

“İki hareket kuralı genelde önce bir yöne, sonra da diğer yöne olan hareketleri kapsıyordu.”

“Bence herkes bu kuralın genel olarak anlaşıldığını düşünüyor, ancak Rusya’daki harekette de aynısını söylemeliyim, Vettel iki kez hareket etti.”

“Ancak pist kameralarından bu çok daha az anlaşılıyordu, daha çok çekingen bir tek hareket gibi görünüyordu. İki hareket gibi görünmediği için hakemler ceza vermeyi uygun görmedi.”

Whiting artık aynı yönde yapılan ikinci hareketin de kural ihlali olarak görüleceğini açıkladı.

“Onlara söylediğim şey, bir sürücünün aynı yönde iki hareketi olmasının diğer yöne bir hareketi ile aynı şekilde anlaşılacağıydı.”

“Yani Seb bir kez gitti, baktı ve sonra tekrar yapması açıkça diğer yöne yapmasıyla aynı miktarda kötüydü.”

5 Yorum

 1. Bazı meraklı gençlere geçmişe dair birşey vereyim okusunlar.
  http://arsiv.ntv.com.tr/news/274996.asp
  Yıl 2004 ve 90’ları anlatıyor….
  Çok hoşuma gitti ve birçok şeyi hatırlattı ayrıca nereden ne hale geldiğimizi….
  90’s ve milenium doğumluların değerlendirmesi zor ama
  aklı selim araştırıyorlarsa ülkelerinin 90’larda dahi (2 büyük ekonomik kriz görülmesine rağmen…)
  çok daha güzel, yaşanılası bir yer olduğunu göreceklerdir.
  Gelişmesi gerekirken tüm aksiyonlarına rağmen 90’lar zaten bir duraklama olmuşken öyle berbat bir hale getirildik ki 90’ları, 2000’lerin başlarını dahi özler olduk.
  Şunu da belirteyim ki bu F3 ve hatta F355’lerin tamamen bireysel gayret ve transportları ile gerçekleşen Cup’lar TV’den ya canlı yada geniş özetleri ile veriliyordu. Şimdi F1 dahi izleyemiyor rally özetleri primetime dışında birkaç dk ile sınırlı… Yani hep basın suçlanır ancak bir sürü kültür sahibi ve olayların içinden yazar barındıran basın tek suçlu mu…
  Özeti şudur yenilik ve yatırımı bina yapmak ve beton yapmak olarak inananların getirdiği hal budur.
  Ortada F1 standartlarında pist dahi vardır ancak betonunun üstü boştur…
  Hakeza bir not da; Avrupa ve dünya motorsporları için Redbull neyse bizim için Olips motorsport oydu yani sponsor yok vs bıdı bıdı… elbirliği ile kaybettik onca yılda oluşan safhaları. Tabi başta kimlerin kaybettirdiği de ortadadır işi bilenine, gerisi fasa fiso inanç sahipleri.

  • Eline,yuregine saglik cok guzel anlatmissin. İste bu yuzdendir ki ben rally’de Kankunnenlerde, Sainzlarda, Makinenlerde kaldim. Az kanal vardi ama sadece sporun degil müziğinde guzelini izliyorduk. Dunya 90 lardan sonra butun guzelligini kaybetti, cirkinlesti. O yuzdendir gecmise olan bu ozlem o zamanlari yasayanlarda…

 2. İleride cm, 37″ felan açısal sınırlar da getirirler artık işleri bu kadar malca götürmeyi seviyorlar.
  Düşünüyorum da 70 veya 80’lerde pilotlar toplantısında Balestre felan pilotlara böyle birşey düşündüklerini söyleyecekti… ve duyacağı küfürler…..
  Bizim için Charlie sadece bir maymun ismiydi ama…. 🙂

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]