FIA pist sınırları kuralında bastırıyor

2

FIA’dan Charlie Whiting, takımlara gönderdiği bir bildiri ile Almanya GP 1. virajında pilotlara üç kez pist dışına taşma hakkının tanınacağını belirtti ve pist sınırlarının ihlali konusunda geri adım atmayacağını gösterdi.

“İlk antrenman boyunca pilotların 1. virajın çıkışında pistte kalmak için neredeyse hiç çaba göstermediği görülmüştür. Açık konuşmak gerekirse bir pilot tam 14 kez dışarı taşmıştır.”

“Bu yüzden 2. ve 3. antrenmanlarda, 1. viraj çıkışında üçten fazla kez pist dışına taşan sürücüler, pistte kalmak için yeterli çabayı göstermediği gerekçesiyle hakemlere rapor edilecektir. Ancak sürücülerin kontrolleri dışında pisti terk ettiğine inanırsak bu anları üç hakkın içine dahil etmeyeceğiz.”

Takımlar pist sınırları kuralının kaldırılmasını istiyor ancak Whiting buna tamamen karşı.

“Pist limitleri konusunda tamamen rahat ve serbest bir yaklaşım içinde olmamız önerildi. Bence bu uygunsuz bir teklifti. Ne yapıyorsak aynen yapmaya devam etmemiz gerekiyor.”

“Öncelikli amacım pistlerin kendi limitlerini kendi kendine koruyacak şekle gelmesini sağlamak. Genele bakarsanız bunu başardık, ama hala sorun çıkaran virajlar var. Onları da teker teker halledeceğiz.”

“İlk antrenmanda 93 kez ilk virajda pist dışına çıkıldı. Yarın oturup ne yapacağımızı iyice düşünmemiz gerekecek.”

“Herkes pist dışına çıkıp avantaj sağlarsa farklı bir pistte yarışıyor oluruz. Daha hızlı ve daha az kaçış alanlı bir pist de bizim açımızdan kabul edilebilir değil.”

2 Yorum

  1. Son cümle aslında çözüm de içeriyor. Kerblerin hemen arkasına çakıl havuzunu koy bakalım bir daha aşmaya yelteniyorlar mı… Asfalt kaçış alanları şovun devam etmesi ve güvenlik için harika ama kaçış alanına çıkanın en az 3-4 saniye kaybedeceğinin garantisini vermeliler.

    • al işte. süper sade ve mantıklı bir şey yazmışsın. bunu sen ben gibi uzaktan takipçiler farkında olabiliyor da fia nasıl bunu göremiyor? aslında bana kalırsa görememeleri gibi bir şeyleri yok. böylesine basit bir olayın çözümünü görmemek gibi bir olay olamaz. o kadar da değil. fakat neden doğru ve basit olanı uygulamıyorlar? bunu uygulamaya sokmalarına engel olan sebep nedir ki ?

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]