FIA Esad’a para yardımı yapmış!

3

Formula 1, FIA’nın Beşşar Esad’ın sponsor olduğu bir organizasyona para yardımı yaptığının ortaya çıkmasıyla çalkalanıyor.

Ödeme sporun takımları, sürücüleri ve sahibine verilen paralardan yapılmış ve Suriyeliler bu para ile ambulans, kask, tulum ve zaman tutma ekipmanı satın almışlar.

Bu yardım, Suriyelilerin drift yarışları ve ralliler düzenlemelerine imkan veriyor, ancak bu etkinlikler Esad’ın Turizm Bakanlığı tarafından propaganda olarak kullanılıyor. Bu da Avrupa Birliği tarafından inceleme altında olan bir kurum.

Formula 1, iptal edilen 2011 Bahreyn GP’nin yanında çok daha büyük skandal ile karşı karşıya.

FIA dünyanın 143 ülkesinde 245 motor sporu organizasyonuna destek veriyor ve kulüpler aracılığı ile yerel şampiyonalar yönetiliyor. Bu kulüpler FIA’nın bütçesi ve kararlarında da oy hakkına sahipler ve başkanlık seçimlerinde de oy kullanabiliyorlar.

Ortaya çıkan belgelerde, Suriye’ye yardım yapılmasının ilk ödemesinin sebebi olarak sportif etkinliklerde tam teşkilatlı yoğun bakım ambulansının bulunabilmesi olduğu belirtilirken, projenin aracın onarılması ve boyanması, tüm gerekli tıbbi ekipman ile birlikte altı sürücü, doktor ve ilk yardım personelinin eğitimleri de var.

İkinci ödeme ise ralli sürücülerinin kask, tulum ve emniyet kemerleri satın alabilmelerini sağlama amacını güdüyor. FIA belgelerinde bu programın amacının daha fazla sürücü ve copilotu güvenli bir şekilde ralli yapmaya teşvik etmek olduğu belirtiliyor.

En son ödeme ise zaman tutma ekipmanı, karting aracı satın alınması, ilgili görevlilerin eğitimi ve karting yarışlarının tekrar başlatılabilmesi için yapılmış. FIA belgeleri bu organizasyonun her biri 15 sürücüden oluşan iki veya üç yarıştan oluşmasını kapsıyor.

Şimdiye kadar ne kadar paranın ödendiği bilinmezken, ödenebilecek azami ücret ödeme başına 50000 avro kadar. Yani FIA tarafından Esad’ın desteklediği organizasyonlara 150000 avroya kadar ödeme yapılmış olabilir.

Suriye Turizm Bakanlığı geçtiğimiz yıl bir video paylaşmış ve ülkeyi harika görünen, pahalı sürat teknelerinin olduğu, bol güneşli bir tatil ortamı olarak göstermişti. Görüntülerin devamında deniz kenarlarındaki lüks villalar ve ‘Suriye – Her Zaman Güzel’ sloganı görünüyordu.

Yerel TV yayınlarında FIA ve Suriye bayrakları yan yana dalgalanırken görülmüştü.

Bir FIA sözcüsü konu ile ilgili şunları söyledi: “Suriye Otomobil Kulübü’ne yapılan ödemeler FIA ödeme programı kapsamında yapıldı ve 101 ülkede güvenlik standartlarının geliştirilmesi için kullanılıyor.”

“Suriye’ye yapılan son ödemeler yakından inceleniyor ve FIA bu ödemelerinin Suriye Otomobil Kulübüne yapılmasının herhangi bir anlaşmayı bozmadığına inanıyor. Onlar yoğun bakım ambulansı ve ralli pilotları için güvenlik ekipmanı satın aldıkları yönünde harcama örnekleri gösterdiler. FIA, politikanın dışında kalarak üyeleri ile anlaşma yapmaya adanmış durumdadır.”

“FIA, yaptığı ödemelerin orijinal amaçlar için kullanıldığından emin olmaktadır. Bunlar FIA’ya değerlendirilmesi için gönderilen faturalarla sabittir. Gerekli ekipmanların edinildiği yönünde düzgün raporlar bulunmaktadır.”

3 Yorum

  1. Aslında büyük skandal olarak düşünmemek gerekebilir. İnsancıl olarak düşünürsek oradaki pilotun da kaska ve iyi bir emniyet kemerine, yaralananın ambulansa ihtiyacı var.

    Tabi şu da var, mahalle yanarken o….. saçını tararmış derler, ülke yanarken sen şov peşindeysen (tanıdık geldi, değil mi?) işler değişir.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]