Ferrari’den pilotlarına ültimatom!

13

Ferrari başkanı Sergio Marchionne 2017 sezonunda kontratlarının son yılına giren pilotlarını uyardı.

İtalyan takım hayal kırıklığı ile geçen 2016 sezonunun ardından yeniden yapılanıyor ve 2017 sonunda bir çok pilot kontrat tazeleyecek. Marchionne ise 2018 ve sonrası için tüm seçenekleri değerlendirdiğini söyledi.

“Gelecek için etrafımıza baktığımızı kabul ediyorum. Diğerlerinin durumlarını dikkatli bir şekilde analiz ediyoruz. Bu sürücülerimize güvenmediğimiz anlamına gelmiyor, ancak adil olmak gerekirse onlar ciddi şekilde gözetim altındalar.”

Raikkonen’in sözleşmesi bir yıllığına uzatılmıştı, ancak devam edip etmeyeceği bilinmiyor. Vettel ise Ferrari ile olan 3 yıllık kontratının sonuna geliyor.

Japonya GP’sinde takım patronu Maurizio Arrivabene Vettel’in kontratını hak etmesi gerektiğini söylemişti. Vettel’in hayal kırıklıkları pist üzerine yansımış ve yarış direktörü Charlie Whiting’e küfür etmesine kadar varmıştı.

Marchionne Vettel’in tepkilerini anlayabiliyor ve 2017’de daha sakin olmasını istiyor.

“Raikkonen’in sezonundan mutluyum. 2017’de tekrar yarışacak, ancak ondan sonrası? Emekli olmak istiyor mu, yoksa devam edecek mi?”

“Vettel’in yenilemesi hakkında konuşmak anlamsız, öncelikle 2017’de bizimle rahat edip etmeyeceğini anlamalıyız. Ona kazanabileceği bir araç vermeliyiz, bu olmazsa geleceğe bakmaya gerek yok. Bizimle kazanmak istediğini biliyoruz. Bunu ona garanti edebilecek miyiz?”

“Öte yandan, onun soğuk kanlı, sakin ve daha az heyecanlı sürmesi gerekiyor. Pistte diğerlerini yenerek kazanmayı düşünmeli, kişisel düşmanlıklarını değil.”

13 Yorum

 1. Bir kesim Ferrari 2017’de Pull Rod’a geçicek diyor. Bir kesim Push rod+hidrolik süspansiyon. Byrne çok çalışıyormuş,Restada ona yardım ediyormuş 🙂

  Bizim sonumuz Monte zamanında geldi. Ferrariyi tekniksel yönetemediler. Kısacası ön süspansiyonun yapısal sertliğinin önemini anlasaydık herşey farklı olurdu. 2010 sürecinden bu yana ölü bir ön taraf tasarladık durduk. Oysaki sağlam tasarım ve sağlamlık olsa daha yüksek doğruluk,daha güvenilir veriler,daha iyi süspansiyon özellikleri,daha fazla kurulumda hassas ayar olanakları ve en önemlisi uzun lastik ömrü ve performansı ve en nihayetinde daha kararlı bir aero sunar. Bu sorunlar Ferrari aracının bir kısmı. Ne yazıkki süreçleri yönetemediler ve yıllar geçip durdu.

  Takım yönetimsel olarak doğru sonuçları doğuracak kararları vermeleri,teknik patronun komutasında baskıların azaltılması için doğru ivmeyi yakalamaları gerek. Yoksa Ferrari gibi koca otomobil firmasının mühendislik,kaynak açısından felan geri olduğunu düşünmek saçmalık olur. Kurallara birlikte hızlı odaklanmaları,çalışmalarında daha etkili olmalı günümüz parça ve envanterleri kullanarak bir F1 aracı nasıl yarıtılırı göstermesi lazım.

  Velhasıl Marcionne bu tür konuşacağına icraat yapsın. Monte gibi olmasın. Başa marlbrocu getirerek,teknik patron almadan,motor uzmanını aero uzmanı gibi getirip başa koymanın anlamı yok. Pilotun 4 dünya şampiyonu,getirdiğin patron marlborocu.2017’e girerken daha yönetimsel ve tekniksel olarak en baştan havlu attık. Lowe ihtiyacımız yokmuş ? Ulan sen daha bunu söylüyorsan çektir git. Böyle başkan mı olur .

  • Ferrari’nin otomobil dünyasındaki bilgi birikimi ile Formula 1’de hiçbir şey yapılmaz. F1 tamamen ayrı bir uzmanlık alanı haline geldi. Bu yüzden de dediğin gibi, Lowe, Allison, Newey gibi has mühendisler olmadan asla bir yere gelemezsin. Hatta günümüzde bunlardan bir tane olması bile yetmez, Mercedes gibi dünya karması kuracaksın.

   • Ferrari adına Allison kendi gitmek istiyor dedikte.Bence Allisonu bizim aforoz başkan kesti ipini.Coluk cocugunu one cikararak.Ha bu kovmanin dolayli halinden bahsediyorum.Adamin yaninda durup destek verip Ferrariye adanmasini saglamak yerine bu yolu tercih ettiler. Çok iyi bir muhendisi kaybettik çok. Baskanin aklini kargalara yem etmisler.

  • Ferrari SPA’nın realitelerini bilmek lazım belki birazda.
   Ferrari yıllardır yollarda aerodinamiği en iyi kullanan olarak kabul edilir. Birileri giriştiğinde öyle olmadığı ortaya çıkar. Ör; McLaren, Pagani… Sadece değerlendirmelerde pazarlama argümanlarını atlıyor insanlar. Başkalarının sık başvurmaması alan boşluğu açtığından belki de Ferrari’nin farkıdır. Lambo mesela yürüyen dahil bu konuda her zaman eleştirilir ancak onlar neredeyse yarı fiyatına, 2-3 kat adetle araç satıyorlar. Elin oğlu Ferrari’nin XX’lerinden bile daha iyi aero’su olan araçlar üretebiliyor. Yeter ki satabilsinler.
   Ferrari’nin en iyi olduğu alan olarak görülen şey motor üretimi. Dünyanın en ileri değerlerine sahip yüksek hacimli motorlarını parası olan herkese satarlar ancak bunlar diğer taraftan dünyada ki en düşük ömürlü, pahalı bakımlı ünitelerdir. 5 bmep, 20 hp daha güçlü olsa ne yazarı sorgulatır insana. Bu yüzdendir ki bunların dökümhanesinden çıkan atmo temelli 500 lük Giulianın ünite gerekliliğini de sorgularız servislerden çıkamazsa asıl o zaman görürsünüz ürünü deriz.
   MB, GM çok daha hacimli, ağır kalas gibi üniteler satar ancak ömür konusu da aynı şekilde kıyaslanamaz.
   1.6 Turbo f1 ünitesini Supercar’ında kullanmayı hayal eden bir firma kafasından bahsediyoruz. Şükür ki o hatayı yapmadılar McLaren hep dediğimiz o tip bir hatayı yaparak en baştan kaybetti.
   İşin insanlara bakan diğer realite yönü GM 20 yıllık basit koca hacimli üniteleri ile Porsche’nin belki de 4 katından fazla harcayarak müthiş iş yaptık biz ha diye ortaya çıkardığı battery destekli ünitelerinin 100-150 km/h de yaktığının aynısını yıllardır yapar ama insanlar vergilendirmeden ötürü bunu bilmez. Türkler zaten bilmez avrupanın yeni nesli de bilmediği için çok güzel yer. O batery’lerin, ünitelerin ömrü bittiğinde anlarsın hanyayı konyayı ama geç olur.
   Güncel dünya herkesi baştan sona kendi kaabiliyetlerinin yetersizliği ile zorluyor o yüzdendir ki MB gibi bir dev Renault dan, Toyota gibi bir dev BMW’den ünite alma yoluna gidiyor.
   Final ürünler müthiş imiş gibi görünüyor ancak Ferrari’i kendisine bağlı olmayan şeyler çok fazla zorluyor. Mesela LaF çok sıkıntılı geçen zorlu bir proje olmuştur evvel kileri ile kıyaslanmayacak derecede. Öyle ki fren plateleri, sistemin tamamında, ers ünitesinde, amortisörlerinde çok fazla sorunla boğuşmuştu bunların hiçbirisi Ferrari’nin kendi ürünü değildir.
   Diğer yol markalarında da benzer örneklikler var o yüzden de McLaren işte bu halde, racing de dahi batmanın eşiğinde.
   Konu dışı ama finalde ilgili. F1 de ki ilgisizlikler dandiklikler racing ilgisinde değil sadece misalle. Misalle verim, yenilik adıyla sunulan… Startstop, sıfırdan dökülen dizel motorlar, yarısı elektrikli 4 turbolar, dual plate kütük gibi şanzımanlar, ömrü 5 yıl dahi olmayan kütük piller, sesi speaker koyup vermeler hepsi racing dünyası patronlarının saçmaladığı kadar saçma ve ekonomik realitesi olmayan şeyler. 🙂
   Gerçek yarışlar üreterek, ekonomik savaş masa başında kazanılır… 🙂 İşte Ferrari’nin durumu. 🙂

   Yani parasal güç, ekonomi herşey demek değildir.

   • ”Öyle ki fren plateleri, sistemin tamamında, ers ünitesinde, amortisörlerinde çok fazla sorunla boğuşmuştu bunların hiçbirisi Ferrari’nin kendi ürünü değildir.”

    Abi Scu Ferrarinin şuan kullandığı parçalar arasında %100 üretip kullandığı var mı ? Bir kere daha anlatmıştın parçalar konusunda. Mesla turbo olayı. Yukarda yazmışsın bazı şeyleri.

    RedBullda kendi üretmiyor parçalarını vesaire ama genellikle başarılı oluyorlar.

    • Mutlaka var ama adetlice hiç düşünmedim. Rahatlıkla motor bloğu diyebilirim. Mühendisliği, kalıplaması ve cnc tezgahlaması kendisine ait. alt ve üst kapağı sipariş usülü edebilir bu konuda bir engel yok. Block içi parçalarında çoğunu dışarıdan temin ediyor yol tarafında bunların arge docs ve standartlarını kendisi belirler atıyorum buji, valf şu metalurjik ölçeklerde olmalı gibi aslında atmıyoruz 🙂 böyle olduğunu biliyoruz yerli sanayiden de.:) Ancak iş yarış tarafında değişiyor bu alanda (herkes için geçerli) global tech düzeyine uymak, tedarikçilerin yeni verilerine güvenmek zorundasın. injection, gearbox, turboc, ers kit hep bu tip ilişki uygulamaları.
     Ünite bazlı dahi %100’ünü kendisi üreten zaten dünyada yok denebilir.
     Ferrari, yol tarafında temel şasi noktasında dahi hizmet alan bir firma olarak düşünebilirsiniz rahatlıkla. Racing tarafta yine bu iş değişiyor. Geçen bahsini yaptığımız pininfarina sadece çizip eden bir firma değil hizmet alımı ve kendisine ait olmak üzere atelyeye sahip bir kuruluş.
     Misalen wind tunnel konusunda herkes dışarıdan hizmet satın alıyor kuruluş ve işletim geliştirme noktasında. Kadroya mühendis alarak öyle kimse direkt yapamıyor. Misalen haberiyle sauber’in tunnel kurduğunu duyarsın ama arada bir sürü bilinmeyen büyük alan uzmanı firma vardır. Bu tip şeyleri mb, bmw, toyota tunnel’lerini incelerken görmüştüm tabi direkt isim listem yok hafızada.

     Diğerlerinin farkı şu; üretmek zorunda olmadıklarından enerjilerini kanalize edebiliyorlar arge tarafına yoğunlaşıyorlar bu verisel önde olmayı sağlıyor. Redbull’un reno’ya üretim öğretmesi bu tip şeyler. Redbull motor üretemez (gerçekte sadece .mez) ancak parasını lab kurup bir tedarikçiye aktararak ileri ortaklık ile kendisine ait olmak üzere veri, ürün elde edebilir.
     Ferrari’nin çoklu tech arge de düzeyi eskiden beri çok ileri değil zaten sadece belirli alanlarda çok iyi onların da önemi artık az denebilir. Yani iyi block ortaya koymanız hiç bir işe yaramıyor onu iyi ers tedarikçiliği ile donatamadıkça geri kalan herşey zaten elektromekanik. Artık başarı bazı küçük kilit alanlarda ve parayla, iyi bileşke ile konuşturulan ticari ilişkilerde yatıyor.
     Mesela McLaren bir tech-arge firması özellikle tedarikçiliğini yaptığı ürünlerde durumu iyi olabilir ancak total de kötü olduğundan bunlar öne çıkmıyor.
     MB ise durum benz li auto devi olmasından çok daha farklı. Onlar birçok tedariği kendi tesislerine taşıyıp geliştirilmesini sağlayabilecek kadar büyükler. O yüzden toplam varlıklar hem önemlidir hem değildir. Önemli olmayan kısmı genelde değişim dönemlerinde fikirlerin, alışkanları-standartları devirmesi şeklindedir. Tabi fikirler çakabilir de.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]