Ferrari yeni aracında gri alanlardan faydalanacak

14

Scuderia Ferrari’nin 668 olarak adlandırdığı yeni Formula 1 otomobili projesinde agresif bir yaklaşım benimsediği iddia ediliyor.

2016 öncesinde motorda yapılan geliştirmeler turboşarj ünitesinin çalışmasını geliştirmeyi hedefliyordu. Ancak kısa sürede dinamometrede ulaşılan değerlere ulaşmak zorlaştı, çünkü motorda peş peşe arızalar meydana geldi.

Bunun üzerine Ferrari aracı geliştirmek yerine türbin kanatlarında olan titreşimleri engellemek için çalıştı. Bu yolda atılan adımlardan birisi de motor gücünü düşürmekti. Türbin dönüşündeki sınırlamalar aynı zamanda elektrik sistemini de etkiledi. Batarya sorunları ancak sezonun ikinci yarısında aşılabildi.

Geçtiğimiz yıl alınan derslerin ardından, Lorenzo Sassi tarafından yönetilen ekip yanma odası ve daha etkin TJI kullanımı üzerinde çalışıyor. İtalyan ekip sezon içinde yarış modunda Mercedes ile benzer performanslar gösterebildi, ancak sıralamalarda bulamadıkları ekstra güç sebebiyle ikinci çizgiden ileri gidemediler.

Eğer yanma odasında yapılan modifikasyonlar saklı birkaç beygiri ortaya çıkarabilirse tüm rekabet sadece aerodinami ve lastik kullanımı konusunda olacak.

Takım Maranello tarihinde yıllardır görülmemiş çok agresif bir yaklaşımla çalışıyor. Rory Byrne tarafından desteklenen Simone Resta kuralları limitlerine kadar kullanmakta kararlı. Yeni kurallarda muhtemel bir açık bulunduğu ve Ferrari’nin önümüzdeki sezon bunu kullanacağı söyleniyor.

Takımın yapısı da değişti. Mattia Binotto ekibi çeşitli çalışma gruplarına böldü ve dahili hiyerarşi artık yan yana konumlandırıldı. Bu düzen çalışanlar arasında daha iyi bilgi paylaşımına izin veriyor ve yönetim ekibi için daha iyi bir bakış açısı sunuyor. Allison’ın ayrılmasından sonra alınan iyi sonuçlar ekibin düzene oturduğunu ve Ferrari’nin doğru yolda olduğunu gösteriyor.

Soru bunun Red Bull ve Mercedes’i yakalamakta yeterli olup olmayacağı.

Takım 062/1 adını verdiği tamamen yeni bir motor üzerinde çalışıyor ve tüketimi azaltırken performansı yükseltmeyi hedefliyor. İçeriden sızan bilgilere göre yeni motor bu yıl yarışan 061/1 ile çok az ortak noktaya sahip. Takımın temel olarak Sebastian Vettel’in üç galibiyet almasına yardım eden 2015 motoru 059/4 motorunu aldığı söyleniyor.

Peki şef motor tasarımcısı Lorenzo Sassi neden geri adım attı? Yanıtı gayet basit: Scuderia’daki mühendisler bu yıl turbo basıncını 5 barın üzerine çıkarmak için çalıştılar. Önceki sistem ise 3.5 bar basıncı geçmiyordu.

Hedef turbonun verimliliğini artırmaktı, ancak bunu fazla zorlamak dayanıklılık sorunlarını da beraberinde getirdi ve ünitenin tam potansiyelini gösterebilmesine engel oldu.

Bu durumda mühendislerin sorunlarından birisi bataryayı yeniden doldurmaktaki zorluktu. 2017’de en büyük araştırma noktası yanma odası.

Yakıt enjeksiyon basıncı 500 bara kadar yükselebilecek ve yeni Ferrari performans verirken aynı zamanda yakıt tasarrufu sağlayacak çoklu enjeksiyon sistemine geçecek. 2017’de yakıt akış oranı küçük bir miktar artırılmıştı.

Kısaca Ferrari Mercedes’in 2014’ten bu yana kırılamayan baskınlığını kırmak istiyor. 062/1 motoru tamamen yeni olacak ve takım yeni kurallarla birlikte motorun her yerinde gelişim yapabilecek özgürlüğe sahip.

Uzmanlar 2017’de araç performanslarının güç ünitesinden daha çok lastikler ve aerodinamik farklardan etkileneceğini söylüyor. Bununla birlikte motorda yapılacak verimlilik ve performans gelişimleri de pistte yardımcı olacak.

Bu gizemi ilk kimin çözeceğini görmek ilginç olacak.

14 Yorum

    • Hatırlaması güç olacak kadar uzakta kalan şeyler. Tam tekmil denilecek şeyler ancak taa 2003-2004 sezonunda kaldı denilebilir o vakitler şasi dahil toplam üretim, geliştirmeyle scuderia standartları belirleyen markaydı. Bugün motor da MB’nin olduğu gibi. Aralarda birşeyler oldu ama öyle McL fduct gibi akım olacak pek birşey hatırlanmıyor el kontrollü DRS i sanırım 2 takım birden başlatmıştı. Uzun motor kapağını da ferrari mi redbull mu başlatmıştı hatırlayamadım. Belki sürtünmesi düşük boya gibi minicik şeyler sayılabilir. Redbull gibi bir marka bile şanzıman yerleşiminde üreticilere direktif ortaya koyabiliyorken ferrari’nin uzun yıllardır öyle kaabiliyetleri yok. Anca ilk pahalı simulatörleri kurdurmakla felan meşhurlar. Scuderia motorlar ne zaman önemsizleşirse o vakitler gerilemiştir her yönden en büyük kaabiliyetleri bu. Önceki 15-16 yıllık gerilemesi de benzerdir aralarda nota tutturamamasının nedeni birilerinin çok acayip ürünlerle ortaya çıkması ve mevcut standartları değiştirmesiydi. Adrian gibi adamlarla nasıl baş edemiyorsa Chapman akımı tiplerle de baş etmekte güçlük çekiyordu. 2014 motoru tutsaydı şayet bir yenilik olarak adlandırılabilirdi.
      Ferrari’nin yollarda ki yenilikçiliğine marka motorsporlarında hiç ulaşamadı hep birilerine bağımlı olarak kaldı eski alfa-lancia mühendisleri gibi, schumacher, niki gibiler gibi. 2000’lerde ki akım odakçılığının çoğu da aslen maddi gücünde saklıydı sezonda neredeyse herkesin 2 katı şasi toplayacak gücü vardı. F1 değişince dibinde pist, wtunnel olmasının mclaren’in biryerleri kiralamasına göre maddi dışında bir avantajı felan kalmadı. Sınırsız paraların güç savaşı varsa Scuderia içinde mutlaka vardır o yüzden Honda, Cosworth gibi olmayıp çaktığı halde sadece 1 yılda iyi bir engine ortaya koyabildi. Yollarda da aynı şekilde devasa paralara satabildiği için para pazarını yönetebiliyor yenilikçiliği sonuna kadar kullanabiliyor. O gücünü elinden alırsan çakar.

  1. Oysaki Restada ne güzel anlatıyordu tanıtımda S kanal ibaresini. Sonuç ”tasarlanmadı” 🙂

    Ferrarinin haberlerinde genelde doğruluk payı oluyor. Galatasaray yapısına benzetiyorum. Ne zaman içeride bir şeyler olsun dışarı sızar. Bu kötü bir şey tabii. Epeydir duymamıştım gri alan ibaresini. Ferrari ve Gri alan ? Reelde söyleseniz kahkahalaşırıdk.

    Ferrarinin asıl sorunu sezon içi gelişim. Bunu düzelttikleri takdirde Vettel gibi bi şampiyona sahibiz. Kuralllarda ona hitap ediyor (difüzör krallığı) Hakkını verecektir.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]