Ferrari Wolff’ün F1’in başına geçmesini veto edebilir

2

Herkes ilk bakışta anlayabilir ki, takımlar, özellikle de F1’in büyük oyuncuları herhangi bir şey konusunda nadiren fikir birliğine varabiliyor.

Şu an Mercedes’in adamı olan Toto Wolff’ün gelecekte Chase Carey’in yerine, Formula 1’in başına geçme ihtimalini ve Ferrari ve Red Bull’un buna vereceği tepkileri düşünün.

Ayrılığı sonrasında Mercedes’in başına kimin geçeceğini bir kenara bırakalım, bu Alman takımın F1’den ayrılacağı ve Formula E gibi diğer motorsporları etkinliklerine yönelebileceği anlamına da gelebilir, ancak Ferrari ve Red Bull’un ana rakiplerinin eski patronunu sporun başında görmeyi kabul etmeleri küçük bir ihtimal.

Re Bull her zaman yaptığını yapmaya, yani sürekli şikayet etmeye devam edecek, Ferrari ise çok iyi bilinen veto gücüne başvurmaktan çekinmeyecektir.

Ferrari’nin konumunu koruma konusundaki ısrarı, işler kendi istediği şekilde olmadığı zaman spordan çekilmekle tehdit etmesi bilinen bir şey. Jean Todt geçen yıl Enzo Ferrari’nin V8 Cosworth motorlarıyla sporu domine eden garaj takımlarına karşı bir veto hakkı istediğini açıklamıştı.

Ferrari motor ve şasisini kendisi tedarik eden tek takımdı ve diğer takımların hepsi Ford motoruna sahipti. Motorsporlarının silikon vadisi İngiltere’den uzak olan Ferrari ise kurallar konusunda veto hakkına sahip olmak istemişti.

Ancak zaman içinde Ferrari’nin spor içindeki gücü ve etkisi giderek arttı.

Ferrari’nin duyurulan veya getirilen kuralları ve herhangi bir değişikliği belirli şartlar altında veto etme yetkisi bulunuyor.

Ferrari aynı zamanda uzun süredir F1’de olduğu için de bir ek ödeme alırken, şampiyonlukları için de diğer büyük takımlarla birlikte ödemeler alıyor. İtalyan takımın sezon başlamadan bile en az 100 milyon dolarlık bir ödül parası aldığı biliniyor.

Aynı zamanda Porsche’nin Supercup yarışlarını çekmesi halinde F1’in destek serisine araç tedarik etmesi konusunda da reddetme hakkı bulunuyor.

Ek olarak CEO Louis Camilleri, Formula 1’in ana şirketi Formula One Topco’da otomatik olarak yönetim kurulunda bir koltuğa sahip oluyor.

Ferrari başkanı sporun başına getirilecek kişileri belirleyen komitenin de bir üyesi oluyor ve şirket CEO’sunun seçiminde veya görevden alınmasında oy hakkına sahip.

Bitmedi.

F1’in yeni CEO olarak geçmiş beş yılda herhangi bir takım veya otomobil üreticisinde üst yönetimde çalışmış veya bir takım veya otomobil üreticisinde %5’ten fazla hissesi olan birini seçmek istemesi durumunda Ferrari’nin onayını alması gerekiyor.

Tüm bunlar Concorde Anlaşması altında Ferrari’ye verilmiş olan haklar.

Ancak 2020 sonrasında geçerli olacak yeni anlaşmada Ferrari’nin komite üyeliğinden çıkarılacağı, ancak İtalyan takımın diğer yetkilerinin devam edeceği anlaşılıyor.

Ferrari ve Mercedes bu konuda el ele verip rakipleri FIA ve Liberty’ye karşı çalışıyor ve Chase Carey’in 20 ay sonra bitecek kontratı için görüşmeler bile şimdiden başlamış durumda.

Ferrari’nin, Mercedes’in başarısının mimarının Formula 1’in başına geçme ihtimaline nasıl tepki vereceğini göreceğiz.

2 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]