Ferrari Monako’ya güncellemelerin devamıyla geliyor

0

Monako GP’de 66. Formula 1 dünya şampiyonası yarışı yapılıyor ve F1 dünyası Niki Lauda’nın ölüm haberiyle sarsılmış durumda.

İlk Monako GP ise 14 Nisan 1929’da yapılmıştı, Formula 1 öncesi ile birlikte 90. yarışını yapacak olan pistin yapısı şimdiye kadar 11 kez değiştirilmiş olsa da, Ferrari bu pistte dokuz kez kazandı.

Kendi evinde podyum görebilen tek Monakolu pilot bunu 1950’de yapan Louis Chiron’du. Yani bu yarış Charles Leclerc için büyük bir fırsat.

Leclerc: “Niki Lauda hakkındaki haberler benim ve herkes için bir şok oldu. Padokta karşılaştığımızda her zaman kibar olmuştu, konuşmak isteyen biriydi. Harika bir şampiyon ve bu harika kişiliğini sporumuzda çok özleyeceğiz.”

“Bir Ferrari pilotu olarak evimdeki ilk GP ve özel bir hafta sonu olacak. Çocukken balkonu Ste. Devote virajına bakan bir arkadaşımın evinde olurduk, gerçek araçlar aşağıda yarışırken biz ise oyuncak arabalarla oynardık.”

“Kendime her zaman bir gün bu yarışta sürmenin harika olacağını söyledim. Bu oldu ve bu yıl da Ferrari ile katılıyorum, dürüst olmak gerekirse bir rüya gerçek oldu.”

“Monako’da iyi iş yapmak için cesaretten hünere, şanstan rekabetçi bir araca kadar her şeyin yerli yerinde olmasına ihtiyacınız var. Umarım kendi insanlarım önünde iyi bir şov ortaya koyabilirim ve kesinlikle en iyi sürüşümü yapacağım.”

Sebastian Vettel: “Niki doldurması zor bir boşluk bıraktı. Gerçek bir motorsporları ikonuydu. Ne olursa olsun, yarışmak için buradayız.”

“Monako’nun sezonun en ikonik yarışı olduğuna şüphe yok, başlarda yokuş yukarı sürerken, sonra şehir caddelerinden aşağı inmek, karanlıkta tünele çok hızlı girmek, liman bölümünden çıkmak. Gerçekten biricik.”

“Sürücüler ve mühendisler için bu tümsekli pist alışık olduğumuz pistlerden farklı bir dünyada ve bu her şeyi daha da zorlu yapıyor. Araçların azami aerodinami yere basmaya ihtiyacı var ve en hızlı turlar için sürücülerin duvarlara sürtünebilmesine izin verecek ayarlarla donatılması gerekiyor.”

“Monako’da hataya yer yok, sadece yedi viraj ve aslında bir düzlüğü yok, geçiş yapmak neredeyse imkansız. Bu yüzden sıralamalarda iyi olmak hayati. Pist o kadar kısa ki, antrenman ve sıralamalarda her zaman trafik olur. Temiz bir tur için devam etmek zorunda olursunuz.”

Mattia Binotto: “Monako GP’ye gelişimiz Niki’nin ölümü ile gelen üzüntüyle gölgelendi. Onun dürüst ve lafı dolandırmadan yaklaşımı Formula 1’de özlenecek ve onu padokta görmemek herkes için garip olacak.”

“Niki Ferrari’de büyük bir rütbeye sahip ve Formula 1’de yapılmasına zorladığı değişiklikler sporu daha da profesyonel bir hale getirdi. Her zaman zamanının ötesindeydi ve şu an sporumuzun temel bileşenleri bildiğimiz detayları ortaya koydu.”

“Yarışa dönecek olursak, Scuderia gibi 90. yılını kutluyor, bu da bu hafta sonunu daha da özel yapıyor. Çok farklı türden bir yarış, pist karakteristikleri bu hafta sonu sıralamayı karıştırabiliyor ve hafta sonu bu daha da karışabilir.”

“Genelde olduğu gibi, sıralamalar çok önemli olacak, çünkü geçiş yapmak neredeyse imkansız. Elbette Monako Charles’ın evindeki yarış ve bunun onun için ne anlama geldiğini biliyoruz. Bizim için de çok fazla şey anlamına geliyor.”

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]