Ferrari Monako’da protesto mu edilecek?

19

Ferrari’nin gri alanları kullandığı yönündeki şüpheler giderek artıyor ve görünüşe göre rakipleri artık seslerini yükseltmeye başladı.

Batarya sistemlerinin kısa süreli olarak 20 beygir fazladan güç üretebildiği iddiaları konusunda Monako’da bir protesto söz konusu olabilir.

Ferrari limitlerde gelişiyor ve kurallardaki gri alanları değerlendiriyor. Bazen de sınırı aşıyor ve bu da rakiplerini harekete geçiriyor. FIA geçtiğimiz iki haftada araç üzerinde kurallara uygun olmayan birkaç parçaya müdahale etti.

Haas F1 takımı da Ferrari ile birlikte şikayet edilenler arasında. İki takımın aerodinami konusunda izin verilenden daha yakın çalıştıkları şüpheleri bulunuyor.

Ferrari’nin İspanya GP’deki kanatçıklı aynası FIA tarafından kabul görmeyen son gelişimiydi. FIA parçayı kanatları olan bir ayna değil de, aynası olan bir kanat gibi gördü ve bu aerodinamik kurallara aykırı.

Daha büyük şüphe ise turbo için ayrı bir yağ devresi. Burada yakılan yağ 100 km’de 0.6 litre kuralına dahil değil, çünkü turbo motordan sayılmıyor. Bu konuda FIA’nın kuralları sıkılaştırması, aksi halde Mercedes, Renault ve Honda’nın da bunu yapacağı düşünülüyor. Ancak Ferrari aracındaki incelemeler ikinci bir yağ sistemi bulunamamasıyla sonuçlandı.

Ferrari’nin şikayet edildiği çok daha büyük konu ise enerji yönetiminde hile yaptığı. Buna göre batarya üzerindeki tur başına dört mega joule sınırı ihlal ediliyor. Sensörde ölçülenin dışında bir güç akışının olduğu ve bunun sıralamada kısa vadeli olarak 20 beygir sağladığına inanılıyor.

Ferrari’nin rakipleri ise bu konuların Monako’da açıklığa kavuşturulmasını istiyor.

Bakü’deki kontrollerden sonra bir rapor hazırlandı ancak bu henüz gizli tutuluyor. Barselona’da şüpheli bir şey bulunmadı. Peki Ferrari Bakü ve Barselona arasında bir şey değiştirdi mi? Bu pek mümkün görünmüyor.

Mercedes Barselona’da FIA başkanı Jean Todt ile görüştü ve cevaplanmamış sorulara acil yanıtlar istediğini söyledi. Niki Lauda da teknik incelemelerin hızlıca tamamlanması gerektiğini söylemişti.

Mercedes’in protesto konusunda ellerini kirletmek istemediği ve bunun için Haas’ın Ferrari ile olan ilişkisinin Sauber’e de sıçramasından korkan Force India ve Williams’ın kullanılabileceği düşünülüyor.

19 Yorum

     • Kıvırma… 🙂 çünkü herkese eşit sınav, soru hakkı tanınmalı kurallar gibi.
      Parasıyla sınav geçen, mezun olana başka şey derler bilirsin.
      Ben de senin gibi uydursam dersem f1 i paran yoksa izleyemezsin rayiç bedel 1 milyon € yer mi? 🙂 Hem başkasının parasından sana ne.

      • Toyota ve Honda tonla para harcayıp nalları topladılar.BMW,Ford ve Pejoyu’da yakın dönemde buna ilave edebiliriz.Birileri bunu hep mazeret olarak kullanıyor.Reno personelimiz yoktu vs diyor.Küçük takımlar için bu dediğin doğrudur.Ama güçsüz olan yaşayamaz.Yakında uydu takım modeli veya 3.araçla buda çözülür.Garaj kültürü vs.için siz farklı düşünüyorsunuz.Ben umursamıyorum.Siz tek motor üreticili bir şampiyona izleyebilirsiniz.Bense tamamı Mercedes veya Ferrari’den oluşan bir gride razıyım.

       • Parayı umursayan sensin biz değil başka savunacak argümanın olmadığından hep işi paraya vuruyon 🙂 geçmişsin paralının arkasına adamın parasına konuşuyon. seni niye bu kadar ilgilendiriyor adamların parası ben de onu anlamıyorum. 🙂
        Aşağıdaki dersane gibi örneklerin de tutarlı değil hani 🙂
        Diyorum ki trollük yapacan bari niteliklisini yap dolandırıcılığın bile niteliksizine koca koca köşe haberleri yapmazlar. 🙂

        • Zenginin parası züğürdün çenesini yorar.
         Mercedes’in yıllık karı on milyar Euronun üzerinde.Çıkıp takıma harcayacak paramız yok diyemez.Renault Nissan ve Mitsubishi ortaklığıyla en fazla üreten şirket olmaya çalışıyor.Paramız yok.Kaynağımız yok.Personelimiz az diye yenilgiye kılıf arayınca komik oluyor.
         Diğerlerini umursamadığımı biliyorsunuzdur.

 1. “turbo için ayrı bir yağ devresi. Burada yakılan yağ 100 km’de 0.6 litre kuralına dahil değil, çünkü turbo motordan sayılmıyor.”

  bunu bu zamana kadar yapmıyorlar mıymış. 🙂 En ilericiyim derken paketlemede gerilik gibi birşey olsa gerenk. 🙂
  Bunun yarış araçlarında uygulandığını biliyorum. Hatta aracını piste paketleyen garajcı şahısların dahi girişebildiğini biliyorum ağırlaştırıyor olsa da.
  Temel sebebi ise turbo charger yağlamaya çok daha hassas bir ünite. Yağın vizikozitesinden aşırı etkileniyor ve turbo dolaşım kaynaklı yağ ICE için çok tehlikeli (turbolu araç ünitelerinin çok daha kısa ömürlü, kısa vadelerde bmep düşmesi, ömür-performans düşme olaylarının temel nedeni bu.. yani iyi çalıştırılamayan bir turbo size devasa maliyet çıkartır yakıttan gömdüğünüzü ağlayarak ararsınız:D ).
  Burada yakılan yağ denmiş oradan yağ nasıl yakılacak… Ancak ayrı haznelediğin yağı püskürtür yakarsın o da açık şekilde yakalandığın ana kadar illegal (illegalitenin 1. formülü). 🙂 Denildiği gibi tespiti de kolay olduğu için yakalanamamış yakalarsan basacan diskalifiyeyi 🙂 yerse.

  F E R R A R İ, her zaman gri alanları kullanmada aciz ve kalaslık içinde bir firmadır (bu yüzden toplam üretimde yenilikçilik konusunda geri görülür yarışlar dahil ve hariç) Schumacher dönemi dahil. Kendi iç bünyesinde kaabiliyetleri ve zihni sınırlı olduğundan neredeyse tarihi boyunca şahıslara bağımlıdır (schumacher/todt ekibi gibi). Ferrari’den çok ilginç, acayip denemeler pek görememişinizdir birşeylere girişir, devamını getiremez yada getirip o bünyeye sirayet edip artık kendisinin gibi görülür ancak yine şahsidir temelde. O yüzden şahısların amelinden, acziyetinden fazlaca etkilenir. Bunlar değişen şeyler değil çünkü değişmesi de imkansıza yakın markayı her ne kadar o yöne girişseler de yeniden inşa gerektiriyor ve başka ülkede… Bu anlamsız izahlar ayrıca geriliği belirtmiyor… gelenekçilik değil gerçi gelenekçilikte kötü birşey değil hududu, buudu ile ilgili…

  Yani Ferrari’de görülen bir çok şey şahsi yapısının değil çevresel dinamiklerinin sonucudur bu yüzden de sürekliliği dikkat edenler tarafından tartışılır (Pininfarina, Magneti, AVL, schumacher vs vs). Mesela group içerisinde olmasına rağmen Magneti Marelli icatları Ferrari dolayısıyla değil kendi içerisinde gelen ancak faydalanılan katkılardır. Zaten markanın en büyük handikapı da bu… sahiplerini de yanlış yönlendirebiliyor. Mesela Pinin de ki adam iyi bir rüya görüp düzgün çizmediyse olağan üstü birşey çizemiyorlardı. 😀

  Bütün bu tip tartışmanın bu kadar sıkı gündem olmasının nedeni de bu.. artık kısmi beceriksizlik mi dersiniz ne dersiniz bilmem. Diğer yarısı ise konu Ferrari olduğu için basının ve Ferrari arkasında ki basının abartması. Bu zaman içerisinde şahıslara da sirayet eden birşey tabi. Pireyi deve yapmayı çok seviyorlar. :D. Düz baksan Mercedes gibi dünyayı kurtardıklarını sanırsın. 🙂 Örneğin Porsche veya bazı almanlar sanayii değiştirecek birşeyler uygulamaya başlamışlardır ama italyan, roma ruhlu ferrari olmadıklarından bıdı bıdısını yapan pek olmaz.
  Bunun gibi birçok şeylerden Her zaman o yüzden derdik ki; Ferrari hülyasının büyüklüğü ona sahip oluncaya kadardır… 🙂 İşte siz bunun onunla yarışıncaya kadar diye de convert edebilirsiniz doğrudur. 🙂
  Velhasıl Ferrari’i Ferrari den büyük ruha sahip olmadıkça pek evriltemezsin de.

  Tüm havadisi görülen olaylar Redbull döneminde de vardı. Yakalamak için canları çıkıyordu… bir araya gelip FIA’a başvurup duruyorlardı fakat meziyet seviyesi farklı göreceğiniz üzere. 🙂 Mühendislik temelli ve salt bünye içiyle gelen şeyler böyledir.
  Önde olan mı dersiniz bilmem pozisyonu daha rahata erişen diyeyim ben ona yada ilerleyeni her zaman arkasındakiler sorgular. Buraya da büyük mesai harcarlar ve zorunda hissederler. Bir önce ki zaman da o işi Ferrari yapıyordu “acaba mı” larla masalara birşeyler koyuyordu. Şimdi ona karşı yapılıyor gayet normaldir. Her zaman da böyle olacak bu iş, değişip duracak… Burdan işe yarar birşey de çıkmaz bizler için. Malum hissedarlarından felan da değiliz yarış seyirciliğine de benim görebildiğim bir fayda, katkısı yok bu işin. İşte boş magazine konuşmaktan, merak edip bakmaktan farkı yok. Sahne git gel 1500… hep aynı sadece oyuncuları değişip duruyor…

  Yalnız ek ve yazılanlarla ilgisiz olarak son perde de bahsi geçen küçüklerin korku konusu bir realite ve başarımdır “keşke beceremeselerdi” desek bile ferrari marka yönetimi için. Bunun olması gerekliliğini taa 2010-11 lerde yazmaya başlamıştık, Luca devrinde, çok geç kalındığı itibarla. Sonunda pek de doğal olmayan yollardan başarabildiler kendileri adına ne mutlu. Kimi izleyici tabi bu durumdan rahatsız beleşe subteam cilik felan olduğundan ama takmasınlar zira onların kendilerine inandırdığı gibi bir mühendislik savaş alanı hiçbir zaman değilmiş formula 1. Belki o yüzden de zirve bıdı bıdı derken Racing sanayiinin çirkinlik zirve yeri denebilir rahatlıkla. 😀
  Bu bahis konusu ise faydalanılabilirse bazen seri adına faydalı, marka adına ise çok faydalıydı zaten diğer seriler itibariyle vs de bunları bildiğimizden yazıyorduk. Biliyorsunuz Ferrari sadece kendi markasıyla değil dolayısıyla oluşan alt markalarıyla da Cup’lar yapıyor bunların gücünü getirin aklınıza. Ve Ferrari’nin kimi zaman sıkılaşan müşteri partnerleriyle işte AF Corse, BMS, 8Star, JMB vs serilerde gerektiğinde masaya vurma gücünü bilenler dünyada yaşıyor. 🙂
  Bu ise mercedes’in başlatıpta saldığı bir konu şimdi sıkıntısını çektikleri anlaşılıyor.

  Konuyla ne kadar alakalı bilmem Güç; gücünden faydalandırabilme, gölgesinde nimetlenenler var olduğunda ancak laf olmaktan çıkan, lafını yapmaya gerek olmayan birşeydir. 😛

 2. Supposedly illegal floor in China- Proven wrong
  Blowing the rear wing by using the additional paddle on the steering wheel – proven wrong
  Oil consumption apparently above the limit – proven wrong
  Battery rumors – FIA got reports on how battery is stored etc and once again- proven wrong

  Şu tablo, bükemedikleri eli bilerek isteyerek rakibin gücünü kırmak, odağını zayıflatmak için FIA ile başını belaya sokma çabaları hep. Üşenmemiş oturmuş bu planlamayı yapmışlar. Her yarış bir şikayet. Harbiden tam bir işsiz grubu şikayetçi takımlar. Bu kadar tertibatlı ve planlı projeli ağlayanı F1 tarihi görmedi 😀

  Şunu belirteyim. Ben Ferrari’nin illegal olmadığını savunmuyorum. Ha bu onların illegal olduğunu kabullendiğimden değil. Bana kalsa her şeyi yapsınlar. Verilmeyen hesapların acısı çıkmalı. Sonuna kadar her türlü çirkin işi yapsınlar. 😛

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]