Ferrari: Leclerc için aldığımız riske değmezdi

0

Ferrari, Monako sıralamalarında Charles Leclerc’in elenmesine neden olan riski almalarının bir hata olduğunu kabul etti.

Leclerc, takımı kendisini ikinci bir tur için piste çıkarmadığından dolayı ilk seansta elendi ve yarışa 15. sıradan başlayacak.

Ferrari takım patronu Mattia Binotto, olağanüstü bir basın toplantısı düzenledi ve Leclerc’in neden elendiğini açıkladı.

Binotto “Ferrari olarak bu tip hataların olmaması gerektiğini tartışabiliriz” derken, şampiyonada çok geride oldukları için yakalamak adına “bazı riskler almaları” gerektiğinin altını çizdi.

Açıklamaya göre Ferrari Leclerc’i lastik korumak için piste çıkarmamış.

“Ancak şüphesiz Q2’ye girememe sonucuna baktığınızda onları son seansta zorlamaya çalışmaktan daha büyük etkisi olduğu ortada.”

“Pistte gördüklerimize göre bir elenme zamanı hesaplandı ve bu tüm sürücülerin gerçek zamanlı sektör zamanlarına göre belirleniyor. Böylesi bir zaman belirlendiğinde normalde üzerine bir fark ekleriz.”

“Fark, olabilecek herhangi bir belirsizlik veya toleransı kaldırabilecek kadar büyük olur.”

“Olan şey ise koyduğumuz bu farkın yeterli olmaması, ya da çok az olduğunun ortaya çıkmasıydı.”

Binotto bu hatanın takımın elenme tehlikesi altında olan diğer pilotu Sebastian Vettel’e fazla odaklandıklarından kaynaklanmadığını iddia etti.

“İki tam ekibimiz var, sürücü başına bir tane. Bu konuda taviz vermedik. Her şey iki sürücü için de aynıydı.”

“Bir tarafta çıkmamız gerekiyordu. Charles kokpitten ‘çıkmalı mıyım? bence biraz fazla yakın, risk altında olabiliriz’ diye sormuştu.”

“Biz ise ‘hayır, verilerimiz var ve yeterli olacağına inanıyoruz’ dedik. Yeterli değildi.”

Kendisinin bu kararı yok sayıp pilotunu piste çıkarmayı düşünüp düşünmediği sorulduğunda Binotto: “Araçlarınız ve simülasyonlarınız varken bir şekilde ne yaptıklarına güvenmeniz gerekiyor.”

“Yakın olabileceği konusunda dikkatliydik, ancak araçlarımız bize yeterince iyi olduğunu söylüyordu.”

“Riskler alıyorduk, ancak çok fazla değil, ancak bunlar böylesi bir durum için değmezdi. Yanlış bir kanaate varıldı. Ve bu kanaat bir hataydı.”

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]