Ferrari, Lorenzo Sassi’yi Mercedes’e kaptırdı!

23

Ferrari, Aldo Costa ve James Allison’dan sonra, İtalyan medyasının iddalarına göre Lorenzo Sassi’yi de Mercedes’e kaptırdı ve güç ünitesi mühendisi, bir kaç hafta içinde Mercedes’e katılacak.

Mercedes 4. üreticiler şampiyonluğunu, takımdaki bir çok kritik mühendislerle birlikte kazandı. 4 yıl boyunca bu mühendislerin ve anlaşmalı firmaların katkısıyla F1 turbo çağıyla birlikte en iyisi olmayı başardı.

Gerçek şu ki, Ferrari mühendisleri takımdan ayrıldıktan bir kaç ay sonra en ciddi rakibi olan Mercedes’e kolayca mühendis kazandırıyor. Bununla birlikte Ferrari’nin gelecek projelerinin en ince ayrıntısına kadar Mercedes AMG Petronas takımı haberdar oluyor.

Ferrari, ilk olarak Aldo Costa’yı 2011 sonunda Mercedes’e kaptırmıştı. Daha sonra aile sorunları ile orantılı olarak James Allison ile yollar ayrıldı ve 2017 sezonu başında Mercedes’e imza attı. Belki de muhtemel 2021 kurallarına hazırlanan Aston Martin’e de Luca Marmorini’yi kaptıran İtalyan ekip, şimdi ise 11 yıl Ferrari’ye hizmet etmiş olan Lorenzo Sassi’yi Mercedes’e kaptırdı.

Lorenzo Sassi’nin bir kaç sezon boyunca termal motorda iş birliği yaptığı AVL ile motoru geliştiremediği ve projenin aksamaya uğrayıp yavaş ilerletildiğinden sorumlu tutuldu. Sorun sadece bunlada kalmıyor, Lorenzo Sassi muhtemelen James Allison’a olan yakınlığının da cezasını ödedi.

Sassi’nin gidişiyle birlikte Ferrari, GT departmanında çalışan mühendisi Corrado Lotti ile yerini doldurdu. Sergio Marchionne bilindiği üzere, artık Ferrari’nin kendi çatısı altında çalışan mühendislerle hareket edeceğini belirtmişti. Bunun ilk adımı Gt departmanından aerodinamic uzmanı Enrico Cardile’yi, F1 aerodinamik departmanın başına getirdi ve takım bundan mükemmel geri dönüşler aldı.

İtalyan medyada bir kaç yerde atılan iddaa’da ise Ferrari’nin AVL şirketiyle ve güç ünite departmanında çalışan Alman Mühendis Wolf Zimmermann ile ilişkiyi kestiği ve bu birimlerin yürüttüğü performanstan dolayı teknik patron Mattia Binotto’nun da memnun olmadığı söylenmişti.

23 Yorum

 1. Sassi’nin 2018 motorunun prototiplerinde yaşanan sorundan dolayı gönderildiği iddia ediliyor. İddiaya göre Ferrari’nin 2018 için hazırladığı motor güçlüymüş, ama kurallar gereği 7 yarışı (21/3) tamamlayamadığı anlaşılmışmış.

  • Ferrari’nin 2018 için hazırladığı motor güçlüymüş, ama kurallar gereği 7 yarışı (21/3) tamamlayamadığı anlaşılmışmış.

   Bu diğer haberde geçiyordu ama yazmadım, ne kdr dogru yanlis blmiom daha cok erken. Yanliz güçlü olsa ne olck ki? Adami vermissin rakibe. Her naneyi tasarlayan o.

   • Senin gibi cevap vereyim; 😀

    Ya bırak dört senedir bi şeyi beceremeyen adam başka yere gitmiş bizi ilgilendirmez. Gitsin onların başına bela olsun. Binotto ve ekibi herkesi şaşırttı, yine şaşırtacak demek ki. Şimdi Mercedes düşünsün. Grazie! Forza Ferrari!

    • Burada işine son verilmesini doğru bulmuyorumu kastetmiyorum, özellikle altını çizeyim. Farklı bir pozisyonda tutulabilir, küt die bilgilerin Mercedes’e geçmesini isteyen ve destrkleyen birisi değilim.

     Luca ve Lorenzo’nun projeden alınmasını ama kovulmamasının doğru olduğunu düşünüyorum. Yani 1 kaç yıl maas öde ne olacak? Mercedes tonla para ödüo bu işe.

     Ferrari eğer gerçekten gelecek için yapılandırılıyorsa, yani takımın eksik yönlerinin bitirilmesinde değişiklikler şart ise ki zaten gelinen noktada bir başarısızlık var. Gördüğüme görede bu değişimler şart.

     Binottoyu ise ise bu organizasyonu yerine oturtacak kişi olarak görüyorum. Zaten bakan bir kaç kişi Ferrari’de Arrivabene’nin değil, Binotto’nun borusunun öttüğünü anlar. Dikkat ederseniz kararlarda hep Binotto ve Başkanin ismi yan yana. Bnm dusuncem Arrivabenenin gidip yerine Binottonun gelmesi, bos biraktigi konumada genç bir ismin yani Key gibi birilerinin geçmesi. Zatem genç bir mühendislik kadrosuna sahipler. Bundan sonra Mercedes gibi en iyilere odaklanmalılar.

     • Ben de takımlarda başarının istikrarla sağlandığını ve bir sorun olmadığı sürece hiçbir uzun süreli mühendisin gönderilmemesi gerektiğini düşünürüm. Gönderme, üzerine ekle, ortak çalışsınlar.

      Arrivabene’nin görevi başka, Binotto’nun görevi başka. Binotto onun yerine gelirse kendi asıl işini yapamaz. Ola ki Binotto böyle bir görev için bastırıyorsa, bunu istiyorsa Ferrari’nin büyük sorunu var demektir. Teknikten anlayan teknik patron, yönetimden anlayan idari patron olur. Bu kadar basit.

      • Ben de takımlarda başarının istikrarla sağlandığını ve bir sorun olmadığı sürece hiçbir uzun süreli mühendisin gönderilmemesi gerektiğini düşünürüm. Gönderme, üzerine ekle, ortak çalışsınlar.

       İyi güzelde, Ferrari’ye bakarsanız,, çalışanların çoğu 5 10 yıllık. Durumun istikrarla alakası yok. Organizasyonel işlerde sıkıntı var. Bunun sağlanması için birilerini kafası kusura bakmasın kimse gidecek tabi. Bir plan yapılır ve projede onun yer almasını istemiyorsanki ortada başarısızlıkta var, doğru kararlar, fakat bir kenarda tutulmalı.

       Bende iki pozisyonun teknikten biri olmasını istiyorum 🙂 Binotto geçmek istese emin ol yapar bence uğraşmak istemiyor işin o tarafıyla.

 2. Konu beni ilgilendirmiyor sonuçlarını görürüz o zaman konuşuruz. Aklıma gelen konu içi veya dışı görülecek şey; hatırlıyor musunuz önce ki yönetim öyle bir realite olmadığı halde takım italyanlaştırılıyor mu… diye eleştiriliyordu. Personel hareketliliği üzerinden de eleştiriliyordu…
  Peki şimdi niye o muhterem italyan basını tarafından eleştirilmiyor? yada eleştiriliyor da biz mi duymuyoruz… Yoksa başarı ümidi namına sümen altı mı ediliyor.. Peki geçmişte niçin edilmiyordu..
  Yoksa birileri tarafından bazı şahısları başarısız, çökertici gösterebilmek için mi piyasa ediliyordu?
  Sorular… ve gündelik hareketler…
  Ah tarih..

 3. Vermeleree doyamıyoruz, uzmanlaştık, master yapıyoruz. Öncelikle mekanik dehayı verdik, sonra 2017 aracının temelinde yatan Allison’u verdik, sonra 2017 güç ünitesinin ve hatta belki 2017 güç ünitesinin temelinde bulunan Luca Marmorini ve Lorenzo Sassi’i de verdik. Ferrari temelde olan ve detaylarla birlikte bütün projelerini Mercedes’e hediye ediyor.

  Yani Ahmet Çakar olsam, Sergio Marchionne’nin Ferrari düşmanı bir Mercedes ajanı olduğunu düşüneceğim 😀

  Bu arada bir kaç haberdede bu termal motoru söyledik durduk. Kimdir, necidir, ne yapar değinmedik.
  Öncelikle termal motor içten yanmalı motordur. Ama bu bildiğiniz ana içten yanmalı motor değil 🙂 Bahsettiğimiz şey içten yanmalı motor ama yavrusu gibi çalışan 2 piston sığacak boyutta olan ve ana içten yanmalı motora bağımlı olmadan çalışan ekstra içten yanmalı bir motor. Peki F1 araçlarının neresinde bulunur? Cevap: Bende bilmiyom, ama motorun yanında bir yerinde olmalı 😀 Sürücü ise bunu isteğe göre devreye sokuyor ve kullanıyor.. Yani sıralama veya yarışta zorlarken tam bilmiyorum.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]