Ferrari: F1’in lastiklere karar verme süreci “yanlış”

2

Ferrari takımı sezon için lastik hamurlarını belirleme sürecinin sorunlu olduğunu düşünüyor.

Ferrari geçen yılın lastiklerine dönülmesi konusunda lobi yapan takımların başını çekiyordu, çünkü SF90 bu lastiklerle sorun yaşayan araçlardan biriydi.

Haziran ayındaki oylama 50:50 dağılımla kalınca başarısız oldu ve takım patronu Mattia Binotto bu oylama sürecini sorguladı.

“Mevcut süreç bana yanlış geliyor. Çünkü sezon için karar verdiğimiz lastikleri değiştirmek için takımların %70’inin anlaşması gerekiyor.”

“Eğer sezon için verilecek kararlarda %70’imizin onayı olsaydı, geri döndürmek için de %70’in oyunu kabul edebilirdim.”

“Ancak şu an hiçbir gücümüz yok, demek istediğim, sezon için lastik seçiminin ne olacağını seçemiyoruz, sonrasında bunu değiştirmek için ise %70 isteniyor.”

Mevcut lastiklerin Ferrari ve Red Bull’un Mercedes’i yenmesine engel olduğu iddia ediliyor. Ancak Binotto Pirelli’ye suç bulmuyor.

“Bunun Pirelli ile ilgisi yok, bence onlar ellerinden gelenin en iyisini yapıyor.”

“Lastiklerin nasıl olması konusunda bir hedef mektubu aldık, bu hedef mektubu geçmiş yıllarda yoktu. Bugünlerde teknik yaklaşımlarını geliştirmek için sürekli çalışıyorlar.”

“Ancak bu hedef mektubunda sadece lastik aşınmasında ne olması gerektiği, hamurlar arasındaki zaman farklarının ne olması gerektiği vardı, kesinlikle çalışma aralığı gibi şeyler belirli değildi. Bu konuda da Pirelli’yi suçlayamayız.”

“Bugün lastikleri ısıtmak çok zor, çok dar aralıktalar, kaydıklarında veya diğer aracın arkasında olduğunuzda aşırı ısınıyorlar. Yani gelecek için bir şey daha farklı veya daha iyi yapılabilir miydi? Evet.”

“Tekrar söylüyorum, Pirelli’nin bir takımı desteklemesi veya yardım etmesi gibi bir durum olduğunu düşünmüyorum, bence onlar F1 için en iyi ürünü ortaya koymalılar, sonrasında biz ise en iyi süreci iyi anlamalı ve bu sezon düştüğümüz duruma tekrar düşmediğimizden emin olmalıyız.”

2 Yorum

  1. Anladığım kadarıyla Ferrari aracı tasarlarken lastiklerle alakalı bir şeyleri anlamakta zorlanmış, hatta anlamamış. Ama yeterli açıklama olmadığı için Prelliyi’de eleştirmiş. Adama sorarlar, diğerleri anladıda sen niye anlayamadın. Mühendislik başarısızlğı..

  2. Günün geyiği de bu olsa gerek.

    Herhangi bir konuda takımlara oy hakkı verilmesine karşıyım. Fikirleri alınmalı, takımlar ve pilotlarla ayrı ayrı görüşülerek değerlendirme yapılmalı, ancak hiçbir şey için onayları alınmamalı.

    Bugünlere Bernie’nin strateji grubu yüzünden geldik.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]