F1 üreticileri 2021 motor kurallarından geri dönmek istiyor!

6

Formula 1’in 2021 motor kuralları üzerindeki tartışmalar bitmek bilmiyor. FIA ve Liberty Medya’nın öne sürdüğü paketi beğenmeyen üreticiler çıkmaza girmiş gibi görünüyor.

Kural değişikliğindeki temel amaç motorları basitleştirmekti ve MGU-H’nin kaldırılmasını içeren temel parametreler geçtiğimiz ekim ayında duyurulmuştu.

Tartışmalar o zamandan beri devam ediyor ve üreticiler bazı endişeleri olsa da MGU-H’yi kaybetmeyi kabul etti. FIA Haziran sonuna kadar kurallardaki değişiklikleri tamamlamayı umuyordu.

Geçen hafta gerçekleştirilen Strateji Grubu toplantısında üreticiler geri adım attı ve MGU-H’yi de içeren güncel paketleri tutmak istediklerini söyledi.

Bunu istemelerindeki temel amaç ise 2021’de hiçbir yeni takımın spora girmeyecek oluşu. Oysaki bu değişiklikler spora yeni takımları çekebilmek için yapılacaktı.

Porsche 2021 motor görüşmelerin tamamına katıldı ve Volkswagen de güncel olarak kullanılan V6 motorların görüşmelerine katılmıştı.

Ancak Porsche Formula 1’e giriş yapabilmek için herhangi bir program başlatamadı çünkü VW grubu hala emisyon skandalı ile boğuşuyor.

Aston Martin’in de F1 motoru üretmekten vazgeçtiği ile ilgili haberler ortaya çıktı. Red Bull’un da Honda ile anlaşarak pozisyonunu güçlendirmesi Aston Martin’in spora girme ihtimalini oldukça düşürmüş gibi görünüyor.

Toto Wolff: “Hala tartışılan bir konu. Motorların yeniden tasarlanmasını içeren bir sunum yapıldı.”

“4 üretici düşündüklerini söyledi. Ses konusunda ve yakıt tüketimi konusunda fikir paylaşımı yaptık. Ancak spora gelecek kimse yoksa motorları yeniden tasarlamanın bir anlamı yok.”

“Eğer birileri Formula 1’e girecek olursa ve bütün üreticiler gibi yatırım yapacaksa o zaman motor değişikliklerini konuşalım. Ama kimsenin geleceği yoksa bunları tartışmaya gerek yok.”

Christian Horner da konuştu ve Formula 1’e yeni takımların gelmiyor oluşunun bir sorun olduğunu söyledi. Ayrıca Honda da MGU-H’nin kalmasını istiyor ve Red Bull da bu yüzden bunu destekliyor.

“Bence FIA ve Liberty Medya spor için neyin doğru olduğunu düşünüyorlarsa onu yapmalılar. Spora giriş yapacak kimse gözükmüyor, bu yüzden olay tamamen FIA ve Liberty Medya’ya kalmış durumda. Onlar ne yapmak istiyor?”

Renault’un takım patronu Cyril Abiteboul da Fransız üreticinin pahalı araştırmalara para harcanmaya zorlanmasını istemediğini söyledi.

 

6 Yorum

 1. Komik lan bu adamlar 😀 3’lü kısaltmaları seviyorlar MGU gibi ama LSD’siz gezemiyorlar herhalde piyasada.
  Bu ayyaşlara değil asıl bunlara prim verenlere şaşıyorum ben uzun zamandır 🙂 kafayı yemiş millet.
  Salacolar ile liberto getirseydi 1,5 veya 5 yahut toplam güç birimleriyle 10 milyon $’lık üniteleri 4 yıl içerisinde görürlerdi nasıl bir bolluk oluyordu. Da biz hep söylemişizdir bunlar hiçbirşey değil FIA denilen aptallar ordusu komitesi bir seriyi, sınıfı tamamen yok etmeden rahata eredemedi hiçbir zaman. 🙂
  Ha bu arada 2 veya 2,5 litrelik bir üniteyi charge ile rahatlıkla 1000+ hp yapmak mümkün ki çatır çatır yapıyor dünyalı hemide mgu suz 🙂
  AK lavukları prius’un hali ortada tesla bile sönmüş artık F-e’nin çapı ortada bu kafaları bir ömür kurtarır sanıyorlar kendilerini… valla bu kadar çapsızlar, çıkarcılar ordusuna Trump baba hakdır… vur ulan. 🙂
  Bunlara gülüp geçmek bile vakit kaybı artık.

 2. xtrabit racing haklı…
  Motorlar 2021’de değişmeli. Somrasında gelecek 2-3 sezonda motorların olası sorunları çözülür. Bu arada da Formula 1’e girme süşüncesinde olanların akıllarındaki soru işaretleri azalmış olur. Yenilenen motorlar gerçekten amaçlandığı gibi daha ucuz olacaklarsa kesin maliyetleri de bu süre içinde ortaya çıkmış olur. Olası yeni katılımcılar, ceplerinden ne kadar çıkacağını kesine yakın haliyle bilirler. Yani 2021’de motorlar değişirse bu değişimler meyvesini 2023-2024 sezonlarında vermeye başlar.
  Ama çok kıymetli mevcut üreticilerimizin istekleri olursa ne olur?
  Diyelim ki motorlar değişmedi ve 2021 yılında manyağın biri Formula 1’e karılmak istedi. E motorları değiştirmek tüm şimdilerde görüldüğü üzere uzun zaman istiyor, kolay değil. Mevcut kurallarla yeni gelen biri HRT gibi, MARUSSIA gibi gölgelerde kalacak ya da HAAS gibi üreticişerden/büyüklerden birinin güdümünde olacaklar. Yani hiç bir halt değişmeyecek.
  Çok sevgili büyük üreticiler, lütfen bizi rahat bırakın… burada kalın ama lütfen azıcık yarışın…

 3. Mevcut üreticilerin, özellikle de Mercedes-Renault ikilisinin arıza çıkaracağını düşünüyordum söylüyordum zaten. Beni şaşırtan Ferrari’nin de buna dahil olması olmuştu.

  Adamlar harcama sınırı istemiyor, mevcut motorun değişmesini istemiyor, yeni gelecek olan bu kurallarda çoktan gelmişti zaten. Sen kuralları rahatlatacaksın, 2-3 sene bekleyeceksin ki birileri cesaret alsın.

  Toto’nun söylediği tamamen politik, sen gelmemesi için çalıştığın için gelmiyor, sonra gelmeyecekse yapmayalım bik bik.

  Formula 1’den uzaklaşmanın zamanı geliyor. Bazıları için çoktan gelmişti zaten, biz de nasıl bir hevesse devam ediyoruz.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]